Ćwiczenia w ciąży – dlaczego warto być aktywną?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Ćwiczenia w ciąży to temat, o którym należy mówić. Wykazują bowiem pozytywny wpływ nie tylko na rozwój płodu, ale również przygotowują kobietę do porodu. Na jaką więc aktywność fizyczną warto się zdecydować oraz jak często należy ćwiczyć będąc w ciąży?

Ćwiczenia w ciąży - dlaczego warto być aktywną?

Zmiany zachodzące w organizmie kobiety w czasie ciąży

Okres ciąży wywołuje szereg zmian w organizmie kobiety. Dotyczą one zarówno narządu rodnego jak pozostałych narządów wewnętrznych.

Przystosowanie organizmu do nowej sytuacji zachodzi m.in. w układzie krążenia, układzie oddechowym, a także całym aparacie ruchu. Modyfikacjom ulegają narządy wewnętrzne, zwiększa się przemiana materii, a także ilość krwi krążącej w naczyniach. Dochodzi do rozwoju naczyń krwionośnych w obrębie miednicy mniejszej oraz sukcesywny wzrost przepływu krwi przez macicę. Wraz ze zwiększającym się rozmiarem płodu rozciągają się powłoki brzuszne oraz przepona, co skutkuje zmniejszeniem się napięcia mięśni międzyżebrowych. To z  kolei zapewnia większą ruchomość żeber podczas procesu oddychania.

W czasie ciąży wydolność wentylacyjna kobiety nie ulega zmianie. Oznacza to, że nie odbiega, od tej którą stwierdza się u kobiet nie będących w ciąży. Zjawisko to świadczy o wysokich zdolnościach przystosowawczych ludzkiego organizmu, który wyrównuje obciążenia ściśle związane z rozwojem płodowym dziecka oraz przygotowuje kobietę do zwiększenia aktywności fizycznej.

Adekwatnie do ciągle rozwijającego się płodu zwiększa się masa ciała kobiety. Zjawisko to powoduje, że wydatek energetyczny w trakcie wysiłku jest dużo większy, przez co mięśnie znacznie szybciej ulegają zmęczeniu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ćwiczenia w ciąży – dlaczego warto być aktywną?

1. Poprawiają nastrój.

Zdarza się, że ciąża może spowodować obniżenie samopoczucia kobiety. Przyczynia się do tego tzw. burza hormonalna, zwiększająca się masa ciała, występujące obrzęki oraz niepasujące ubrania. Przyczyn złego nastroju w tym czasie może być wiele. Jednak włączenie odpowiedniej aktywności fizycznej powoduje produkcję endorfin w organizmie, co bezpośrednio wpływa na poprawę samopoczucia kobiety w ciąży.

2. Ćwiczenia w ciąży zmniejszają ból pleców.

Stale powiększający się brzuch powoduje przesunięcie środka ciężkości do przodu, co z kolei przyczynia się do wygięcia lędźwiowego. To zaś powoduje dyskomfort, a nawet ból w tych okolicach. Ćwiczenia, które będą angażować mięśnie głębokie pleców oraz stabilizujące dolną ich część, a także miednicę, pomogą zlikwidować dolegliwości bólowe w tych rejonach.

3. Poprawiają postawę ciała.

U dużej ilości kobiet w ciąży, zwłaszcza w zaawansowanej, zmianie ulega sylwetka ciała. Zwiększające swój rozmiar piersi przyczyniają się do powstawania zgarbienia w górnym rejonie pleców, z kolei powiększający się brzuch zwiększa krzywiznę lędźwiową oraz zgięcie w biodrach. Odpowiednie ćwiczenia wzmacniają mięśnie posturalne, a także zapewniają utrzymanie właściwiej postawy ciała.

4. Ćwiczenia w ciąży ułatwiają poród.

Mowa tu przede wszystkim o ćwiczeniach mięśni Kegla, które wykazują wielokierunkowe działanie. Poprawiają życie seksualne, ułatwiają poród, przyspieszają dojście do formy z przed ciąży oraz zapobiegają dolegliwościom tj. nietrzymanie moczu, co często pojawia się u kobiet po urodzeniu dziecka.

Zobacz również: Nietrzymanie moczu w ciąży.

Jak często należy ćwiczyć w ciąży?

Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań ćwiczenia zaleca się wykonywać regularnie codziennie w domu, aż do samego rozwiązania. Wskazane aktywności dla kobiet w ciąży to m.in.

Jakich ćwiczeń unikać w czasie ciąży?

Będąc w ciąży należy unikać wysiłku o tzw. dużej intensywności (crossfit, zajęcia fitness czy podnoszenie ciężarów). Ponadto niewskazana jest jazda na rowerze np. w terenie leśnym, na rolkach czy łyżwach ze względu na istniejące  ryzyko upadku. Bieganie również nie jest polecane kobietom w ciąży. Wszystko ze względu na towarzyszący dyskomfort dla spojenia łonowego, stawów oraz miednicy, który powstaje w wyniku rytmicznych odbić od podłoża. Drugim powodem jest wysokie ryzyko upadku oraz nabawienia się kontuzji, a także zwiększenie pracy serca oraz układu oddechowego.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

3 odpowiedzi

  1. Myślę,ze zawsze warto zachowywac odpowiedni poziom aktywnosci fizycznej – oczywiscie jesli ciaza przebiega prawidlowo i nie ma ku temu zadnych przeciwwskazan.

  2. W pierwszej ciąży byłam aktywna do samego końca niemalże 🙂 w dwóch kolejnych trochę gorzej, ale i tak nie było tak źle 😛

  3. Bardzo ciekawy wpis:) Podoba mi się normalizowanie aktywności fizycznej w ciąży i podkreślanie tego, że aktywność, może wpływać na łagodniejszy poród:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *