
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Kryzys laktacyjny może zdarzyć się każdej kobiecie w momencie zmniejszonej produkcji pokarmu w piersiach. Dziecko staje się marudne, zaczyna płakać ze względu na głód spowodowany niedostateczną ilością mleka matki.
Kryzys laktacyjny występuje zwykle w 3 i 6 tygodniu życia dziecka, a także w 6 i 9 miesiącu. Jest to ściśle związane z etapem rozwoju malucha, a także z jego zmianą zapotrzebowania na pokarm. Należy podkreślić, że mleko matki dopasowywane jest do potrzeb dziecka zarówno pod względem ilości jak i jakości. Kryzys laktacyjny może być uwarunkowany zmianami hormonalnymi u kobiety karmiącej, stresem, a także zmęczeniem. Ponadto zmniejszenie produkcji mleka może również powodować rzadkie pobudzanie piersi np. w momencie nieprawidłowego chwytania piersi przez dziecko lub kiedy przerwa między karmieniem jest zbyt długa.
W celu zwiększenia produkcji pokarmu w piersiach zaleca się:
Zaleca się pobudzanie piersi laktatorem przez około 30 minut (początkowo 7 minut każdą pierś, następnie 5 minut, ostatnia seria 3 minuty). W tej metodzie należy pamiętać o tym, aby na początku nakarmić dziecko, po czym odciągnąć mleko laktatorem.
W momencie kiedy następuje kryzys laktacyjny należy pamiętać o uzupełnianiu odpowiedniej ilości płynów. Istotna jest tu woda niegazowana. W celu poprawy produkcji mleka zaleca się również stosowanie tzw. herbat laktacyjnych. W ich składzie powinien znaleźć się: koper włoski, anyż oraz kminek.
Olejki eteryczne wykazują wszechstronne działanie na organizm człowieka. Ich właściwości obejmują również zwiększenie procesu laktacji u młodej mamy. W tym celu zaleca się stosowanie olejku:
Dla zwiększenia efektu warto połączyć ze sobą dwa olejki eteryczne.
Problem ze zmniejszoną produkcją mleka objawia się miękkimi i małymi piersiami, z kolei jakakolwiek próba wydostania z nich mleka kończy się niepowodzeniem. Dziecko przystawione do piersi płacze i grymasi.
Należy zaznaczyć, że pojawienie się kryzysu laktacyjnego nie zmusza do rezygnacji z karmienia piersią. W tym czasie warto, aby kobieta obserwowała swoje dziecko – czy prawidłowo się rozwija, śpi i nie jest rozdrażnione.
Wskazówka
Częste przystawianie malucha do piersi pobudza proces laktacji.
W czasie kryzysu laktacyjnego warto przede wszystkim zachować spokój, ponieważ to stres jest jego największym wrogiem. Warto podkreślić, że zjawisko to jest procesem naturalnym oraz przejściowym. Nie należy szybko zniechęcać się i rezygnować z karmienia piersią, ponieważ to właśnie mleko matki najbardziej odpowiada potrzebom żywieniowym dziecka.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły