Pielęgnacja skóry niemowlaka

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Pielęgnacja skóry niemowlaka odgrywa istotną rolę w jej prawidłowym funkcjonowaniu. Mimo że jest ona w pełni wykształcona, nie jest narządem całkowicie dojrzałym. Oznacza to, że skóra niemowlaka jest bardzo wrażliwa oraz podatna na wiele czynników środowiska zewnętrznego.

Pielęgnacja skóry niemowlaka

Nie ma wątpliwości, że skóra niemowlaka jest bardzo delikatna. W związku z tym jest naturalnie podatna na wysuszenie czy podrażnienie. Sytuację te może pogłębiać suche powietrze w pomieszczeniu, działająca klimatyzacja, a także ogrzewanie. Ze względu na szeroki wachlarz szkodliwych czynników, które negatywnie wpływają na skórę dziecka warto korzystać nie tylko z produktów kosmetycznych, ale również podejmować działania, które będą zabezpieczać delikatność oraz wrażliwość malucha.

Pielęgnacja skóry niemowlaka

W pielęgnacji skóry dziecka kluczową rolę odgrywają kosmetyki, które dostępne są w aptekach oraz tradycyjnych drogeriach. Mimo że stanowią one ważną rolę, to wokół tego tematu istnieje jednak wiele spekulacji. Mowa tu przede wszystkim o składzie preparatów, które świadczą o bezpieczeństwie stosowania kosmetyków. Obecnie wiele słyszy się o zawartości dużej ilości związków chemicznych, stanowiących przyczynę podrażnień. W związku z tym pielęgnacja malucha może opierać się na kremie, pudrze czy oliwce, jednak nie jest to konieczność.

Producenci niektórych kosmetyków wychodzą na przeciw klientom oferując preparaty pozbawione nadmiaru substancji chemicznych takich jak barwniki, parabeny czy związki zapachowe. Ponadto na rynku dostępne są również produkty, które bardzo dobrze radzą sobie ze skórą problematyczną np. z atopowym zapaleniem skóry (AZS).

Warto wziąć pod uwagę fakt, że im krótszy skład kosmetyków tym lepiej. Jednak w sytuacji kiedy zachodzi potrzeba większej opieki, należy wówczas wybrać bardziej specjalistyczne preparaty.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

W pielęgnacji malucha ważną kwestią jest temat wrażliwych miejsc na jego ciele, o które trzeba w szczególności zadbać. Należy do nich m.in. okolica pępka, gdzie po urodzeniu zostaje fragment usychającej pępowiny. Może ona w łatwy sposób spowodować podrażnienie naskórka w obrębie brzucha. Miejsce to należy regularnie przemywać oraz dezynfekować kilka razy dziennie, a także chronić przed ewentualnym zamoczeniem. W związku z tym zalecane jest, aby dziecko jak najczęściej w pierwszych dniach swojego życia leżało bez pieluszki, aby w tym czasie skóra miała możliwość oddychać.

Dodatkowo warto wybierać pieluszki chłonne, które będą przepuszczać powietrze oraz nie będą przylegać bezpośrednio do skóry. W trakcie zmiany należy również pamiętać o przemywaniu skóry, szczególnie w jej fałdach gdzie gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń. Następnie warto użyć zasypki lub kremu do pielęgnacji niemowląt, co jest oczywiście kwestią indywidualną.

Często u niemowląt występuje również ciemieniucha, która objawia się żółtymi łuskami na skórze głowy dziecka. Zwykle ustępuje ona samoistnie, jednak należy odpowiednio o nią dbać. Pielęgnacja polega przede wszystkim na wyczesywaniu oraz smarowaniu oliwką główki dziecka. W przypadku zaniedbania ciemieniuchy może dojść do problemów skóry głowy oraz włosów dziecka.

Temat pielęgnacji dziecka obejmuję nie tylko kwestię kosmetyków, ale również odpowiedni ubiór. Mowa tu o doborze ubranek wykonanych z materiału przewiewnego (np. bawełny), które będą zapewniać komfort, dawać możliwość oddychania skórze, a także nie będą przyczyniać się do jej podrażnień. Ubranka dziecka powinny być prane w delikatnych środkach, aby nie spowodowały reakcji alergicznych.

Naturalne sposoby pielęgnacji skóry niemowlaka

Zdrowa skóra niemowlaka nie potrzebuje codziennych kąpieli, ponieważ takie działanie mogłoby spowodować pozbycie się ochronnej bariery lipidowej. W pielęgnacji każdego dnia nie zaleca się również preparatów natłuszczających tzw. emolientów, które często w swoim składzie zawierają parafinę (pochodna ropy naftowej). Stosowanie ich może zalecić lekarz w przypadku kiedy dziecko cierpi na atopowe zapalenie skóry (AZS). Można jednak korzystać z naturalnych olejów pochodzenia roślinnego (olej migdałowy, olej kokosowy, olej lniany). Ten pierwszy można dodawać do kąpieli. Warto zaznaczyć, że jest najłagodniejszy dla skóry, bardzo rzadko uczula oraz dogłębnie nawilża. Z kolei przy podrażnieniach zalecany jest olej kokosowy. Ponadto jego aplikacja zapobiega infekcjom grzybiczym, bakteryjnym oraz wypryskom. Posiada właściwości odżywcze i wygładzające.

Na skórę, która znajduje się pod pieluszką zaleca się masło shea, które w sposób naturalny tworzy na jej powierzchni warstwę ochronną. Doskonałą alternatywą dla aptecznych zasypek może być naturalna mąka ziemniaczana, która bardzo dobrze pochłania wilgoć zapobiegając odparzeniom.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *