Kąpiel niemowlaka

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kąpiel niemowlaka należy do głównych czynności pielęgnacyjnych dziecka. Warto podkreślić, że tego rodzaju działania, szczególnie w pierwszych dniach, tworzą dla rodziców pewne obawy. Nie należy jednak wpadać w panikę. Podczas kąpieli warto zachować wewnętrzny spokój oraz rozsądek.

Kąpiel niemowlaka

Przygotowanie do kąpieli

Aby kąpiel przebiegła sprawnie, warto wcześniej przygotować do niej niezbędne akcesoria. Potrzebne będą:

 • mata antypoślizgowa do wanienki;
 • waciki;
 • miseczka z ciepłą wodą;
 • mydło dla niemowląt;
 • oliwka, zasypka oraz krem na odparzenia;
 • ręcznik;
 • ubranie, pieluszka;
 • kocyk, ręcznik.

Temperatura pomieszczenia, w którym będzie kąpane dziecko powinna wahać się w granicach 23-24˚C, z kolei temperatura wody powinna  wynosić 36-38˚C.

Wskazówka

 • przed kąpielą należy umyć dziecku buzię, oczy oraz uszy wykorzystując do tego waciki zamoczone w ciepłej wodzie;
 • wkładając dziecko do wanienki należy chwycić je dwiema rękami;
 • mycie dziecka należy rozpocząć od główki. W tym celu należy delikatnie ją namydlić, zwracając szczególną uwagę na oczy. Następnie należy skórę delikatnie spłukać.

Kąpiel niemowlaka

Dziecko należy położyć na ręczniku i rozebrać. Następnie należy wcześniej zamoczonym w wodzie wacikiem przemyć twarz, oczy oraz uszy (nie należy stosować mydła). Oczy należy przemywać od zewnętrznych kącików do wewnętrznych. Do uszu oraz nosa nie należy wkładać wacików, ponieważ może to głębiej umieścić wydzielinę. Warto podkreślić, że narządów intymnych również nie należy przemywać mydłem.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Do wanny należy wlać 10-15 cm wody, a następnie na jej dnie położyć matę. Dziecko należy ułożyć tak, aby leżało wygodnie. Do kąpieli można użyć myjki lub samą dłoń.

Zobacz również: Pielęgnacja skóry niemowlaka.

Podczas wyjmowania dziecka z wanny należy zachować szczególną ostrożność. Jego skóra jest wówczas śliska więc może łatwo wyślizgnąć się z rąk. Po kąpieli pupę dziecka należy posmarować kremem, z kolei resztę ciała oliwką. Kikut pępowinowy należy przemyć wacikiem zwilżonym wodą. Następnie należy go osuszyć i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Wskazówka

Podczas kąpieli należy zachować ostrożność oraz unikać gwałtownych ruchów.

Jak często kąpać niemowlę?

Niemowlę można kąpać codziennie, jednak nie jest to konieczne. Należy podkreślić, że każdego dnia należy przemywać dziecku twarz, ręce oraz pupę. Kosmetyki, którymi wykonuje się pielęgnację dziecka powinny być przeznaczone wyłącznie dla niemowląt. Produkty przeznaczone dla dorosłych zawierają konserwanty oraz związki zapachowe, które mogłyby dodatkowo podrażnić wrażliwą skórę dziecka.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *