Samoopalacz

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Samoopalacz to produkt, którego celem jest zapewnienie efektu opalonej skóry. Należy podkreślić, że produkty brązujące stanowią bezpieczną alternatywę dla promieni UV, a ich aplikacja nie należy do skomplikowanych.

Samoopalacz

Rodzaje samoopalaczy

Na rynku powszechnie dostępne są dwa rodzaje produktów brązujących. Należą do nich samoopalacze oraz naturalne balsamy brązujące. W ich składzie występują jednak inne substancje czynne.

W samooopalaczach związkiem odpowiedzialnym za przyciemnienie skóry jest dihydroksyaceton (DHA – organiczny związek chemiczny należący do grupy węglowodanów, powstający na początku procesu rozkładu glukozy), który występuje w formie syntetycznej i naturalnej. Zarówno jeden jak i drugi wchodzą w reakcję z aminokwasami obecnymi w warstwie rogowej naskórka.

Samoopalacze jednak w dużej mierze zawierają większe ilości syntetycznego dihydroksyacetonu, co sprawia, że reakcja ze strony skóry jest szybka i intensywna. Niestety, ma to swoje wady, ponieważ nieprecyzyjna aplikacja kosmetyku na skórę może spowodować smugi oraz nierównomierne rozłożenie się produktu, zapewniając odwrotny efekt. Prawidłowo zastosowany, przynosi rezultaty intensywnej, wręcz agresywnej opalenizny, która utrzymuje się około 5 dni.

Naturalny balsam brązujący zawiera w składzie mniejsze stężenie dihydroksyacetonu, co przekłada się na delikatniejsze działanie. Jego aplikacja sprawia, że zmiana koloru skóry następuje wolniej, przez co zapewnia efekt naturalnej opalenizny. Ponadto produkty te zawierają inne, naturalne komponenty, które wpływają na nawilżenie, ujędrnienie oraz wygładzenie powierzchni naskórka.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ciekawostka

Kolor na skórze będzie tym ciemniejszy, im grubsza jest warstwa rogowa naskórka. Na skutek stałego procesu złuszczania się skóry opalenizna z biegiem czasu blednie, a następnie znika całkowicie.

Czy samoopalacz może szkodzić skórze?

Stosowanie samoopalacza nie powoduje żadnych skutków ubocznych dla skóry. Nawet wieloletnie korzystanie z tego rodzaju produktów nie przyczynia się do podrażnień lub alergii skórnych wywołanych przez dihydroksyaceton.

Czy samoopalacz jest tak samo skuteczny u każdego?

Należy zaznaczyć, że cząsteczki cukru (dihydroksyaceton) obecne w samoopalaczach oraz balsamach brązujących wchodzą w reakcję z białkami oraz aminokwasami skóry. Nie u wszystkich jednak występują one na tym samym poziomie. W związku z tym, kosmetyk może przyczynić się do innego, końcowego efektu wizualnego.

Uwaga!

Korzystanie z samoopalacza nie chroni skóry przed działaniem promieni słonecznych.

Bibliografia

  1. Padlewska K., Medycyna Estetyczna i Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
  2. Martini M., Kosmetologia i Farmakologia Skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *