Metody usuwania tatuażu

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Metody usuwania tatuażu to równie powszechny temat jak jego wykonywanie. Jednym z najbardziej popularnych sposobów na jego pozbycie się jest laser. Należy podkreślić, że w żadnym wypadku nie można podejmować prób redukcji barwnika ze skóry w warunkach domowych.

Metody usuwania tatuażu

Tatuaż

Termin tatuaż wywodzi się z języka tahitańskiego od słowa „tatu” i oznacza „oznaczyć coś”. Warto podkreślić, że początki tatuażu sięgają czasów starożytnego Egiptu, gdzie wyrażał on światopogląd czy przynależność do danej grupy społecznej. Obecnie posiada jednak zupełnie inne znaczenie. Poprzez popularność tatuaży, w dzisiejszych czasach istnieje możliwość wykonania tego rodzaju zabiegów przez każdą osobę traktując go jako ewidentnie charakterystyczną ozdobę własnego ciała.

Metody usuwania tatuażu

Warto podkreślić, że usuwanie tatuażu nie jest możliwe bez pozostawienia jakiegokolwiek śladu na skórze. Dlatego też, aby zapobiec powstawaniu nawet najmniejszych powikłań, zaś efekt był jak najbardziej zadowalający, usuwanie tatuażu powinno odbywać się w profesjonalnych gabinetach kosmetologicznych lub medycyny estetycznej.

Wśród najbardziej znanych sposobów redukcji tatuażu znajduje się:

  • laser;
  • zabieg chirurgiczny;
  • dermabrazja;
  • elektrokoagulacja;
  • salabrazja;
  • zastrzyki;
  • kamuflaż;
  • cover-up;
  • skaryfikacja;
  • peeling chemiczny;
  • krioterapia.

1. Laser.

Obecna kosmetologia w zakresie zabiegów usuwania  tatuażu oferuje usługi przeprowadzane na laserze Q-switch. Urządzenie daje bardzo krótkie (nanosekundowe) promieniowanie świetlne przy jednoczesnym zachowaniu dużej gęstości mocy. Zwykle jest to laser aleksandrytowy, neodymowo-yagowy oraz rubinowy.

Osoba przeprowadzająca zabieg (lekarz, kosmetolog) początkowo przeprowadza dokładny wywiad z klientem po czym wykonuje tzw. próbę laserową, ocenia wrażliwość skóry oraz określa efekt. Przed zabiegiem podaje się znieczulenie, ze względu na wyraźnie występujące odczucia bólowe zbliżone do bólu po strzeleniu w skórę gumką.

Zobacz również: Wywiad kosmetyczny.

Po wykonanym zabiegu pojawia się delikatne zaczerwienienie skóry, a także powierzchowne i szybko gojące się uszkodzenia naskórka. Dlatego też ważne jest, aby po całej procedurze została nałożona maść z antybiotykiem. Po upływie kilku dni pojawiają się strupki, które następnie odpadają odkrywając nowy, zregenerowany naskórek.

Z każdym zabiegiem tatuaż blednie i staje się coraz mniej widoczny, jednak może zdarzyć się sytuacja, w której niewielka ilość barwnika może pozostać w głębokich warstwach skóry zaznaczając jego kontury.

Bardzo często bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się przebarwienia, odbarwienia lub zmiany w strukturze skóry. Warto podkreślić, że ulegają one zanikowi w przeciągu 1-2 lat.

Mechanizm zabiegu polega na niszczeniu barwnika znajdującego się w głębokich warstwach skóry. Po absorpcji następuje rozproszenie barwnika na bardzo drobne cząstki, które zostają przemieszczone do zewnętrznych warstw naskórka.

Impulsy świetlne o długości 1064 nm wykorzystywane są do redukcji ciemnych tatuaży (czarnych, szarych lub granatowych) z kolei długość 532 nm stosuje się do usuwania tatuaży czerwonych.

Uwaga!

Nie wszystkie barwniki tatuaży są możliwe do usunięcia. Najbardziej problematyczne są kolory jasne tj. pomarańczowy, żółty, różowy, odcienie zieleni, a także kolory pastelowe.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zabiegi wykonuje się w serii co 3-4 tygodnie. Bardzo ważne, aby miejsce zabiegowe było chronione przed słońcem przez okres 6 miesięcy w celu zapobiegania powstawania przebarwień. Nie zaleca się również korzystania z samoopalaczy oraz solarium.

2. Zabieg chirurgiczny.

Do jednych z najszybszych metod pozbywania się tatuaży należy zabieg chirurgicznego wycięcia. Metoda wykorzystywana jest jedynie w przypadku niewielkich tatuaży i tylko wtedy gdy zawiodła np. metoda laserowa. Wadą tego rodzaju zabiegu jest fakt, że pozostawia blizny, a także jak w przypadku innych zabiegów operacyjnych, niesie za sobą ryzyko powstawania powikłań, do których należą infekcje bakteryjne, obrzęk oraz ból.

3. Dermabrazja.

Do sposobów usuwania tatuaży zalicza się również dermabrazja. Procedura polega na mechanicznym złuszczaniu warstw naskórka w miejscu, gdzie został podany barwnik. Należy podkreślić, że dermabrazja wykazuje ograniczony zasięg działania, ze względu na to, że pigment zwykle położony jest w głębokich warstw skóry. Tak głębokie złuszczanie nie jest wskazane, ponieważ mogłoby doprowadzić to do pojawienia się rozległych i nieestetycznych blizn. Dermabrazja polega na powierzchownym usuwaniu warstw skóry wraz z barwnikiem przy użyciu urządzenia z wirującymi szczoteczkami lub diamentową głowicą.

Zobacz również: Mikrodermabrazja diamentowa – czym jest i jak działa?

4. Elektrokoagulacja.

Zabieg polega na pozbyciu się warstw skóry wraz ze znajdującym się w nich barwnikiem przy użyciu prądu wysokiej częstotliwości. Podczas zabiegu wykorzystuje się elektrody różnego kształtu. Efektem ich działań jest ścięcie białka tkanek na skutek termicznego uszkodzenia. Zabieg daje wyraźne odczucia bólowe, w związku z tym wymagane jest podanie miejscowego znieczulenia. Zjawisko koagulacji zewnętrznych warstw naskórka przyczynia się do naturalnego wyłuszczenia barwnika z tatuażu. Warto podkreślić, że usuwanie tatuażu przy zastosowaniu zabiegu elektrokoagulacji nie jest metodą inwazyjną, w związku z tym nie pozostawia po sobie blizn oraz innych trwałych śladów. Zabieg zaleca się wykonywać raz w miesiącu, aż do momentu pozbycia się pigmentu z warstw skóry, które zwykle następuje po 6 wizytach.

Tuż po zabiegu może pojawić się rumień, obrzęk, zasinienie skóry oraz ból. Objawy rzadko występujące to przebarwienia, odbarwienia, blizny zanikowe lub przerosłe.

5. Salabrazja.

To zabieg usuwania tatuażu chlorkiem sodu (soli kuchennej). Jej historia sięga starożytności, kiedy to metodę tę zastosował grecki lekarz Aetius w VI w p.n.e. Warto podkreślić, że salabrazja nie należy do najskuteczniejszych sposobów usuwania tatuażu. W dzisiejszych czasach rzadko jest wykonywana, a jeśli już, zwykle w warunkach domowych.

6. Zastrzyki.

Zastrzyki z zawartością soli fizjologicznej mogą przyczyniać się do rozmazywania pigmentu. Preparat podaje się w tkanki znajdujące się w ścisłych obszarach tatuażu.

7. Kamuflaż.

Kamuflaż to metoda polegająca na wykonaniu tatuażu z zastosowaniem barwników skóry na starszym tatuażu. Warto podkreślić, że nie jest to sposób usuwania go, a jedynie metoda ukrywająca niechciany tatuaż.

8. Cover-up.

Stary tatuaż można zakryć nowym, do którego wykonania wykorzystuje się ciemniejszy pigment. Metoda polega na przeróbce tatuażu i wykorzystuje się ją, gdy właścicielowi zmieniła się koncepcja lecz nadal chce posiadać tatuaż. Technika cover-up najlepiej sprawdza się w przypadku małych tatuaży.

9. Skaryfikacja.

Skaryfikacja polega na usuwaniu tatuaży za pomocą kwasów o niskim stężeniu. Metoda należy do najmniej produktywnych rozwiązań. Wszystko dlatego, że chęć pozbycia się tatuażu w ten sposób może zakończyć się powstawaniem blizn na jego powierzchni. Skaryfikację wykonuje się na skutek wypalania, odmrażania, a także wycinania fragmentu skóry.

10. Peeling chemiczny.

Chemiczne złuszczanie naskórka czyli chemabrazja lub eksfoliacja zaliczane jest do zabiegów kosmetycznych jak i medycznych. Ich historia sięga wykorzystywania w celu leczenia różnych chorób skóry. Okazały się również mocno skuteczne w kwestii wybielania oraz usuwania tatuaży.

W związku z tym peeling chemiczny to skuteczna metoda pozbywania się tatuaży, jednak cały proces nie jest krótki (może trwać kilka miesięcy). Celem zabiegu jest złuszczenie martwych komórek naskórka, aby uzyskać regenerację, wybielenie oraz redukcję przebarwień. Po aplikacji kwasów na skórę dochodzi do utraty połączeń między komórkami warstw naskórka oraz do ich złuszczania.

Po wykonaniu serii peelingów chemicznych następuje zmniejszona widoczność tatuażu, przy jednoczesnym odświeżeniu i odnowieniu naskórka.

11. Krioterapia.

W wyniku działania niskiej temperatury uszkodzeniu ulegają struktury tkankowe pokryte tatuażem. Tego rodzaju terapia wymaga wielu powtórzeń, a efekty nie są tak satysfakcjonujące. W związku z tym metoda nie znajduje dużego zastosowania.

Podsumowanie

Obecnie występuje wiele sposobów usuwania tatuażu, jednak wiele z nich nie daje gwarancji pozostawienia gładkiej skóry, bez żadnego śladu. Jednak nieustanny rozwój technologii w zakresie kosmetologii oraz medycyny estetycznej jest na tyle duży, że oferuje coraz bardziej doskonałe metody terapeutyczne.

Bibliografia

  1. Daniszewska B., Kosmetologia Estetyczna, Przegląd metod usuwania tatuażu, 4/2012.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *