Leczenie izotretynoiną a życie seksualne

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Leczenie izotretynoiną wpływa na wiele aspektów życia. W znacznym stopniu obciąża organizm wpływając na pogorszenie nastroju oddziałując tym na jakość codziennego funkcjonowania. Dodatkowo obciąża narządy wewnętrzne spowalniając lub zaburzając ich funkcje. Terapia retinoidami jest na tyle inwazyjnym leczeniem, że wpływa również na jakość życia seksualnego.

Leczenie izotretynoiną a życie seksualne

Seksualność to temat, który jest nieodłącznym elementem życia człowieka, ponieważ spełnianie własnych potrzeb pod tym kątem oraz idąca za tym satysfakcja w dużym stopniu wpływa na jego jakość oraz wiele innych aspektów. Pojawiające się dysfunkcje seksualne posiadają podłoże organiczne lub psychogenne, z kolei czynniki jakie mogą je warunkować dzieli się na:

  • biologiczne (leki);
  • psychologiczne;
  • społeczno-kulturowe.

Należy podkreślić, że niektóre choroby dermatologiczne w tym również trądzik pospolity mogą wykazywać negatywny wpływ na życie seksualne. Choroby skóry bowiem potęgują stres oraz przyczyniają się do wywołania zaburzeń psychicznych oraz depresji. W związku z tym występowanie tego rodzaju chorób wpływa nie tylko na ogólne życie rodzinne, ale również zawodowe, zmniejsza również pewność siebie oraz wpływa na atrakcyjność fizyczną.

Izotretynoina od 1982 roku uważana jest za jeden z najmocniejszych leków, który wpływa na wszystkie przyczyny trądziku, spowalniając ich emisję. Dodatkowo wpływa na zmniejszenie produkcji sebum, co w efekcie łagodzi zmiany trądzikowe poprzez hamowanie populacji bakterii Propionibacterium acnes.

Zobacz również: Retinoidy w leczeniu trądziku – efekty i skutki uboczne.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Leczenie izotretynoiną a życie seksulane

Literatura medyczna opisuje niewielką ilość przypadków dysfunkcji seksualnych w leczeniu izotretynoiną.

Opisuje przypadek, w którym mężczyzna przed rozpoczęciem kuracji był aktywny seksualnie. Jednak po tygodniu od zażywania leków odczuwał suchość błon śluzowych przy jednoczesnym problemie z wytryskiem. Po upływie dwóch tygodni stan ten uległ znacznemu pogorszeniu. Z kolei po 5 dniach od zakończenia leczenia objawy związane z suchością uległy remisji. Przyczyną tego rodzaju objawów jest wpływ izotretynoiny na komórki kubkowe nabłonka. Inną przyczyną zaburzeń erekcji podczas leczenia retinoidami może być obniżony poziom testosteronu w trakcie leczenia.

Należy podkreślić, że leczenie izotretynoiną negatywnie odbija się również na płci żeńskiej. Literatura opisuje przypadek 25-letniej dziewczyny, która po 15 dniach leczenia zgłosiła krwawienie z pochwy oraz dolegliwości bólowe, które nasilały się w trakcie współżycia. Wykonane badanie ginekologiczne wskazało na pękanie śluzówki miejsc intymnych. Ponadto stwierdzono suchość pochwy oraz występowanie licznych szczelin w obrębie błon śluzowych. Należy zaznaczyć, że w historii leczenia jak i w badaniach laboratoryjnych nie znaleziono przyczyn powodujących tego rodzaju objawy, w związku z tym zalecono odstawienie leków. Uciążliwe objawy zaczęły zmniejszać się po upływie 2 tygodni.

Izotretynoina przyczynia się do zmniejszenia produkcji sebum, a także przerzedzenia warstwy rogowej naskórka. Dlatego też zdecydowana większość osób poddanych tego rodzaju terapii skarży się na pękającą oraz suchą skórę w różnych miejscach na ciele.

Terapia pochodnymi witaminy A oddziałuje również na gospodarkę hormonalną. Wywołuje ona tzw. hormonalny antagonizm, który uważa się za jeden ze sposobów w niwelacji objawów trądziku, a jednocześnie wyjaśnienie skutków ubocznych dotyczących życia seksualnego.

Podsumowanie

Leczenie izotretynoiną należy obecnie do najczęściej stosowanych oraz najskuteczniejszych metod leczenia objawów ciężkiego stadium trądzika pospolitego. Ze względu na szeroki zakres skutków ubocznych jaki wiąże się z podjęciem tego rodzaju kuracji pacjent powinien być dokładnie poinformowany na temat tego jak będzie przebiegać leczenie oraz z czym się ono wiąże. Częstotliwość występowania dysfunkcji seksualnych podczas leczenia izotretynoiną nie jest znacząca, jednak w dużym stopniu wpływa na jakość codziennego funkcjonowania.

Bibliografia

1. Krawiec A., Piotrowska A., Kosmetologia Estetyczna, Dysfunkcje seksualne a leczenie izotretynoiną, 6/2019.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *