Bąble pokrzywkowe to charakterystyczna reakcja organizmu wskutek pobudzenia układu immunologicznego. Przyczyn jest wiele, jednak wyróżnia się podłoże alergiczne. Wykwity te mogą pojawiać się niemal na każdej części ciała i dotyczą osób w każdym wieku, bez względu na wiek. Z problemem warto udać się do dermatologa.
Jak powstają bąble pokrzywkowe?
Bąble pokrzywkowe powstają wskutek wzrostu przepuszczalności drobnych naczyń krwionośnych skóry, co prowadzi do rozwoju miejscowego obrzęku. Przyczyną wspomnianego wzrostu przepuszczalności jest uwolnienie z komórek układu odpornościowego mediatorów stanu zapalnego, w tym histaminy. Odpowiadają za to głównie bazofile i komórki tuczne (mastocyty). Bąble pokrzywkowe mogą pojawić się z następujących powodów:
- zakażenia i infekcje pasożytnicze;
- urazy mechaniczne;
- infekcje wirusowe;
- choroby autoimmunologiczne, szczególnie w obrębie tarczycy;
- skrajne temperatury i czynniki atmosferyczne.
Najczęściej jednak, zwłaszcza u dzieci, przyczyną są czynniki alergiczne, takie jak pokarmy, sierść zwierząt lub jad owadów. Bardzo często nie udaje się ustalić dokładnego czynnika, który wywołał schorzenie.
Jak wygląda bąbel pokrzywkowy?
Zmiany skórne są niejednokrotnie trudne do identyfikacji, ponieważ wiele rodzajów wygląda podobnie. W tym przypadku bąbel pokrzywkowy przypomina swoim wyglądem zmianę po oparzeniu. Stąd jego nazwa. Innymi słowy, jest to wyniosłość skóry powstała wskutek obrzęku górnych warstw skóry właściwej.
Cechuje ją dobre odgraniczenie od pozostałych tkanek tej okolicy. Powierzchnia bąbli pokrzywkowych jest gładka i jasna, zwykle o barwie lekko różowej lub porcelanowej. Wielkość może być różna – od kilku milimetrów nawet do kilkunastu centymetrów. Oznacza to w praktyce tyle, że może objawiać się jako bąbel wielkości główki od szpilki, jak również może obejmować większą część pleców. Na ogół dolegliwości towarzyszy silny świąd, nieco rzadziej uczucie pieczenia. Zazwyczaj bąbel otoczony jest rumieniową obwódką. Może dotyczyć każdej części ciała.
Jak leczyć bąble pokrzywkowe?
Leczenie zależy od stopnia zaawansowania zmian, na ogół jednak podstawą jest farmakoterapia. Gdy zmiany są stosunkowo łagodne wystarczy stosować leki przeciwhistaminowe, które łagodzą uczucie świądu. Unikanie rozdrapywania bąbli jest kluczowe, aby zmiany mogły się szybko zagoić. Jeśli jednak bąbel pokrzywkowy zajmuje dużą część ciała lub towarzyszą mu przykre objawy, niezbędne staje się zastosowanie leków sterydowych. Mogą mieć postać iniekcji lub maści do stosowania zewnętrznego. W skrajnych przypadkach należy pacjenta hospitalizować.
Co istotne, leczenie sterydami nie powinno być przewlekłe. Leki te wiążą się z rozwojem licznych skutków ubocznych, takich jak choćby ścieńczenie skóry. W domu można stosować chłodne okłady, które zmniejszają świąd i stan zapalny.
Polecane produkty:
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... | |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2010.
- Weston W., Morelli J., Dermatologia pediatryczna. Diagnostyka różnicowa. Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2018.
- Draelos Z., Pugliese P., Fizjologia skóry – teoria i praktyka, Wydawnictwo Medpharm, Wrocław 2014.