Fizjoterapia w leczeniu blizn

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Fizjoterapia w leczeniu blizn przynosi dobre efekty terapeutyczne. Wszystko dzięki szerokiemu spektrum zabiegów jakie może zaproponować obecny rozwój tego kierunku.

Fizjoterapia w leczeniu blizn

Blizna

Blizna to zmiana skórna, która powstaje w wyniku uszkodzenia skóry właściwej na skutek oparzeń, zabiegów chirurgicznych, a także przebytych chorób dermatologicznych w postaci zaawansowanego stadium trądziku pospolitego czy ospy. Po wygojeniu się stanu zapalnego w miejscu skóry właściwiej tworzy się tkanka łączna włóknista.

Fizjoterapia w leczeniu blizn

Terapia blizn wykorzystuje zabiegi chirurgiczne oraz zachowawcze (farmakoterapię, zabiegi fizykalne, masaż, a także leczenie ruchem). Warto podkreślić, że kompleksowe leczenie znacznie zwiększa poprawę jakości skóry.

Leczenie blizn w fizjoterapii obejmuje:

  • światłolecznictwo;
  • laseroterapię;
  • elektroterapię;
  • ultradźwięki;
  • magnetoterapię;
  • krioterapię;
  • masaż.

1. Światłolecznictwo.

W przypadku leczenia blizn wykorzystuje się biostymulację światłem oraz ledoterapię czyli światło, które generowane jest dzięki wysokoenergetycznym diodom LED znajdującym się w zakresie światła widzialnego oraz podczerwieni. Blizny, które występują na skórze na skutek urazów np. po oparzeniach wymagają naświetlania techniką bezkontaktową raz dziennie, a czas terapii obejmuje 4 tygodnie.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

2. Laseroterapia.

Zabiegi laserowe znajdują szerokie zastosowanie w kierunku fizjoterapii oraz medycyny estetycznej. Warto podkreślić, że laseroterapia przyczynia się do przyspieszenia procesu regeneracji tkanek w przypadku pojawiających się ran czy owrzodzeń. W zależności od kondycji skóry wykorzystuje się różne metody stosowania wiązki laserowej: kontaktową, bezkontaktową, labilną i stabilną.

3. Elektroterapia.

Zalicza się do niej między innymi galwanizacja katodowa wykorzystująca działanie prądu stałego, gdzie elektroda ujemna jest tzw. elektrodą czynną. Wykazuje ona działanie przekrwienne oraz silnie zmiękczające tkanki.

Innym rodzajem zabiegu z dziedziny elektroterapii jest jonoforeza, która obejmuje wprowadzenie jonów w głąb tkanek. Do zabiegu wykorzystuje się związki chemiczne, które podlegają dysocjacji elektrolitycznej. Preparaty stosowane do zmniejszania widoczności blizn, a także zmiękczania to jodek potasu oraz chlorek sodu. Warto podkreślić, że natężenie prądu podczas zabiegu uwarunkowane jest rozmiarem elektrody czynnej. Bardzo często wykorzystuje się dawki niskie od 0,01 do 0,1mA/cm² elektrody czynnej.

4. Ultradźwięki.

To nic innego jak drgania mechaniczne o częstotliwości powyżej 20 000 Hz. W fizjoterapii największe zastosowanie znalazła częstotliwość od 0,8 do 3 MHz. W przypadku kiedy zabieg wykonywany jest na skórze stosuje się ultradźwięki w natężeniu 0,1-0,2  W/cm². Czas zabiegu nie powinien przekraczać 5-10 minut.

5. Magnetoterapia.

Terapia obejmuje zastosowanie wolnozmiennego pola magnetycznego o częstotliwości 0-50 lub 0-60 Hz oraz indukcji magnetycznej 0,5-10 mT. Magnetoterapia wykazuje działanie regeneracyjne na tkanki miękkie, które zostały uszkodzone na skutek oparzeń czy odleżyn. Terapię wykonuje się w serii zabiegowej, która obejmuje 10 lub więcej 10-15 minutowych powtórzeń.

6. Krioterapia.

Krioterapia znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu bliznowców oraz blizn przerostowych. Bardzo niska temperatura sięgająca -190℃ powoduje zamrożenie komórek, a co za tym idzie niszczenie naczyń krwionośnych wywołując w nich zakrzepicę. Zaburzony przepływ krwi wywołuje niedokrwienie i niedotlenienie tkanek bliznowatych. Krioterapia często stosowana jest jako forma monoterapii lub w połączeniu z chirurgicznym wycięciem lub sterydami.

7. Masaż.

W leczeniu nieestetycznych blizn wykorzystuje się również masaż, który można zastosować już po upływie 4 tygodni od momentu ich pojawienia się. Głównym założeniem tego rodzaju zabiegów jest zmiękczenie oraz zwiększenie elastyczności zmiany. Warto podkreślić, że stare blizny zdecydowanie gorzej poddają się masażowi, co wiąże się z dłuższym czasem terapii. Masaż blizny powinien być wykonywany 3 razy w tygodniu w serii obejmującej 10-15 powtórzeń z przerwami około 14 dni.

Bibliografia

  1. Madejewska M., Korban P., Kosmetologia Estetyczna, Postępowanie fizjoterapeutyczne w leczeniu blizn, 4/2013.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

2 Responses

  1. Bardzo przydatny tekst! Świetne jest to, ze stanowi on przegląd różnych metod- dzięki temu nie trzeba szukać takich informacji w różnych miejscach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *