
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Samoopalacz to produkt, którego celem jest zapewnienie efektu opalonej skóry. Należy podkreślić, że produkty brązujące stanowią bezpieczną alternatywę dla promieni UV, a ich aplikacja nie należy do skomplikowanych.
Na rynku powszechnie dostępne są dwa rodzaje produktów brązujących. Należą do nich samoopalacze oraz naturalne balsamy brązujące. W ich składzie występują jednak inne substancje czynne.
W samooopalaczach związkiem odpowiedzialnym za przyciemnienie skóry jest dihydroksyaceton (DHA – organiczny związek chemiczny należący do grupy węglowodanów, powstający na początku procesu rozkładu glukozy), który występuje w formie syntetycznej i naturalnej. Zarówno jeden jak i drugi wchodzą w reakcję z aminokwasami obecnymi w warstwie rogowej naskórka.
Samoopalacze jednak w dużej mierze zawierają większe ilości syntetycznego dihydroksyacetonu, co sprawia, że reakcja ze strony skóry jest szybka i intensywna. Niestety, ma to swoje wady, ponieważ nieprecyzyjna aplikacja kosmetyku na skórę może spowodować smugi oraz nierównomierne rozłożenie się produktu, zapewniając odwrotny efekt. Prawidłowo zastosowany, przynosi rezultaty intensywnej, wręcz agresywnej opalenizny, która utrzymuje się około 5 dni.
Naturalny balsam brązujący zawiera w składzie mniejsze stężenie dihydroksyacetonu, co przekłada się na delikatniejsze działanie. Jego aplikacja sprawia, że zmiana koloru skóry następuje wolniej, przez co zapewnia efekt naturalnej opalenizny. Ponadto produkty te zawierają inne, naturalne komponenty, które wpływają na nawilżenie, ujędrnienie oraz wygładzenie powierzchni naskórka.
Ciekawostka
Kolor na skórze będzie tym ciemniejszy, im grubsza jest warstwa rogowa naskórka. Na skutek stałego procesu złuszczania się skóry opalenizna z biegiem czasu blednie, a następnie znika całkowicie.
Stosowanie samoopalacza nie powoduje żadnych skutków ubocznych dla skóry. Nawet wieloletnie korzystanie z tego rodzaju produktów nie przyczynia się do podrażnień lub alergii skórnych wywołanych przez dihydroksyaceton.
Należy zaznaczyć, że cząsteczki cukru (dihydroksyaceton) obecne w samoopalaczach oraz balsamach brązujących wchodzą w reakcję z białkami oraz aminokwasami skóry. Nie u wszystkich jednak występują one na tym samym poziomie. W związku z tym, kosmetyk może przyczynić się do innego, końcowego efektu wizualnego.
Uwaga!
Korzystanie z samoopalacza nie chroni skóry przed działaniem promieni słonecznych.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły