Nitkowanie zębów – dlaczego jest tak ważne?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Nitkowanie zębów to niezbędny element codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Według statystyk Polacy myją zęby nieregularnie i niedokładnie, nie wspominając o stosowaniu tak zwanych metod uzupełniających właściwą higienę jamy ustnej.

Nitkowanie zębów - dlaczego jest tak ważne?

Dlaczego nitkowanie zębów jest ważne?

Odpowiednia higiena jamy ustnej to ważny element utrzymujący zdrowie w odpowiednim stanie. Dzięki regularnemu szczotkowaniu oraz nitkowaniu zębów zmniejszamy ryzyko rozwoju próchnicy oraz problemów z dziąsłami. Nitkowanie jest ważne, a wykonywane we właściwy sposób, zapobiega powstawaniu płytki nazębnej oraz gromadzeniu się resztek jedzenia w przestrzeniach międzyzębowych, szczególnie tam gdzie zwykła szczoteczka nie może dotrzeć. Warto pamiętać, że szczotkowanie zębów samo nie wystarczy. Zarówno szczotkowanie jak i nitkowanie są istotne i pomagają w zachowaniu zdrowia jamy ustnej.

Zobacz więcej: Szczoteczka elektryczna.

Jak właściwie nitkować zęby?

Nitkowanie zębów należy wykonywać czystymi rękoma, co wpływa na zminimalizowanie ryzyka przeniesienia bakterii ze skóry do jamy ustnej. Z opakowania należy oderwać około 40 cm nici i owinąć ją wokół  placów, pozostawiając między nimi około 2-3 cm nitki. Następnie nić należy wsunąć między zęby i przesuwać w górę i w dół zarówno po powierzchni zęba jak i pod linią dziąseł. W ten sposób należy czyścić każdy ząb.

Na jaki rodzaj nici się zdecydować?

Zarówno w drogeriach jak i aptekach występuje wiele rodzajów nici dentystycznych, które różnią się między sobą materiałem, grubością oraz smakiem. W celu dopasowania odpowiedniej dla siebie nici dentystycznej warto spróbować różnych jej rodzajów. Jednym z ważnych warunków jakie musi spełniać to przede wszystkim łatwość aplikacji pomiędzy zęby oraz możliwość jej swobodnego operowania. Do najczęściej spotykanych rodzajów zaliczają się nici woskowane i niewoskowane, o właściwościach antybakteryjnych, o smaku miętowym lub właściwościach wybielających.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jeśli posiadamy aparat ortodontyczny lub most protetyczny wówczas wskazane jest stosowanie tzw. nici pęczniejących, które powiększają swą objętość zaraz po aplikacji w przestrzenie międzyzębowe. Zaś w sytuacji krwawienia dziąseł oraz w przypadku ściśle przylegających do siebie zębów warto sięgać po nici cienkie oraz wykonane z delikatnego materiału.

Zobacz również: Most na zęby.

Nitkowanie zębów przez dzieci

Nitkowanie dziąseł to pielęgnacja przeznaczona również dla dzieci, ale wyłącznie tych, które ukończyły 10 rok życia.  To właśnie w tym czasie dziecko osiąga właściwą sprawność manualną, aby nauczyć się właściwego nitkowania. Na początku warto, aby znajdowało się ono pod opieką rodzica lub innego opiekuna, który będzie nadzorował jego ruchy.

Wracając do tematu nitkowania zębów przez dzieci, warto uczyć je takiej pielęgnacji jak najszybciej, ponieważ czynność ta przydatna będzie w sytuacji, kiedy nastąpi czas ewentualnego leczenia ortodontycznego.

Dzieci mogą nitkować zęby nitką, która przeznaczona jest specjalnie dla najmłodszych lub korzystać z tych o uniwersalnym przeznaczeniu.

Uwaga!

Kiedy nitka zerwie się lub utknie między zębami należy:

  • złapać wystający fragment nitki z zębów pęsetą i pociągnąć;
  • wsunąć do przestrzeni międzyzębowej nowy odcinek nici powyżej fragmentu tej zerwanej i przesuwając ją w dół wypychać zalegający kawałek;
  • skorzystać ze szczoteczki o małym włosiu, użyć wykałaczki dentystycznej lub irygatora, który należy nastawić na najwyższą moc płukania.

Podsumowanie

Nitkowanie zębów to kluczowy element w kwestii utrzymania zdrowych zębów. Regularne stosowanie nici dentystycznych w codziennej pielęgnacji chroni przed tworzeniem się płytki nazębnej, której zaniedbanie prowadzi do rozwoju próchnicy oraz chorób dziąseł. Ponadto pielęgnacja ta usuwa resztki pokarmowe z trudno dostępnych miejsc, w które szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć oraz zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego, stanowiącego siedlisko bakterii przyczyniających się do chorób przyzębia.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *