
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Kwas laktobionowy to związek coraz częściej wykorzystywany w zakresie kosmetologii zarówno w produktach do pielęgnacji domowej jak i profesjonalnych kosmetykach gabinetowych. Warto podkreślić, że temat jego właściwości pielęgnacyjnych wciąż poddawany jest szczegółowym badaniom.
Kwas laktobionowy zaliczany jest do grupy kwasów PHA czyli organicznych kwasów karboksylowych zawierających dwie lub więcej grup hydroksylowych w cząsteczce. Warto podkreślić, że wszystkie grupy hydroksylowe w PHA są neutralne, zaś tylko grupa karboksylowa gwarantuje jego kwasowość.
Cząsteczka kwasu laktobionowego zbudowana jest z galaktozy, która łączy się z cząsteczką kwasu glukonowego. Jest więc związkiem higroskopijnym, charakteryzuje się silnym działaniem absorpcyjnym i retencyjnym. Otrzymywany jest z laktozy.
Kwas laktobionowy produkowany jest metodą syntezy chemicznej, metodami elektrochemicznymi oraz w większym stopniu metodami biotechnologicznymi.
Kwas laktobionowy podobnie jak pozostałe hydroksykwasy posiada przede wszystkim działanie złuszczające, jednak w znacznie łagodniejszym stopniu. Do jego funkcji należy również aktywacja fibroblastów do syntezy nowego kolagenu oraz elastyny zwiększając elastyczność i jędrność skóry. Dodatkowo wpływa na przyspieszenie procesu gojenia się ran oraz wzmocnienie bariery naskórkowej. W wyniku regularnego stosowania kwas laktobionowy aktywuje produkcję glikozaminoglikanów, przez co wykazuje również działanie nawilżające.
Przedstawione właściwości w tym również działanie regeneracyjne sprawiają, że związek ten wykorzystywany jest w preparatach przyspieszających proces gojenia się ran, po zabiegach laserowych, peelingach chemicznych oraz mezoterapii igłowej.
Warto podkreślić, że podczas stosowania kosmetyków z zawartością kwasu laktobionowego nie pojawiają się typowe dla innych hydroksykwasów skutki uboczne w postaci świądu, pieczenia lub zaczerwieniania skóry.
Kwas laktobionowy wykazuje działanie przeciwstarzeniowe, co ściśle wiąże się z działaniem antyoksydacyjnym, a także hamowaniem procesu metaloproteinaz. W wyniku tego kwas laktobionowy zapobiega powstawaniu zmarszczek, teleangiektazji oraz szybkiemu wiotczeniu skóry.
Zabiegi z zastosowaniem kwasu laktobionowego charakteryzują się działaniem nawilżającym w wyniku wiązania wody w naskórku oraz tworzeniu powłoki okluzyjnej.
Kwas laktobionowy wykorzystywany jest przede wszystkim w zmniejszeniu widoczności rumienia skóry oraz wzmocnienia naczyń krwionośnych. Rumień bardzo często lokalizuje się w okolicach policzków, brody, a także na szyi oraz dekolcie. W większości przypadków towarzyszy mu również uczucie ciepła oraz pieczenia. Warto podkreślić, że cera naczyniowa może być cerą suchą odwodnioną oraz wrażliwą.
Terapia trądziku różowatego obejmuje łagodzenie objawów przy pomocy stosowania odpowiedniej diety, pielęgnacji oraz w niektórych przypadkach kuracji antybiotykowej. Leczenie polega również na zamykaniu popękanych naczyń krwionośnych przy użyciu elektrokoagulacji, elektrolizy, termolizy oraz laseroterapii.
Do zabiegów wyciszających zalicza się galwanizacja, jonoforeza z witaminą C , sonoforeza, mezoterapia igłowa, lampa Solux ze światłem niebieskim oraz maski algowe. W pielęgnacji domowej zaleca się stosowanie kosmetyków o działaniu nawilżającym i regeneracyjnym bazujących na kwasie laktobionowym, witaminie K, C, panthenolu, alantoinie, wyciągu z kasztanowca, arniki górskiej oraz nagietka.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły