Pielęgnacja skóry mężczyzny

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Pielęgnacja skóry mężczyzny różni się nieco od skóry kobiety. Ich odmienność dotyczy przede wszystkim budowy naskórka oraz skóry właściwej.

Pielęgnacja skóry mężczyzny

Nie od dziś wiadomo, że pielęgnacja skóry mężczyzny przebiega inaczej od kobiecej. Wynika to głównie z różnic w budowie naskórka. Skóra kobiet jest przede wszystkim cieńsza i bardziej delikatna, przez co mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych. Z kolei męska jest bardziej twardsza, grubsza i wykazuje mniejszą skłonność do podrażnień. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że męska cera nie boryka się z różnego rodzaju problemami. Wręcz przeciwnie, ze względu na obecność zarostu również wymaga specjalistycznej, codziennej pielęgnacji.

Skóra mężczyzny – charakterystyka

U mężczyzny skóra jest wyraźnie grubsza i mocniejsza od kobiecej. Składa się bowiem z 30-32 warstw, podczas gdy kobieca tylko 14-20. W związku z tym skuteczniej zatrzymuje wodę, jest mniej podatna na podrażnienia, uszkodzenia i wolniej ulega procesom starzenia. Należy zaznaczyć, że nie jest ona całkowicie bezproblemowa. Warto więc o nią odpowiednio dbać.

Mimo że zmarszczki na męskiej skórze pojawiają się później, to stają się głębsze, a przez to bardziej widoczne. Obecne gruczoły łojowe posiadają większe rozmiary, przez co wykazują wyższą aktywność. Wynikiem tego jest bardziej tłusta skóra. Należy zwrócić uwagę, że mimo aktywniejszej pracy gruczołów łojowych, skóra męska wykazuje większą skłonność do przesuszenia się. Zwykle jest to wynik stosowania preparatów do golenia (płynów oraz pianek na bazie alkoholu) oraz częstego braku właściwej pielęgnacji. Warto wziąć również pod uwagę owłosienie na twarzy. Obfity zarost sprawia, że mężczyźni spotykają się ze specyficznymi problemami np. zapalenie mieszków włosowych w rejonie brody, policzków oraz szyi.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Pielęgnacja skóry mężczyzny

Różnice w fizjologii oraz budowie skóry męskiej i kobiecej spowodowały konieczność opracowania kosmetyków, które będą dostosowane do danego rodzaju cery. Oto podstawowe kroki pielęgnacji skóry męskiej.

1. Oczyszczanie.

Bardzo często zdarza się, że mężczyźni myją twarz samą wodą. Nie jest to oczywiście zabronione, jednak większą skuteczność zapewni skórze stosowanie przeznaczonych do tego specjalnych preparatów. Najbardziej popularne są żele myjące w skład, których wchodzą drobinki o działaniu złuszczającym. Ich zadaniem jest usunięcie martwych komórek naskórka oraz oczyszczenie porów skóry. Jeśli skóra twarzy jest bardzo sucha, wówczas warto zastosować mleczko myjące.

2. Golenie.

Kosmetyków oraz sposobów golenia się jest wiele. Wybór metody jest więc kwestią indywidualną. Decydując się na golenie manualne warto wybierać kosmetyki, które nie będą dodatkowo wysuszały naskórka. Pianki oraz żele do golenia sprawdzą się w tym przypadku najlepiej. Warto jednak nie golić zarostu tuż po przebudzeniu. Skóra wówczas jest bardziej podatna na skaleczenia i podrażnienia.

3. Złuszczanie.

Należy pamiętać, że na powierzchni skóry gromadzą się martwe komórki naskórka, które mogą przyczyniać się do powstawania zaskórników. Aby zapobiegać problemom w postaci trądziku pospolitego, warto wykonywać peeling co najmniej raz w tygodniu. Peeling wygładzi skórę i zapewni jej dodatkową świeżość.

4. Nawilżenie.

Pielęgnacja skóry mężczyzny obejmuje również jej nawilżanie. Czynność tę należy wykonywać zawsze na początku i na koniec dnia. Jeśli skóra wykazuje tendencję do suchości, dobrym rozwiązaniem będzie oczywiście krem o głębokim działaniu nawilżającym. Odpowiednie nawilżenie skóry zapewnią również kosmetyki w postaci serum oraz maseczek, nawet tych wykonywanych samodzielnie w domu. Warto, aby krem nawilżający posiadał choć niewielki faktor ochronny przed promieniowaniem UV (minimum 15 SPF).

Podsumowanie

Zadbana i przyjemna w dotyku skóra nie tylko gwarantuje dobre samopoczucie i pewność siebie, ale również przekłada się na atrakcyjny wygląd. Należy więc z tego powodu trzymać się określonych reguł w pielęgnacji. Aby zachować jej właściwą kondycję na długo, warto również regularnie odbywać wizyty w gabinecie kosmetycznym. Dzięki temu można dodatkowo uzyskać fachową wiedzę na temat pielęgnacji skóry.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *