Domowe sposoby na ugryzienie komara

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Każda osoba powinna znać domowe sposoby na ugryzienie komara, ponieważ w naszym kraju nie sposób ich uniknąć. Komary mogą atakować zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe, bez względu na stan zdrowia. Najbardziej narażeni jesteśmy na nie porą wieczorną oraz przebywając nad zbiornikami wodnymi czy w otoczeniu drzew i krzewów. Przedstawione poniżej sposoby skutecznie łagodzą ból i świąd, przyspieszając znikanie charakterystycznych bąbli.

Domowe sposoby na ugryzienie komara

Domowe sposoby na ugryzienie komara

Po ugryzieniu komara należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby nie drapać skóry, nawet jeśli świąd jest silny i ciężko się powstrzymać. Drapiąc się jedynie pozornie przynosimy ulgę swojemu ciału, w rzeczywistości jednak nasilamy świąd i zaczerwienienie.

Zimne okłady

Jeśli ból i uczucie swędzenia lub pieczenia stają się nie do wytrzymania, warto przyłożyć do skóry zimny okład. Jeśli nie posiadamy gotowych okładów w formie żelu (można zakupić je w każdej aptece), alternatywą będą jakiekolwiek mrożonki z zamrażalnika. Pamiętajmy jednak, aby nie przykładać ich bezpośrednio do skóry, co mogłoby spowodować jej uszkodzenie, ale przez materiał, np. koszulkę czy kuchenną ściereczkę. Odmrożony produkt spożywczy należy zużyć lub wyrzucić – nie nadaje się on do ponownego mrożenia. Zimny okład trzymamy na skórze do 10 minut.

Olej z czarnuszki na ugryzienie komara

Olej z czarnuszki wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwalergiczne. Głównie dzięki dużej zawartości antyoksydantów, w tym tymochinonu. W składzie zawiera również szereg związków wpływających pozytywnie na kondycję skóry, choćby cynk, wysoką zawartość NNKT czy witaminę E. Aby złagodzić ból i świąd po ugryzieniu komara wystarczy nanieść odrobinę oleju z czarnuszki na czysty higieniczny wacik, a następnie przyłożyć do skóry. Tak wykonany okład trzymamy około 5-10 minut, przy czym można powtarzać go kilkukrotnie w ciągu dnia.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zioła na ugryzienie komara

W przypadku ziół stosować można różne ich formy, choć największą popularnością cieszą się zgniecione liście (pamiętając, aby były zebrane z dala od ulic i umyte pod bieżącą wodą) bądź napary naniesione na wacik kosmetyczny. Skutecznymi ziołami w przypadku ukąszeń komara (i innych owadów) są:

Pozostając w temacie roślin równie dobrym pomysłem jest przyłożenie do miejsca ukąszenia rozcięty liść aloesu tak, aby żel bezpośrednio dotykał skórę. Alternatywą jest sok z aloesu naniesiony na wacik kosmetyczny i przyłożony do bąbla.

Ocet

Ocet jabłkowy stosowany jest powszechnie przy wielu problemach dermatologicznych, między innymi w leczeniu trądziku pospolitego czy kurzajek. Od wielu lat bada się jego cenny wpływ na kondycję skóry. Wykazano, że jego działanie przeciwświądowe i przeciwzapalne idealnie sprawdza się przy wszelkich ugryzieniach owadów. Wystarczy wetrzeć odrobinę wysokiej jakości octu jabłkowego w skórę, co powinno w krótkim czasie przynieść odczuwalną ulgę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby po occie zastosować dodatkowo chłodny okład.

Czosnek

Prozdrowotne właściwości czosnku znane są od setek lat. Zalicza się go nawet do grona naturalnych antybiotyków. Wykazuje silne działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne. Przy ugryzieniach komara wystarczy rozgnieść jeden ząbek czosnku i tak powstałą papkę nanieść na bąbel. Uczucie pieczenia na samym początku jest zjawiskiem naturalnym, związanym z działaniem składników czosnku i odkażaniem ranki. Czosnek trzymamy na skórze około 5-10 minut. Jeśli nie posiadamy praski do czosnku z powodzeniem papkę można zastąpić odkrojonym plasterkiem tego warzywa.

Woda z solą

Kolejnym skutecznym sposobem na ukąszenie komara jest przemywanie ranki mieszanką wody i soli. Na jedną szklankę wody przypada jedna łyżeczka soli kuchennej. Jeśli chcemy dodatkowo dostarczyć skórze cennych minerałów i jeszcze skuteczniej zmniejszyć świąd i obrzęk, można posłużyć się solą himalajską lub sól kłodawską. Z pewnością już po krótkim czasie poczujemy znaczną ulgę.

Co ważne, powyższe metody są w pełni naturalne. Oznacza to, że idealnie sprawdzą się w przypadku dzieci, kobiet w ciąży czy osób z obniżoną odpornością. Jeśli jednak pogryziona przez komary osoba zmaga się z alergią na owady, najlepiej zasięgnąć porady lekarskiej i wspomagać się przepisanymi preparatami farmakologicznymi.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wrotek K., Ukąszenia owadów, Wydawnictwo Septem, Gliwice 2013.
  2. Fostini A., Golpanian R., Rosen J., Xue R., Yosipovitch G., Beat the bite: pathophysiology and management of itch in mosquito bites, 4/2019.
  3. Bulugahapitiya V., Mosquito repellent compounds from the seeds of Nigella sativa L (Black cumin), Conference: Fourth Academic Sessions, University of Ruhuna, 2007.
  4. Borusiewicz M., Janeczko Z., Nigella sativa L. – roślinny surowiec o właściwościach plejotropowych, Postępy Fitoterapii, 4/2015.
  5. Wasilewska G., Polskie zioła lecznicze i uzdrawiające, Wydawnictwo RM, Warszawa 2017.
  6. Orey C., Uzdrawiająca moc octu, Wydawnictwo Vital, Białystok 2013.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *