Czy chodzenie w szpilkach jest zdrowe?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Czy chodzenie w szpilkach jest zdrowe? To pytanie budzi wiele spekulacji. Z jednej strony buty na obcasie stanowią substytut kobiecości, z drugiej zaś powodują ból i uczucie ciężkich nóg. Jak jest naprawdę? Czy chodzenie w szpilkach niesie za sobą negatywne konsekwencje dla zdrowia?

Czy chodzenie w szpilkach jest zdrowe?

Czy chodzenie w szpilkach jest zdrowe?

Wiele kobiet nie wyobraża sobie życia bez szpilek, które powodują optyczne wysmuklenie łydek oraz dodają pewności siebie. Niestety posiadają też swoje złe strony. Częste i długotrwałe ich noszenie może negatywnie wpływać m.in. na kondycję stóp oraz kręgosłupa. Jaki wpływ na zdrowie może mieć jeszcze permanentne chodzenie w butach na obcasach?

Sporadyczne korzystanie z butów na obcasie nie jest w stanie negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Jednak częste i zbyt długie ich noszenie niesie za sobą kilka negatywnych skutków:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • nadwyręża stopy;
  • uszkadza kręgosłup;
  • obciąża kolana;
  • osłabia biodra.

1. Nadwyręża stopy.

W butach na obcasach stopy ułożone są w nienaturalnej pozycji, w których ciężar ciała opiera się na ich przedniej części. Pozycja ta przyczynia się do mocnego ucisku paliczków palców. Ponadto utrzymywanie stóp w takiej pozycji blokuje prawidłową cyrkulację krwi, co w efekcie skutkuje powstawaniem obrzęków i odparzeń. Z czasem może dojść do obniżenia się łuku poprzecznego stopy, a nawet płaskostopia. Stopa ulega deformacji, a zmianom podlegają wszystkie jej struktury m.in. więzadła, ścięgna oraz kości. Jeśli obuwie dodatkowo jest ciasne, może dojść do rozwoju halluksów. Permanentne chodzenie w butach na obcasach powoduje sztywnienie ścięgna Achillesa, co wiąże się z dużym bólem i długotrwałym leczeniem.

2. Uszkadza kręgosłup.

Traktowanie butów na obcasie jako obuwie do codziennego chodzenia powoduje uszkodzenia kręgosłupa. Dzieje się tak dlatego, że podczas noszenia obcasów sylwetka ciała jest nadmiernie wyprostowana, co przyczynia się do jej wygięcia. Częste korzystanie ze szpilek powoduje pogłębienie lordozy, a nawet prowadzi do hiperlordozy.

3. Obciąża kolana.

Chodząc w szpilkach cały ciężar ciała spoczywa zarówno na stopach jak i kolanach, tworząc nacisk na ich struktury budujące. Po kilkugodzinnym przebywaniu w szpilkach, torebka stawowa kolan zużywa się, po czym cały staw zaczyna nieprzyjemnie boleć. Nieustanne napięcie, które towarzyszy w trakcie chodzenia na obcasach powoduje trwałe urazy oraz uszkodzenia. Nie każda kobieta zdaje sobie sprawę, że obcasy mogą powodować przeprost w kolanach.

4. Osłabia biodra.

Chodzenie w butach na obcasach prowokuje ruch kołysania biodrami, co z czasem może doprowadzić do zużywania się ścięgien oraz więzadeł stawu biodrowego.

Czy chodzenie w szpilkach ma swoje plusy?

Należy wiedzieć, że chodzenie w szpilkach nie wiąże się wyłącznie z negatywnym wpływem na zdrowie. Dużą cechą takich butów jest efekt wizualny. Kobiety chodzące w szpilkach automatycznie wyglądają na szczuplejsze, ponieważ  dodają nogom dodatkowe centymetry. Noszenie butów na obcasie wiąże się z przyjęciem odpowiedniej postawy ciała. Należy wówczas wciągnąć brzuch, wyprostować plecy i ściągnąć łopatki oraz wypchnąć klatkę piersiową do przodu. Dzięki temu wzrasta pewność siebie, a sylwetka nabiera odpowiednich kształtów. Miłą ciekawostką jest również fakt, że 30 minutowy chód w szpilkach pozwala spalić około 100 kcal. Dodatkowo prowokuje ruch kołysania biodrami oraz pośladkami, co jeszcze bardziej wpływa na zwiększenie kobiecej atrakcyjności.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *