
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Trądzik w ciąży to powszechna dolegliwość skórna. U niektórych przebiega w sposób delikatny, u innych w znacznie bardziej zaawansowanym stopniu. Należy podkreślić, że tego rodzaju defektów nie należy bagatelizować, w związku z tym jak najszybciej należy podjąć odpowiednie kroki terapeutyczne.
Ciąża to moment kiedy w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian w gospodarce hormonalnej. Następuje zwiększenie poziomu progesteronu, który warunkuje produkcję (łoju) sebum skóry. Ponadto w czasie ciąży zwiększona jest podatność kobiet na androgeny, które wzmagają jego wydzielanie. Nadmierna ilość łoju przyczynia się do zatykania porów skóry oraz nadmiernego jej przetłuszczania się. W takim przypadku dochodzi do natychmiastowego namnażania się bakterii i powstawania wykwitów skórnych.
Należy podkreślić, że trądzik pojawia się zwykle w początkowej fazie ciąży (w pierwszym trymestrze), kiedy następuje gwałtowny wzrost progesteronu. W drugim trymestrze natomiast zwiększa się poziom androgenów, dzięki czemu skóra zyskuje lepszy wygląd. Należy wyraźnie podkreślić, że obecność trądziku w czasie ciąży nie jest wynikiem zaniedbań związanych z higieną osobistą. Jego główną przyczyną są więc zaburzenia gospodarki hormonalnej. U niektórych kobiet dochodzi również do zmian w pigmentacji skóry. W wyniku ekspozycji skóry na działanie słońca mogą pojawić się przebarwienia, które określane są jako ostuda ciążowa.
Leczenie trądziku w ciąży nie należy do najłatwiejszych. Zdecydowana część preparatów farmakologicznych jest przeciwwskazana, ze względu na ich szkodliwe działanie na płód. Należą do nich w szczególności antybiotyki, kwas salicylowy, izotretinoina (powoduje wady rozwojowe u płodu, a także może wywołać poronienie) czy tetracykliny (hamują rozwój kości u dziecka). Niekiedy lekarz zaleca stosowanie maści na trądzik, która bazuje na erytromycynie. Jej stosowanie zawsze jednak należy skonsultować z lekarzem dermatologiem.
W leczeniu trądziku u kobiet w ciąży efektywne są również domowe sposoby. Podstawą jest przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja cery. Nie zaleca się w tym celu stosowania mydła oraz kosmetyków na bazie alkoholu. Pielęgnację cery warto wzbogacić o kremy z zawartością alantoiny lub cynku, które wykazują działanie łagodzące, kojące i przeciwzapalne. Istotne jest także wykonywanie peelingu, co najmniej raz w tygodniu. Najlepszym rozwiązaniem jest peeling enzymatyczny, ze względu na swą delikatność i szybkość działania.
W żadnym wypadku nie zaleca się samodzielnie usuwać zmian na skórze, ze względu na duże ryzyko pozostawienia na jej powierzchni trwałych śladów w postaci blizn.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest odpowiednie odżywianie. W tym celu warto unikać tłustych potraw oraz słodyczy, które potęgują pojawianie się zmian o charakterze trądzikowym. Warto do minimum ograniczyć słodzone napoje oraz produkty wysoce przetworzone. Dużą rolę odgrywa ograniczenie ostrych przypraw, które zwiększają ryzyko występowania trądziku. Idealną alternatywą dla nich są zioła. W codziennej diecie zaleca się duże ilości świeżych warzyw i owoców, a także ryby. Bardzo korzystne jest stosowanie naturalnych suplementów diety zawierających witaminy z grupy B, cynk, witaminę A oraz E. Nie można również zapomnieć o spożywaniu dużych ilości wody mineralnej, najlepiej niegazowanej, która zapewnia odpowiednie nawilżenie skóry oraz wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn.
W domowej pielęgnacji skóry bezwzględnie należy unikać
Kiedy w trakcie ciąży towarzyszą dolegliwości skórne w postaci trądziku początkowo warto skorzystać z tzw. domowych sposobów. Leczenie farmakologiczne w tym stanie jest ostatecznością i zalecane wyłącznie w bardzo zaawansowanych stadiach. Zawsze przed zastosowaniem tego rodzaju terapii należy koniecznie skonsultować ją z lekarzem prowadzącym.
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież).Zobacz więcej... |
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły