Opalanie w ciąży – czy jest bezpieczne?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Opalanie w ciąży wcale nie jest zabronione, jednak wymaga wcześniej odpowiedniego przygotowania. Samo słońce nie wpływa negatywnie na organizm maleństwa, natomiast może być w pewnym stopniu szkodliwe dla skóry przyszłej mamy.

Opalanie w ciąży - czy jest bezpieczne?

Opalanie w ciąży to temat, który ciągle budzi wiele kontrowersji. Wszystko dlatego, że powszechnie panuje przekonanie, iż przebywanie na słońcu szkodzi zarówno przyszłej mamie jak i jej dziecku. Nie do końca jest to jednak prawda. Korzystanie ze słońca w odpowiednich ilościach nie szkodzi kobiecie oraz dziecku znajdującego się w brzuchy mamy. Kobiety ciężarne powinny jednak kierować się kilkoma ważnymi zasadami, aby promienie słoneczne szkodliwie nie wpłynęły na skórę, a także nie doprowadziły do odwodnienia czy udaru.

Czy opalanie w ciąży jest bezpieczne?

Przebywanie na słońcu nie jest dla człowieka niebezpieczne, wręcz przeciwnie, wykazuje wiele korzyści. Negatywny wpływ na zdrowie posiada jednak permanentne opalanie bez zachowania głównych zasad bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno kobiet ciężarnych jak i innych osób.

W czasie ciąży w organizm kobiety produkuje znacznie większą ilość hormonów żeńskich, co przyczynia się do wzrostu produkcji melaniny w skórze. W związku z tym kobiety spodziewające się dziecka powinny szczególnie zadbać o fotoprotekcję, aby zapobiec problemom skórnym w postaci ostudy lub innych przebarwień skóry.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Przyszłe mamy zdecydowanie inaczej reagują również na wysokie temperatury niż jest to w przypadku innych osób. W tak wyjątkowym dla kobiety czasie, zaburzony zostaje proces termoregulacji. W związku z tym zwykle panie mocniej się pocą i gorzej znoszą upalne dni. Upały powodują rozszerzanie naczyń krwionośnych, a także sprawiają, że dochodzi do obrzęków dłoni i stóp.

Jednak czy odkrywanie brzucha na działanie promieni UV może wpłynąć na zdrowie dziecka? Otóż nie ma badań, które świadczyłyby o ich negatywnym wpływie na organizm przyszłego potomka. W żaden sposób nie docierają one do wnętrza powłok brzusznych, o czym przekonanych jest wiele kobiet.

Przyjmowanie promieni słonecznych w niewielkich dawkach zwiększa poziom endorfin w organizmie jednocześnie wpływając na poprawę nastroju. Dodatkowo słońce relaksuje i pobudza produkcję witaminy D3. W związku z tym jeśli kobieta ciężarna czuje się dobrze oraz prawidłowo znosi wysokie temperatury, to nie ma przeciwwskazań ku temu, aby spędzić kilkunastu minut w słonecznej kąpieli.

Bardzo ważne jest jednak to, aby nie spędzać długich ilości czasu na słońcu. Może to doprowadzić do przegrzania organizmu matki, a co za tym idzie również i dziecka. Na skutek tego może dojść do zaburzeń pracy mózgu, szczególnie jeśli ciąża obejmuje pierwszy trymestr. Jeśli natomiast ciąża jest zaawansowana może zakończyć się przedwczesnym porodem. Aby zapobiec przegrzaniu należy umiejętnie dawkować przebywanie na słońcu, zabezpieczyć głowę kapeluszem oraz spożywać dużą ilości płynów.

Jak bezpiecznie się opalać w ciąży?

Aby bezpiecznie eksponować skórę na działanie promieni UV w ciąży należy:

  • stosować odpowiednie kremy z filtrem;
  • osłaniać głowę kapeluszem lub czapką;
  • stosować okulary przeciwsłoneczne;
  • raz na jakiś czas ochładzać ciało korzystając z parasola lub chłodnej wody;
  • chłodzić nogi, w których poprawi się krążenie krwi;
  • pić dużą ilość płynów (do 3 litrów dziennie);
  • unikać opalania w samo południe, ponieważ wtedy słońce świeci najmocniej;
  • nawilżać skórę zarówno po opalaniu jak i po kąpieli.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *