
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Badania prenatalne należą do sposobów diagnostycznych, które służą ocenie prawidłowego przebiegu ciąży w dowolnym jej okresie. Mimo to bardzo często kojarzone są z wykrywaniem poważnym wad płodu, które zagrażają życiu lub zdrowiu dziecka.
Badania prenatalne dają szansę na wykrycie wad rozwojowych lub genetycznych, a także zaburzeń rozwoju płodu, które powiązane są z chorobami matki. Bardzo często jednak, kiedy dochodzi do zaburzeń dotyczących płodu są to wady, które można skorygować w życiu płodowym dziecka lub na leczenie ich można przygotować się przed porodem. Rzadkością są wady prowadzące do obumarcia płodu lub przerwania ciąży.
Badanie dzieli się na dwie podstawowe grupy:
Do pierwszej należą badania, które przeprowadzane są najczęściej, bez względu na występujące czynniki ryzyka wad rozwojowych. Należy do nich ultrasonografia (USG prenatalne), a także badania biochemiczne krwi matki. Dodatkowo wykonuje się nieinwazyjne badania przesiewowe, które dają szansę wykryć zespół Downa oraz zespół Edwardsa i Patau. W 6 dniu ciąży, a także od 11 do 13 tygodnia wykonuje się również USG w celu oceny przezierności karkowej oraz badanie krwi.
Ponadto od niedawna w Polsce można również wykonywać genetyczne badania prenatalne, do których służy DNA komórek płodowych występujących we krwi matki. Warto podkreślić, że nieinwazyjne badania prenatalne nie stanowią zarówno dla płodu jak i matki żadnego zagrożenia.
Na inwazyjne badania prenatalne składają się procedury diagnostyczne, które wykorzystywane są znaczniej rzadziej. Rzadkość ich wykonywania wynika przede wszystkim z braku komfortu matki, a także z tworzenia ryzyka poronienia lub zakażenia wewnątrzmacicznego. Do badań inwazyjnych zalicza się więc amniopunkcja czyli nakłuwanie pęcherza płodowego i pobranie występującego w nim płynu owodniowego.
Zobacz również: Wody płodowe.
Badania USG przeprowadzają lekarze ginekolodzy-położnicy, badanie KTG położne, z kolei badania biochemiczne i morfologię krwi przeprowadzają pracownicy diagnostyczni. Złożone badania, do których należy amniopunkcja wykonują lekarze posiadający duże doświadczenie zawodowe. Bardzo istotne jest prawidłowe pobranie materiału. Należy podkreślić, że jeśli wynik nie będzie jednoznaczny, należy czynności powtórzyć, co zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań.
Główne, nieinwazyjne badania prenatalne to podstawa prowadzenia każdej ciąży. Wśród nich wyróżnia się: USG, badanie morfologiczne oraz badanie biochemiczne krwi matki. Pierwsze badanie może być przeprowadzone bardzo wcześnie, ponieważ ma ono na celu potwierdzenie dodatniego wyniku testu ciążowego. W ciążach bezproblemowych zaleca się wykonywanie tego badania raz, w każdym trymestrze, co oznacza, że w czasie całej ciąży wykonuje się 3-4 badania USG.
Jeśli wyniki badania USG wskażą na jakiekolwiek odchylenia od normy lekarz prowadzący może zalecić częste ich wykonywanie lub skierować na badania inwazyjne.
Badania prenatalne powinna wykonywać każda kobieta w ciąży. Mimo to pewna grupa przyszłych mam powinna również rozszerzyć diagnostykę. Zalicza się do nich kobiety, które:
Wykonanie podstawowych badań prenatalnych nie wymaga od kobiety wcześniejszego przygotowania. Zawsze jednak lekarz powinien poinformować pacjentkę o szczegółach. Niekiedy zdarza się, że lekarz prosi o przyjście z wypełnionym pęcherzem lub zleca brak spożywania pokarmu przed wizytą. Przygotowanie się do badań inwazyjnych zaś polega na opróżnieniu pęcherza moczowego.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły