Opalanie twarzy i całego ciała to domena wielu kobiet. To głównie „płci pięknej” zależy, aby skóra posiadała jednolity koloryt, a także wyglądała zdrowo i promiennie. Jednak czy opalanie twarzy jest wskazane? Sprawdźmy.
Opalanie twarzy nie jest zalecane szczególnie przez lekarzy dermatologów. Jednak jest to możliwe jeśli zostanie zastosowana odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna. Ze względu na to, że skóra twarzy jest cienka oraz wrażliwa wymaga szczególnej pielęgnacji i stosowania kremu z filtrem. Regularne korzystanie z tego rodzaju ochrony nie oznacza całkowitej rezygnacji z opalania. Wręcz przeciwnie wydłuża czas, nie narażając skóry na oparzenia.
Opalanie twarzy a proces starzenia
Opalając twarz na słońcu, często nie zdajemy sobie sprawy jakie konsekwencje może przynieść skórze. Częsta i długotrwała ekspozycja na promienie może przyczynić się do szybszego jej starzenia się. Wszystko w wyniku niekorzystnego działa promieni UVA, które posiada zdolności przenikania do głębokich warstw skóry. Warto zaznaczyć, że wystarczy już około 15-20 minut opalania, aby pobudzić enzymy odpowiadające za procesy starzenia się jej. Dodatkowo, ich pobudzenie sprawi, że będą aktywne nawet przez 72 godziny w wyniku, których dochodzi do niszczenia fibroblastów, kolagenu i elastyny (czyli komórek odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność skóry).
Jasna skóra a opalanie
Podczas opalania twarzy, szczególnie ostrożne powinny być osoby posiadające jasny fototyp skóry. W takiej sytuacji słońce to czynnik, który może wyrządzić bardzo dużą szkodę. Należy zwrócić uwagę, że opalanie jasnej skóry jest najczęstszą przyczyną oparzeń słonecznych. Efektem tego jest mocno zaczerwieniona skóra, która nie wygląda estetycznie. Dodatkowo zostają opóźnione procesy obronne (odpornościowe), co zwiększa ryzyko rozwoju zmian nowotworowych. Jeśli posiadamy bardzo jasną skórę, wówczas powinniśmy unikać bezpośredniego wystawiania się na słońce, jednocześnie używając ochrony pod postacią kremu z filtrem.
Jak opalać twarz bezpiecznie?
W celu uzyskania satysfakcjonującego efektu, przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa, należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Ze względu na to, że skóra twarzy jest cienka oraz często wrażliwa koniecznością jest stosowanie kremów z wysokim filtrem UV. Aby taki krem odpowiednio spełniał swoje funkcje powinien być nakładany kilka razy w ciągu dnia, w zależności od tego jaką intensywność posiada.
Należy również pamiętać o tym, że jeśli skórę wycieramy ręcznikiem lub kiedy mocno się spocimy krem ochronny należy ponownie nałożyć. Tak naprawdę ochrona przeciwsłoneczna powinna być dobierana odpowiednio do fototypu skóry. Osobom o jasnej karnacji wskazany jest szczególnie krem 30 lub 50 SPF. Podczas ekspozycji skóry na słońce znaczenie ma również makijaż. Bardzo często zdarza się, że kosmetyki kolorowe mogą destabilizować filtry. W związku z tym należy nakładać je na około 10-20 minut po aplikacji kremu.
Jak przygotować skórę do opalania?
Aby równomiernie opalić twarz należy dzień wcześniej wykonać delikatny peeling oraz nawilżyć skórę ulubionym kremem. W tym wszystkim nie można zapomnieć o systematycznym oczyszczaniu skóry. Zanim zostanie nałożona kolejna warstwa kremu na twarz, warto wcześniej spryskać ją wodą termalną, przetrzeć tonikiem lub płynem micelarnym.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |