Kwas hialuronowy mimo że po zabiegu może wywołać skutki uboczne, to jego wykorzystanie w dermatologii i medycynie estetycznej staje się obecnie coraz bardziej powszechne. Oprócz poprawy urody iniekcjami na bazie tego związku, coraz częściej lekarze specjaliści mają do zaoferowania swoim pacjentom zabiegi z wykorzystaniem nowoczesnych aparatur i urządzeń. Warto jednak pamiętać, że chęć poprawienia swojego wyglądu zarówno kwasem hialuronowym jak i innymi rodzajami zabiegów może wywołać niepożądane efekty, o których należy wiedzieć. Dziś przedstawiamy jakie są ciemne strony korzystania z zabiegów wypełniania kwasem hialuronowym.
Co to jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy jest naturalną substancją występującą w organizmie człowieka. Jego główną rolą jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry, a co za tym idzie warunkowanie jej elastyczności i jędrności. Niestety poziom kwasu hialuronowego w organizmie nie jest stały. Jego ilość wraz z wiekiem zmniejsza się. Wówczas zaczynają pojawiać się zmarszczki zaś skóra traci sprężystość.
W takiej sytuacji rozwiązaniem mogą być np. zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. Zabieg polega na wprowadzeniu substancji w głąb skóry przy pomocy igły lub kaniuli. Celem zabiegu jest wygładzenie zmarszczek oraz poprawienie jędrności i elastyczności skóry.
Jednak czy tego rodzaju zabiegi są w pełni bezpieczne i nie niosą za sobą żadnych skutków ubocznych?
Zabiegi z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej należą do zabiegów inwazyjnych i wykonywanie ich niesie za sobą konsekwencje. Wiążą się one z wystąpieniem niepożądanych skutków ubocznych. Nie jest jednak powiedziane, że występują u każdego. Jest to kwestia bardzo indywidualna, jednak warto wiedzieć o możliwości ich wystąpienia.
Kwas hialuronowy – skutki uboczne
Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego pod skórę może wywołać działania niepożądane, do których należą:
- zaczerwienienie skóry;
- świąd skóry;
- przebarwienia;
- zasinienia;
- obrzęki.
Do rzadkich skutków ubocznych zalicza się:
- gorączkę;
- bóle głowy;
- wysypkę;
- ropnie;
- ziarniniaki.
Mimo że skutków ubocznych kwasu hialuronowego jest wiele, nie stanowią one zagrożenia dla życia pacjenta. Najczęstsze skutki uboczne kwasu hialuronowego wiążą się zwykle z reakcją skóry na podaną substancją. Nie utrzymują się długo i znikają w przeciągu kilku godzin. Mimo to warto w momencie kiedy pojawiają się jakiekolwiek objawy niepożądane zgłosić się do lekarza specjalisty, aby zbadał stan i zalecił odpowiednie postępowanie.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
6 Responses
Czyli te skutki uboczne są tylko chwilowe? Zastanawiam się właśnie nad zabiegiem z wykorzystaniem kwasu hialuronowego.
Zastanawiam się nad wypełnienie sobie liniii uśmiechu, ale właśnie panicznie boję się skutków ubocznych
Sama na razie nie planuję żadnego zabiegu, ale informacje bardzo przydatne! 🙂
Dobrze wiedzieć:)
Ludzie w pogoni za ideałami zrobią wszystko, nie bacząc na skutki uboczne. Absolutnie nie oceniam i nie krytykuję, ponieważ każdy powinien robić to co jest zgodne z jego poglądami, lecz czasem warto na chwilę się zatrzymać i przemyśleć czy na prawdę warto.
Właśnie wypełniłam sobie usta gdyż z wiekiem pogłębiła się asymmetria. Jestem bardzo zadowolona.