
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Pielęgnacja skóry mężczyzny różni się nieco od skóry kobiety. Ich odmienność dotyczy przede wszystkim budowy naskórka oraz skóry właściwej.
Nie od dziś wiadomo, że pielęgnacja skóry mężczyzny przebiega inaczej od kobiecej. Wynika to głównie z różnic w budowie naskórka. Skóra kobiet jest przede wszystkim cieńsza i bardziej delikatna, przez co mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych. Z kolei męska jest bardziej twardsza, grubsza i wykazuje mniejszą skłonność do podrażnień. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że męska cera nie boryka się z różnego rodzaju problemami. Wręcz przeciwnie, ze względu na obecność zarostu również wymaga specjalistycznej, codziennej pielęgnacji.
U mężczyzny skóra jest wyraźnie grubsza i mocniejsza od kobiecej. Składa się bowiem z 30-32 warstw, podczas gdy kobieca tylko 14-20. W związku z tym skuteczniej zatrzymuje wodę, jest mniej podatna na podrażnienia, uszkodzenia i wolniej ulega procesom starzenia. Należy zaznaczyć, że nie jest ona całkowicie bezproblemowa. Warto więc o nią odpowiednio dbać.
Mimo że zmarszczki na męskiej skórze pojawiają się później, to stają się głębsze, a przez to bardziej widoczne. Obecne gruczoły łojowe posiadają większe rozmiary, przez co wykazują wyższą aktywność. Wynikiem tego jest bardziej tłusta skóra. Należy zwrócić uwagę, że mimo aktywniejszej pracy gruczołów łojowych, skóra męska wykazuje większą skłonność do przesuszenia się. Zwykle jest to wynik stosowania preparatów do golenia (płynów oraz pianek na bazie alkoholu) oraz częstego braku właściwej pielęgnacji. Warto wziąć również pod uwagę owłosienie na twarzy. Obfity zarost sprawia, że mężczyźni spotykają się ze specyficznymi problemami np. zapalenie mieszków włosowych w rejonie brody, policzków oraz szyi.
Różnice w fizjologii oraz budowie skóry męskiej i kobiecej spowodowały konieczność opracowania kosmetyków, które będą dostosowane do danego rodzaju cery. Oto podstawowe kroki pielęgnacji skóry męskiej.
Bardzo często zdarza się, że mężczyźni myją twarz samą wodą. Nie jest to oczywiście zabronione, jednak większą skuteczność zapewni skórze stosowanie przeznaczonych do tego specjalnych preparatów. Najbardziej popularne są żele myjące w skład, których wchodzą drobinki o działaniu złuszczającym. Ich zadaniem jest usunięcie martwych komórek naskórka oraz oczyszczenie porów skóry. Jeśli skóra twarzy jest bardzo sucha, wówczas warto zastosować mleczko myjące.
Kosmetyków oraz sposobów golenia się jest wiele. Wybór metody jest więc kwestią indywidualną. Decydując się na golenie manualne warto wybierać kosmetyki, które nie będą dodatkowo wysuszały naskórka. Pianki oraz żele do golenia sprawdzą się w tym przypadku najlepiej. Warto jednak nie golić zarostu tuż po przebudzeniu. Skóra wówczas jest bardziej podatna na skaleczenia i podrażnienia.
Należy pamiętać, że na powierzchni skóry gromadzą się martwe komórki naskórka, które mogą przyczyniać się do powstawania zaskórników. Aby zapobiegać problemom w postaci trądziku pospolitego, warto wykonywać peeling co najmniej raz w tygodniu. Peeling wygładzi skórę i zapewni jej dodatkową świeżość.
Pielęgnacja skóry mężczyzny obejmuje również jej nawilżanie. Czynność tę należy wykonywać zawsze na początku i na koniec dnia. Jeśli skóra wykazuje tendencję do suchości, dobrym rozwiązaniem będzie oczywiście krem o głębokim działaniu nawilżającym. Odpowiednie nawilżenie skóry zapewnią również kosmetyki w postaci serum oraz maseczek, nawet tych wykonywanych samodzielnie w domu. Warto, aby krem nawilżający posiadał choć niewielki faktor ochronny przed promieniowaniem UV (minimum 15 SPF).
Zadbana i przyjemna w dotyku skóra nie tylko gwarantuje dobre samopoczucie i pewność siebie, ale również przekłada się na atrakcyjny wygląd. Należy więc z tego powodu trzymać się określonych reguł w pielęgnacji. Aby zachować jej właściwą kondycję na długo, warto również regularnie odbywać wizyty w gabinecie kosmetycznym. Dzięki temu można dodatkowo uzyskać fachową wiedzę na temat pielęgnacji skóry.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Jakie zastosowanie może mieć olej arganowy na włosy?
Depilacja laserowa – co warto o niej wiedzieć?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły