Płyn do higieny intymnej – jak działa?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Płyn do higieny intymnej pomaga zachować odpowiedni odczyn pH skóry oraz błon śluzowych układu rozrodczego. Cenną wskazówką jest fakt, że tego rodzaju kosmetyk powinny stosować nie tylko kobiety, ale również mężczyźni oraz dzieci. Przyjrzyjmy się bliżej jak działa płyn do higieny intymnej oraz jak wybrać ten najlepszy.

Płyn do higieny intymnej - jak działa?

Jak prawidłowo dbać o higienę intymną?

Podstawowym elementem higieny intymnej jest korzystanie z odpowiednio przeznaczonych do tego kosmetyków. Mowa tu o specjalnych płynach lub żelach. Preparaty tego typu wykazują właściwy wskaźnik pH, dzięki czemu regulują odczyn okolic intymnych, a także zapewniają komfort i świeżość. Warto nadmienić, że korzystanie ze zwykłych mydeł oraz żeli pod prysznic wysusza skórę, co może przyczynić się do dyskomfortu, a nawet problemów ze strony układu rozrodczego. Duża część kosmetyków wykazuje odczyn zasadowy bliski 9, co negatywnie wpływa na naturalne, kwaśne środowisko błon śluzowych.

Ponadto, oprócz płynów czy żeli do higieny intymnej można korzystać również z nawilżających chusteczek, których zadaniem jest zapewnienie świeżości. Dobrze sprawdzają się one m.in. w podróży lub w ciągu dnia, który w całości spędzamy poza domem. Istotna w tym wszystkim jest także kwestia odpowiednio dobranej bielizny. Powinna być przewiewna i niezbyt obcisła. Należy pamiętać, że sztuczne tkaniny hamują przepływ powietrza, sprzyjając rozwojowi drobnoustrojów.

Jak działa płyn do higieny intymnej?

Kosmetyk jakim jest płyn do higieny intymnej przede wszystkim przywraca naturalne pH skóry, które określane jest jako kwaśne. Dodatkowo wpływa na nawilżenie skóry oraz błon śluzowych i nie podrażnia wrażliwego naskórka. Preparaty tego typu posiadają delikatną formułę, zapewniając również natłuszczenie śluzówki i zapobiegając infekcjom narządów rozrodczych.

Zobacz również: Infekcje intymne – przyczyny, objawy, leczenie.

Płyn do higieny intymnej wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. W jego składzie obecny jest kwas mlekowy, który w sposób naturalny zakwasza okolice intymne chroniąc je przed rozwojem infekcji.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak korzystać z płynu do higieny intymnej?

Płyn do higieny intymnej powinno stosować się codziennie podczas mycia pod prysznicem czy w trakcie kąpieli. Kosmetyk ten jest na tyle delikatny, że można korzystać z niego nawet kilka razy dziennie (nie wysusza skóry, nie podrażnia, daje uczucie świeżości oraz nawilżenia).

Wskazówka

W sytuacji kiedy występuje infekcja okolic intymnych lub miesiączka, warto zwiększyć częstotliwość stosowania płynu lub żelu. W wyniku naturalnego zakwaszania tych miejsc można znacznie szybciej pozbyć się dokuczliwych infekcji.

Co wchodzi w skład płynu do higieny intymnej?

Skład kosmetyków do higieny intymnej opiera się głównie na związkach przeciwzapalnych oraz przeciwgrzybiczych. Należą do nich m.in. saponiny oraz betaina. Ponadto znaleźć w nich można naturalne detergenty takie jak glukoza, laktoza, sacharoza. Są one dobrze tolerowane przez błony śluzowe. Dodatkowo istotna jest obecność kwasu mlekowego, który naturalnie zakwasza środowisko okolic intymnych.

Kosmetyki przeznaczone do higieny intymnej zwykle przyjmują postać płynu, kremu, żelu, bądź lekkiej pianki. Oczywiście, każda z wyżej wymienionych postaci powinna posiadać najprostszy, a co za tym idzie, naturalny skład. Ważne, aby decydując się na zakup tego rodzaju preparatów unikać tych zawierających dodatkowe składniki (parabeny, konserwanty czy sztuczne aromaty). Bardzo ważne jest, aby wybierać te bez zawartości SLS-ów.

SLS (Sodium Lauryl Sulfate) to związek chemiczny, a zarazem składnik wielu kosmetyków oraz środków czyszczących. Jego głównym zadaniem jest zapewnianie efektu pienienia się preparatów. Ponadto mocno wysusza skórę i może powodować jej podrażnienia. Niewykluczone jest jego działanie kancerogenne.

Jaki płyn do higieny intymnej wybrać?

Wybór tego rodzaju kosmetyków jest tak naprawdę kwestią indywidualną i zależy od własnych preferencji. Mimo to dobry płyn do higieny intymnej nie będzie zawierał w swym składzie SLS-ów, parabenów oraz sztucznych aromatów. Powinien za to cechować się lekką konsystencję, zawartością kwasu mlekowego oraz właściwościami nawilżającymi. Wygodną opcję stanowią preparaty w butelce z pompką, ponieważ łatwo się je dozuje.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *