
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Zanieczyszczenia powietrza każdego dnia gromadzą się na powierzchni naskórka. Wnikając w głębokie warstwy skóry powodują jej uszkodzenie, osłabienie oraz zwiększają jej wrażliwość. W związku z tym, niezbędne jest dokładne i regularne oczyszczanie cery, aby chronić ją przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.
Bez względu na miejsce zamieszkania, w mniejszym lub większym stopniu zanieczyszczenia powietrza wpływają na kondycję skóry oraz naszego zdrowia. Jak się okazuje niektóre zanieczyszczenia oddziałują tak samo negatywnie jak opalanie się. W związku z tym ochrona skóry przed promieniami UV jest taka samo ważna jak w przypadku zanieczyszczeń otaczającego nas środowiska.
Wszystkie szkodliwe związki znajdujące się w powietrzu w postaci spalin pochodzących z fabryk lub samochodów, drobin dymu, sadzy czy dymu papierosowego przyczyniają się do nierównomiernego kolorytu skóry, przyspieszonego procesu jej starzenia się, a nawet rozwoju chorób nowotworowych.
Zanieczyszczenia obecne w powietrzu określane są jako nanocząsteczki. Posiadają one tak małą strukturę, że bez problemu przenikają w głębokie warstwy skóry, gdzie zostają uwięzione i powodują jej trwałe uszkodzenia. Zjawisko to przyczynia się do powstawania stanu zapalnego skóry, jej odwodnienia, a także wielu negatywnych reakcji na poziomie komórkowym, w ostateczności prowadząc do utraty elastyczności i jędrności skóry. Ponadto zanieczyszczone powietrze powoduje rozkład kolagenu, elastyny oraz warstwy lipidowej naskórka przyczyniając się do osłabienia jego funkcji ochronnych.
Do głównych czynników uszkodzeń skóry należy:
Wszystkie wyżej wymienione zanieczyszczenia powietrza wywołują uszkodzenia w warstwach skóry, jednak spośród wszystkich smog jest najbardziej szkodliwy. Jego lekceważenie przyczynia się do uszkodzeń bariery naskórka dając dostęp do innych rodzajów zanieczyszczeń.
Do najczęściej występujących zmian skórnych wywołanych działaniem zanieczyszczeń powietrza należą:
Smog zwiększa syntezę wolnych rodników w warstwach skóry przyczyniając się do zbyt wczesnego jej starzenia. Na poziomie komórkowym powoduje uszkodzenia materiału genetycznego keratynocytów, zmniejsza ilość kwasu hialuronowego, który odpowiada za nawilżenie skóry, uszkadza fibroblasty produkujące kolagen oraz elastynę. Ponadto przyczynia się do powstawania przebarwień skóry, które ściśle powiązane są z nieprawidłowym mechanizmem działania melanocytów.
Warto podkreślać, że nie ma możliwości całkowitej ochrony skóry przed szkodliwymi czynnikami środowiska, do których należą zanieczyszczenia powietrza. Nie ulega wątpliwości jednak fakt, że właściwe oczyszczanie cery oraz stosowanie odpowiednich produktów do pielęgnacji mogą zapobiec ich penetracji w głębokie jej warstwy oraz spowolnić powstawanie negatywnych skutków ich działania.
Właściwe oczyszczanie skóry zarówno rano jak i wieczorem to kluczowy element w temacie pielęgnacji. Odpowiednio oczyszczona skóra jest gotowa na przyjęcie preparatów oraz ich składników, które będą chronić oraz odżywiać ją przez cały dzień.
Peeling podobnie jak jej właściwe oczyszczanie przygotowuje skórę na dalszą pielęgnację, a także ułatwia penetrację składników aktywnych w jej głębsze warstwy.
Jedną z najpoważniejszych rzeczy jakie może spowodować zanieczyszczenie powietrza jest uszkodzenie DNA oraz mutacja komórkowa, które z kolei mogą prowadzić do rozwoju raka. W związku z tym, w pielęgnacji cery istotna jest obecność przeciwutleniaczy – składników, które potrafią przekazywać wolny elektron skutecznie neutralizując wolne rodniki, tym samym zmniejszając ich szkodliwe działanie na skórę. Aby móc w ten sposób chronić skórę, w pielęgnacji warto stosować preparaty o właściwościach antyoksydacyjnych zaraz po etapie oczyszczania.
W pomieszczeniach zamkniętych oprócz urządzeń oczyszczających powietrze warto posiadać dużą ilość roślin, które na skutek procesu fotosyntezy oczyszczają je z nadmiaru dwutlenku węgla, produkując tlen.
Oprócz tego warto wzbogacić codzienną dietę w antyoksydanty, które zmniejszają negatywny wpływ wolnych rodników na organizm. W związku z tym menu powinno zawierać kwasy omega pozyskiwane z ryb morskich, orzechy, migdały, masło, olej rzepakowy, pestki dyni. Pozytywnie na kondycję skóry oddziałuje witamina B6, B12, E, oraz witamina C.
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ...Zobacz więcej... |
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież).Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły