Kryzys laktacyjny może zdarzyć się każdej kobiecie w momencie zmniejszonej produkcji pokarmu w piersiach. Dziecko staje się marudne, zaczyna płakać ze względu na głód spowodowany niedostateczną ilością mleka matki.
Kryzys laktacyjny
Kryzys laktacyjny występuje zwykle w 3 i 6 tygodniu życia dziecka, a także w 6 i 9 miesiącu. Jest to ściśle związane z etapem rozwoju malucha, a także z jego zmianą zapotrzebowania na pokarm. Należy podkreślić, że mleko matki dopasowywane jest do potrzeb dziecka zarówno pod względem ilości jak i jakości. Kryzys laktacyjny może być uwarunkowany zmianami hormonalnymi u kobiety karmiącej, stresem, a także zmęczeniem. Ponadto zmniejszenie produkcji mleka może również powodować rzadkie pobudzanie piersi np. w momencie nieprawidłowego chwytania piersi przez dziecko lub kiedy przerwa między karmieniem jest zbyt długa.
Jak zwiększyć laktację?
W celu zwiększenia produkcji pokarmu w piersiach zaleca się:
- masaż piersi;
- herbaty laktacyjne;
- aromaterapia.
1. Masaż piersi.
Zaleca się pobudzanie piersi laktatorem przez około 30 minut (początkowo 7 minut każdą pierś, następnie 5 minut, ostatnia seria 3 minuty). W tej metodzie należy pamiętać o tym, aby na początku nakarmić dziecko, po czym odciągnąć mleko laktatorem.
2. Herbaty laktacyjne.
W momencie kiedy następuje kryzys laktacyjny należy pamiętać o uzupełnianiu odpowiedniej ilości płynów. Istotna jest tu woda niegazowana. W celu poprawy produkcji mleka zaleca się również stosowanie tzw. herbat laktacyjnych. W ich składzie powinien znaleźć się: koper włoski, anyż oraz kminek.
3. Aromaterapia.
Olejki eteryczne wykazują wszechstronne działanie na organizm człowieka. Ich właściwości obejmują również zwiększenie procesu laktacji u młodej mamy. W tym celu zaleca się stosowanie olejku:
- arganowego;
- z dzikiej róży;
- kminkowego;
Dla zwiększenia efektu warto połączyć ze sobą dwa olejki eteryczne.
Objawy kryzysu laktacyjnego
Problem ze zmniejszoną produkcją mleka objawia się miękkimi i małymi piersiami, z kolei jakakolwiek próba wydostania z nich mleka kończy się niepowodzeniem. Dziecko przystawione do piersi płacze i grymasi.
Karmienie a kryzys laktacyjny
Należy zaznaczyć, że pojawienie się kryzysu laktacyjnego nie zmusza do rezygnacji z karmienia piersią. W tym czasie warto, aby kobieta obserwowała swoje dziecko – czy prawidłowo się rozwija, śpi i nie jest rozdrażnione.
Wskazówka
Częste przystawianie malucha do piersi pobudza proces laktacji.
Podsumowanie
W czasie kryzysu laktacyjnego warto przede wszystkim zachować spokój, ponieważ to stres jest jego największym wrogiem. Warto podkreślić, że zjawisko to jest procesem naturalnym oraz przejściowym. Nie należy szybko zniechęcać się i rezygnować z karmienia piersią, ponieważ to właśnie mleko matki najbardziej odpowiada potrzebom żywieniowym dziecka.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |