
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Opalanie twarzy i całego ciała to domena wielu kobiet. To głównie „płci pięknej” zależy, aby skóra posiadała jednolity koloryt, a także wyglądała zdrowo i promiennie. Jednak czy opalanie twarzy jest wskazane? Sprawdźmy.
Opalanie twarzy nie jest zalecane szczególnie przez lekarzy dermatologów. Jednak jest to możliwe jeśli zostanie zastosowana odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna. Ze względu na to, że skóra twarzy jest cienka oraz wrażliwa wymaga szczególnej pielęgnacji i stosowania kremu z filtrem. Regularne korzystanie z tego rodzaju ochrony nie oznacza całkowitej rezygnacji z opalania. Wręcz przeciwnie wydłuża czas, nie narażając skóry na oparzenia.
Opalając twarz na słońcu, często nie zdajemy sobie sprawy jakie konsekwencje może przynieść skórze. Częsta i długotrwała ekspozycja na promienie może przyczynić się do szybszego jej starzenia się. Wszystko w wyniku niekorzystnego działa promieni UVA, które posiada zdolności przenikania do głębokich warstw skóry. Warto zaznaczyć, że wystarczy już około 15-20 minut opalania, aby pobudzić enzymy odpowiadające za procesy starzenia się jej. Dodatkowo, ich pobudzenie sprawi, że będą aktywne nawet przez 72 godziny w wyniku, których dochodzi do niszczenia fibroblastów, kolagenu i elastyny (czyli komórek odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność skóry).
Podczas opalania twarzy, szczególnie ostrożne powinny być osoby posiadające jasny fototyp skóry. W takiej sytuacji słońce to czynnik, który może wyrządzić bardzo dużą szkodę. Należy zwrócić uwagę, że opalanie jasnej skóry jest najczęstszą przyczyną oparzeń słonecznych. Efektem tego jest mocno zaczerwieniona skóra, która nie wygląda estetycznie. Dodatkowo zostają opóźnione procesy obronne (odpornościowe), co zwiększa ryzyko rozwoju zmian nowotworowych. Jeśli posiadamy bardzo jasną skórę, wówczas powinniśmy unikać bezpośredniego wystawiania się na słońce, jednocześnie używając ochrony pod postacią kremu z filtrem.
W celu uzyskania satysfakcjonującego efektu, przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa, należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Ze względu na to, że skóra twarzy jest cienka oraz często wrażliwa koniecznością jest stosowanie kremów z wysokim filtrem UV. Aby taki krem odpowiednio spełniał swoje funkcje powinien być nakładany kilka razy w ciągu dnia, w zależności od tego jaką intensywność posiada.
Należy również pamiętać o tym, że jeśli skórę wycieramy ręcznikiem lub kiedy mocno się spocimy krem ochronny należy ponownie nałożyć. Tak naprawdę ochrona przeciwsłoneczna powinna być dobierana odpowiednio do fototypu skóry. Osobom o jasnej karnacji wskazany jest szczególnie krem 30 lub 50 SPF. Podczas ekspozycji skóry na słońce znaczenie ma również makijaż. Bardzo często zdarza się, że kosmetyki kolorowe mogą destabilizować filtry. W związku z tym należy nakładać je na około 10-20 minut po aplikacji kremu.
Aby równomiernie opalić twarz należy dzień wcześniej wykonać delikatny peeling oraz nawilżyć skórę ulubionym kremem. W tym wszystkim nie można zapomnieć o systematycznym oczyszczaniu skóry. Zanim zostanie nałożona kolejna warstwa kremu na twarz, warto wcześniej spryskać ją wodą termalną, przetrzeć tonikiem lub płynem micelarnym.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły