Mechanizm powstawania rozstępów

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Mechanizm powstawania rozstępów wbrew pozorom nie należy do skomplikowanych. Spowodowany jest jednak wieloma czynnikami, do których należą głównie skłonności genetyczne, zaburzenia hormonalne, które mogą powodować również otyłość, a co za tym idzie nadmierne rozciąganie skóry. Rozstępy to również efekt stosowania leków sterydowych lub hormonalnych.

Mechanizm powstawania rozstępów

Czym są rozstępy?

Rozstępy to cienkie, wrzecionowate pasma pomarszczonej skóry, które biegną równolegle lub promieniście w stosunku do siebie. W ich obrębie nie występują przydatki skóry, czyli gruczoły potowe, łojowe oraz włosy. W zależności od fazy rozwoju posiadają różne kolory. Sinoczerwony, którym towarzyszy obrzęk, mogą posiadać również barwę perłowo-białą, jeśli występują w fazie zanikowej.

Mechanizm powstawania rozstępów

Skórę właściwą budują włókna kolagenowe i elastynowe, które z kolei tworzą wyspecjalizowaną sieć czyli tzw. szkielet powłoki skórnej. Posiada on zdolność rozciągania się, a także jest bardzo wytrzymały dzięki obecności kolagenu. Niestety, ta wytrzymała sieć włókien w pewnym momencie może zostać zrujnowana przez działanie wielu czynników. Należy do nich m.in. niewłaściwe odżywianie czy zaburzenia ze strony gospodarki hormonalnej. Wówczas na powierzchni skóry pojawiają się czerwonofioletowe pasma zwykle rozmieszczone równolegle do siebie. Należy zaznaczyć, że skóra w ich obrębie jest lekko pomarszczona. Jest to pierwszy etap tworzenia się rozstępów czyli tzw. faza zapalna. Z czasem stan zapalny mija, a czerwone zmiany przekształcają się w zmiany przypominające kolor skóry, jednak są nieco jaśniejsze.

Podsumowując, proces powstawania rozstępów obejmuje:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
 • fazę zapalną – ze względu na obecny proces zapalny rozstępy posiadają barwę sinoczerwoną, ponadto mogą być nieco wyniosłe ponad powierzchnię skóry. W fazie zapalnej dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych oraz nacieków limfocytów wokół światła naczynia. Faza zapalna trwa ok. 3 miesiące;
 • fazę zanikową – stan zapalny mija, a zmiany na skórze przybierają barwę zbliżoną do skóry, z czasem nawet biało-perłową. W fazie zanikowej dochodzi do zcieńczenia naskórka, spłycenia granicy skórno-naskórkowej, zmniejszenia grubości oraz niszczenie tkanki łącznej skóry właściwej. Może nastąpić również zwiększona synteza poskręcanych, rozgałęzionych włókien elastynowych. Wówczas obraz rozstępów przypomina bliznę.

Wskazówka

Rozstępy układają się względem siebie równolegle lub promieniście.

Co wpływa na pojawienie się rozstępów?

Istnieje wiele czynników, które znacząco wpływają na możliwości kolagenu i tym samym przyczyniają się do powstawania rozstępów:

 • podwyższony poziom hormonów kory nadnerczy – mowa tu głównie o kortyzolu, który znacząco zaburza funkcje fibroblastów, przyczyniając się do produkcji gorszej jakości kolagenu (słabsza wytrzymałość na rozciąganie);
 • podwyższony poziom estrogenów – dzieje tak szczególnie w trakcie ciąży lub przyjmowania leków hormonalnych;
 • uboga dieta – dieta ograniczona w witaminy oraz makro i mikroelementy;
 • uwarunkowania genetyczne.

Wskazówka

U kobiet, u których występuje rzadsze utkanie włókien kolagenowych rozstępy pojawiają się znacznie częściej.

Kto najbardziej jest narażony na rozstępy?

 • osoby z otyłością, a w szczególności te osoby, których waga ulega ciągłej zmianie;
 • osoby korzystające z niskokalorycznych diet;
 • dziewczyny w okresie dojrzewania;
 • kulturyści;
 • osoby ze skłonnościami genetycznymi;
 • osoby przyjmujące sterydy lub leki hormonalne.

Bibliografia

 1. Kaniewska M., Kosmetologia Podstawy, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2011.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

3 odpowiedzi

 1. Fajnie przeczytać jak dokładnie powstają rozstępy. Nigdy się nie zagłębiałam do całkowitej wiedzy na ten temat. Sama mam niewielkie rozstępy, ale nie są aż tak widoczne 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *