
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Piercing to zabieg należący do grupy tych inwazyjnych. Z tego też względu powinien być wykonywany przez osobę z uprawnieniami i odpowiednio wyszkoloną, innymi słowy przez profesjonalistę. Jednak mimo odpowiednich i sterylnych warunków jakie gwarantuje gabinet, nie daje nam to pełnego bezpieczeństwa zdrowia. Bardzo ważną kwestią jest również pielęgnacja miejsc przekutych. W jaki więc sposób samodzielnie dbać o miejsce piercingu? Poznajmy bliżej ten ważny temat.
Piercing to nic innego jak przekłuwanie danych części ciała np. uszu, pępka, nosa i umieszczanie w nich różnego rodzaju ozdób, najczęściej kolczyków. Zabieg piercingu należy do grupy zabiegów inwazyjnych i wymaga dużych umiejętności i doświadczenia. Warto pamiętać o tym, że wykonywanie piercingu, nawet w najbardziej renomowanym miejscu nie daje gwarancji bezpieczeństwa naszego zdrowia. Dlatego oprócz właściwie wykonanego zabiegu, należy samodzielnie dbać o miejsca, które zostały poddane piercingu. Jak to robić?
Do zabiegu jakim jest piercing należy podejść bardzo poważnie. Jak wiadomo podczas jego wykonywania dochodzi do powstania w ciele rany. Jest ona łatwym miejscem, w którym może wdać się infekcja.
Rana, która została spowodowana skaleczeniem różni się nieco od tej wywołanej przez piercing. Ta pierwsza goi się według pewnego schematu samoleczenia. Z kolei druga nie należy już do takich łatwych w wygojeniu. Dzieje się tak, ponieważ ozdoba umieszczona w skórze nie pozwala na jej zamknięcie się. Z tego też względu bardzo ważne jest regularne i bardzo dokładne oczyszczanie miejsca zabiegowego. Co więc należy robić?
Zanim przystąpimy do oczyszczania miejsca po piercingu, na samym początku powinniśmy dokładnie umyć i zdezynfekować ręce. Kontakt świeżej rany z nieumytymi rękoma stanowi główną przyczynę rozwoju infekcji.
Kolejnym krokiem jest delikatne osuszenie rany, najlepiej jałowym gazikiem. Korzystanie z ręcznika wielorazowego użytku może zwiększyć ryzyko pojawienia się infekcji.
W celu przyspieszenia procesu gojenia się rany bardzo często zaleca się stosowanie zabiegów pielęgnacyjnych z wykorzystaniem osolonej wody. Czynność tę powinno wykonywać się raz dziennie. Do takiego zabiegu wystarczy sól morska oraz wrząca woda. Zwykle zaleca się rozpuszczać 10 gram soli na 1 litr wody. Roztwór wodny soli należy odstawić do ostygnięcia i użyć dopiero gdy będzie posiadał letnią temperaturę. Wówczas zabieg jest najprzyjemniejszy.
W jaki sposób wykonamy najważniejszą część zabiegu zależy przede wszystkim od miejsca na ciele, w którym występuje piercing. A więc daną okolicę można polać osoloną wodą. Można również posmarować ją wcześniej zamoczonym w roztworze solnym wacikiem. Roztwór wodny należy pozostawić na kilka minut na skórze. Im dłużej to trwa tym lepiej. Następnie ranę należy przepłukać zwykłą wodą i osuszyć. Po takiej pielęgnacji zdarzyć się może, że powstały w okolicy piercingu strup może sam z łatwością odpaść. Samemu nigdy nie można tego robić.
Bardzo ważnym elementem w pielęgnacji rany jest jej dezynfekcja. Czynność tę należy powtarzać dwa razy dziennie. Dezynfekcję najlepiej wykonywać delikatnymi środkami farmaceutycznymi np. octeniseptem.
Bardzo ważne jest, aby samodzielnie nie podejmować się wymiany kolczyka, szczególnie kiedy rana jeszcze nie zagoiła się. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do specjalisty i tam dokonanie wymiany kolczyka. Samemu nie powinno się tego robić.
Jedyną rzecz jaką samodzielnie możemy wykonywać to poruszanie kolczykiem kilka razy dziennie co zapobiegnie wrośnięciu go w ciało. Ponadto ważne jest, aby sprawdzać kolczyki w formie kulek czy są odpowiednio dokręcone.
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież).Zobacz więcej... |
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły
12 odpowiedzi
Mam przekłute uszy , ale więcej to bym sobie nic nie chciała przekłuwać brrr…Boję się 😉
Ja zdecydowałam się tylko na przekłucie uszu 🙂
Kiedyś w uszach miałam dużo kolczyków, w tej chwili zostało tradycyjnie 😉 Miałam tez kolczyka w pępku, ale kilka lat temu z niego zrezygnowałam. Trochę mi tego brakuję teraz 😉 Zanim ktoś się zdecyduje na kolczyki, dobrze żeby przeczytał twój artykuł 🙂
Mam tylko przekute uszy w jednym miejscu, ale może się skuszę na coś jeszcze bo w sumie fajnie to wygląda 😀
Ja mam tylko w uszach 😉
Ja mam jedynie przekłute uszy, ale kiedyś miałam także pępek. Dziś wystarczy mi tak jak jest, ale bardzo dobry artykuł dla osób, które decydują się na piercing 🙂
Bardzo dobre rady, świetnie napisane 🙂
Mam kilka kolczyków w uszach i nigdy nie słyszałam o tym, żeby do pielęgnacji używać roztworu soli. Kiedy jest to szczególnie zalecane, kiedy nic złego się nie dzieje, czy właśnie wtedy, kiedy rany kiepsko się goją?
Świetny i bardzo przydatny post. Potwierdzam to, co mówisz. Sama mam bardzo wrażliwe na metale uszy i często dochodzi do zapaleń. Pozdrawiam!
Ja posiadam trzy intymne jeden świeży tygodniowy a dwa pozostałe dużo lat , ciekawe jak będzie się goił czy organizm go odrzuci
Moja przyjaciółka znalazła salon piercingu , spróbowałam i ja. Na początku miałam obawy ale okazało się,że całe przekucie było bezbolesne.
No to nie jest takie straszne,a teraz jeszcze latwiej sie umawiac przez te wszystkie apki.