Kryzys laktacyjny – czym jest?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kryzys laktacyjny może zdarzyć się każdej kobiecie w momencie zmniejszonej produkcji pokarmu w piersiach. Dziecko staje się marudne, zaczyna płakać ze względu na głód spowodowany niedostateczną ilością mleka matki.

Kryzys laktacyjny - czym jest?

Kryzys laktacyjny

Kryzys laktacyjny występuje zwykle w 3 i 6 tygodniu życia dziecka, a także w 6  i 9 miesiącu. Jest to ściśle związane z etapem rozwoju malucha, a także z jego zmianą zapotrzebowania na pokarm. Należy podkreślić, że mleko matki dopasowywane jest do potrzeb dziecka zarówno pod względem ilości jak i jakości. Kryzys laktacyjny może być uwarunkowany zmianami hormonalnymi u kobiety karmiącej, stresem, a także zmęczeniem. Ponadto zmniejszenie produkcji mleka może również powodować rzadkie pobudzanie piersi np. w momencie nieprawidłowego chwytania piersi przez dziecko lub kiedy przerwa między karmieniem jest zbyt długa.

Jak zwiększyć laktację?

W celu zwiększenia produkcji pokarmu w piersiach zaleca się:

1. Masaż piersi.

Zaleca się pobudzanie piersi laktatorem przez około 30 minut (początkowo 7 minut każdą pierś, następnie 5 minut, ostatnia seria 3 minuty). W tej metodzie należy pamiętać o tym, aby na początku nakarmić dziecko, po czym odciągnąć mleko laktatorem.

2. Herbaty laktacyjne.

W momencie kiedy następuje kryzys laktacyjny należy pamiętać o uzupełnianiu odpowiedniej ilości płynów. Istotna jest tu woda niegazowana. W celu poprawy produkcji mleka zaleca się również stosowanie tzw. herbat laktacyjnych. W ich składzie powinien znaleźć się: koper włoski, anyż oraz kminek.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

3. Aromaterapia.

Olejki eteryczne wykazują wszechstronne działanie na organizm człowieka. Ich właściwości obejmują również zwiększenie procesu laktacji u młodej mamy. W tym celu zaleca się stosowanie olejku:

  • arganowego;
  • z dzikiej róży;
  • kminkowego;

Dla zwiększenia efektu warto połączyć ze sobą dwa olejki eteryczne.

Objawy kryzysu laktacyjnego

Problem ze zmniejszoną produkcją mleka objawia się miękkimi i małymi piersiami, z kolei jakakolwiek próba wydostania z nich mleka kończy się niepowodzeniem. Dziecko przystawione do piersi płacze i grymasi.

Karmienie a kryzys laktacyjny

Należy zaznaczyć, że pojawienie się kryzysu laktacyjnego nie zmusza do rezygnacji z karmienia piersią. W tym czasie warto, aby kobieta obserwowała swoje dziecko – czy prawidłowo się rozwija, śpi i nie jest rozdrażnione.

Wskazówka

Częste przystawianie malucha do piersi pobudza proces laktacji.

Podsumowanie

W czasie kryzysu laktacyjnego warto przede wszystkim zachować spokój, ponieważ to stres jest jego największym wrogiem. Warto podkreślić, że zjawisko to jest procesem naturalnym oraz przejściowym. Nie należy szybko zniechęcać się i rezygnować z karmienia piersią, ponieważ to właśnie mleko matki najbardziej odpowiada potrzebom żywieniowym dziecka.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *