Mammoplastyka, czyli zmniejszenie biustu

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Mammoplastyka to operacyjny zabieg chirurgiczny mający na celu zmniejszenie biustu. Podczas jego wykonywania następuje redukcja tkanki tłuszczowej, części gruczołu piersiowego, a także nadmiaru skóry i tkanki podskórnej.

Mammoplastyka - na czym dokładnie polega?

Mammoplastyka to zabieg operacyjny polegający na zmniejszeniu wielkości piersi. Tego rodzaju zabiegom poddają się zwykle kobiety o nienaturalnie dużych piersiach. Powszechnie uważa się, że kobiety hojnie obdarzone przez naturę uchodzą za bardzo kobiece. Mimo to w wielu przypadkach często skarżą się na codzienny dyskomfort, ból pleców czy trudności w doborze bielizny oraz odzieży.

Mammoplastyka – wskazania

Na wykonanie zabiegu zmniejszenia piersi, kobiety decydują się głównie ze względów zdrowotnych. Najczęściej spowodowane jest to przerośnięciem gruczołu piersiowego lub nadmiernym gromadzeniem się w piersiach tkanki tłuszczowej. Powszechnie przyjmuje się, że masa właściwie zbudowanej piersi oscyluje w granicach pół kilograma. Z kolei brodawka sutkowa znajduje się w odległości około 20 cm poniżej mostka.

Istnieje również problem rozmiaru piersi, którego nazwa brzmi gigantomastia, gdzie jedna z kobiecych piersi może warzyć nawet 2-3 kilogramy. W wyniku takiego ciężaru skóra oraz mięśnie zostają mocno obciążone, przez co nie są w stanie utrzymać tak dużej masy. Przenosi się ona na kręgosłup, który następnie zaczyna boleć oraz ulegać zmianom zwyrodnieniowym. W związku z tym, w przeciwieństwie do zabiegów powiększania piersi, które głównie mają wskazanie estetyczne, zabieg mammoplastyki ma przede wszystkim wskazanie zdrowotne.

Mammoplastyka – jak się do niej przygotować?

Zanim operacja na pomniejszenie biustu zostanie wykonana, bardzo ważne jest odbycie konsultacji z lekarzem prowadzącym oraz badania wykazujące obecny stan zdrowia pacjenta. Przed planowaną operacją lekarz dokonuje oceny masy oraz kształtu piersi, jak również całej klatki piersiowej. Badaniu zostaje poddany ogólny stan zdrowia pacjenta oraz wykonywana jest mammografia. Wskazana jest też konsultacja ginekologiczna, aby lekarz ginekolog mógł wydać swoją opinię na temat stanu zdrowia pacjentki.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Dodatkowo bardzo ważną kwestią jest przeprowadzenie wywiadu i uwzględnienie w nim informacji na temat przerwania antykoncepcji hormonalnej na 1-3 miesiące przed planowanym zabiegiem. Na 6 godzin przed rozpoczęciem operacji nie należy jeść, pić oraz palić papierosów.

Mammoplastyka – na czym polega?

Mammoplastykę wykonuje się w pierwszym tygodniu po miesiączce. Wszystko dlatego, że piersi są wówczas mniej ukrwione, a poziom hormonów jest niższy. Cała procedura zabiegowa wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, a czas zabiegu trwa około 3 godziny.

Zabieg rozpoczyna się od wykonania nacięcia wokół sutka, w kilku określonych kierunkach. Wówczas lekarz zyskuje sobie dostępność do części piersi, które będzie usuwał. Po zmniejszeniu jednej z nich specjalista waży wyciętą część, aby dokładnie wiedzieć o ile należy zmniejszyć kolejną. Końcowym etapem jest formowanie sutka oraz odpowiednie jego umiejscowienie.

Czas rekonwalescencji

Po tego rodzaju zabiegu pacjentka powinna pozostać w szpitalu przez około 2- 3 dni. Przez ten czas musi przyjmować leki przeciwbólowe. Po odbyciu wizyty w szpitalu należy nosić specjalny biustonosz chirurgiczny przez okres około dwóch tygodni. Szwy z miejscu zabiegu usuwane są po upływie 3 tygodni.

Warto zaznaczyć, że pełny okres rekonwalescencji może trwać nawet do roku czasu. Wówczas można określić pełne efekty zabiegu. Należy wiedzieć, że kobiety po zabiegu jakim jest zmniejszenie biustu nie powinny wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych, a także nosić ciężkich przedmiotów.

Czy istnieją powikłania po zabiegu?

Mammoplastyka jest poważnym zabiegiem chirurgicznym, w wyniku czego mogą pojawić się powikłania. Jak w przypadku innych operacji zdarzyć się może krwotok. Ponadto istnieje ryzyko wystąpienia zakrzepu w naczyniach krwionośnych. Innym ryzykiem związanym z zabiegiem pomniejszenia piersi może być obumarcie otoczki brodawki, samej brodawki lub zmiana jej koloru. Ponadto może wystąpić asymetria piersi lub zanik czucia w obu piersiach. Zwykle po upływie 3 miesięcy czucie wraca. Jednak w wyniku uszkodzenia nerwu, brak czucia staje się nieodwracalne. Powikłaniem może być również przecięcie przewodów mlekowych, co uniemożliwi w przyszłości kobiecie karmienie piersią.

Ile kosztuje zmniejszenie biustu?

Cena za zmniejszenie biustu nie należy do najtańszych. Nie jest on również jednoznaczny i waha się w granicach od 4 do 14 tysięcy złotych. W sytuacji kiedy posiadamy skierowanie od lekarza ortopedy lub neurologa koszt operacji może być częściowo refundowany. Należy jednak spełnić jeden warunek. Z każdej piersi musi być zredukowane 500 gramów tkanki.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *