Jak stres wpływa na wygląd skóry?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Jak stres wpływa na wygląd skóry? Bardzo często stres kojarzony jest z negatywnymi emocjami. Warto podkreślić, że permanentny może negatywnie odbić się nie tylko na wyglądzie zewnętrznym, ale również zdrowiu.

Jak stres wpływa na wygląd skóry?

Stres

Stres to nadmierna reakcja organizmu w stosunku do potrzeby na czynniki środowiskowe, które noszą nazwę stresorów. Ze względu na to, że jest on bodźcem niekontrolowanym stanowi zagrożenie nie tylko dla zdrowia psychicznego człowieka, ale również fizycznego.

Jak stres wpływa na wygląd skóry?

Warto podkreślić, że skóra stanowi organ, który jest bezpośrednim odbiorcą emocji, również stresu. Jej główną funkcją jest zapewnienie organizmowi homeostazy pomiędzy jego wnętrzem, a środowiskiem zewnętrznym. W związku z tym jako organ odbierający, wyposażona jest w specjalne receptory, które odpowiedzialne są za przesyłanie sygnałów z zewnątrz do rdzenia kręgowego, a w dalszym etapie do mózgu.

Permanentny stres może negatywnie odbijać się na kondycji skóry objawiając się początkowo świądem, pieczeniem, nadwrażliwością oraz przesuszeniem, które prowadzi do wzmożonej produkcji sebum. Zaburzony proces krążenia krwi powoduje upośledzenie procesu oddychania komórkowego. Oprócz tego hormon stresu (kortyzol) przyczynia się do rozpadu oraz hamowania syntezy kolagenu, a także innych struktur białkowych odpowiedzialnych za budowę skóry. W wyniku działania stresu funkcje płaszcza hydro-lipidowego skóry zmniejszają się. Wszystkie te czynniki powodują obniżenie jędrności skóry, a także zwiększają podatność na infekcje, stany zapalne oraz urazy mechaniczne.

Z zewnątrz skóra staje się bardziej ziemista, przesuszona, w większym stopniu stają się widoczne pory skóry oraz naczynia krwionośne i zmarszczki.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

W wyniku działania stresu może dojść do rozwoju jednostek chorobowych tj:

1. Trądzik pospolity.

Trądzik pospolity należy do najczęściej występujących chorób wieku młodzieńczego. Z biegiem czasu jednak występuje powszechna opinia, że coraz częściej dotyczy on osób, które skończyły 30 rok życia. Do czynników, które przyczyniają się do jego rozwoju należy gromadzenie się bakterii beztlenowych, przerost gruczołów łojowych, nadmierna produkcja sebum oraz rogowacenie ujść gruczołów łojowych. Należy podkreślić, że oprócz czynników środowiskowych, hormonalnych, higienicznych oraz farmakologicznych powodem zaostrzającym objawy trądziku jest stres. Jego permanentna obecność powoduje zwiększenie produkcji androgenów nadnerczowych, czego efektem jest zwiększona aktywność gruczołów łojowych.

2. Łuszczyca.

Łuszczyca to choroba przewlekła o podłożu autoimmunologicznym. Jak się okazuje stres wykazuje nieodzowny wpływ na zaostrzenie jej objawów i przebiega na dwóch etapach: hormonalnym oraz nerwowym. Droga hormonalna biegnie po osi HPA i cechuje się obniżonym poziomem glikokortykosteroidów. To z kolei przekłada się na obniżenie immunosupresji, a także do zwiększenia aktywności układu immunologicznego. Z kolei droga nerwowa przebiega od korowych ośrodków reagowania na stres poprzez autonomiczne włókna nerwowe, aż po zakończenia skórne nerwów czuciowych.

3. Atopowe zapalenie skóry.

Atopowe zapalenie skóry należy do chorób przewlekłych, które nawracają się z zapalną dermatozą. Należy podkreślić, że atopowe zapalenie skóry wykazuje silne połączenie z czynnikami stresogennymi. Stres bowiem może wpływać na pogorszenie bariery lipidowej naskórka oraz jego homeostazę. U niektórych chorych może to wpłynąć na zwiększoną wrażliwość skóry na alergeny oraz drobnoustroje. W wyniku stresu podnosi się temperatura skóry, jej powierzchnia staje się sucha, a także nasila się stan zapalny.

4. Trądzik różowaty.

Trądzik różowaty to przewlekły stan zapalny skóry, który w dużej mierze dotyczy osób dojrzałych, szczególnie kobiet.  Należy podkreślić, że przyczyny rozwoju choroby występują w temacie zaburzeń naczynioruchowych, a więc w łatwym czerwienieniu się skóry, w wyniku działania bodźców fizycznych oraz emocjonalnych. Do czynników nasilających jego objawy zalicza się również stres, który przyczynia się do rozszerzania naczyń krwionośnych oraz zwiększania wydzielania łoju skóry.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach stres należy do jednych z największych zagrożeń dla cywilizacji. Tymczasowy czynnik stresujący działa motywacyjnie stymulując układ hormonalny. Jednak jego zbyt długi czas trwania powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu układu immunologicznego, może zaburzać procesy gojenia się ran oraz zwiększać ryzyko wielu dermatoz.

Bibliografia

  1. Pawlicka M., Kosmetologia Estetyczna, Wpływ stresu na wygląd skóry, 4/2019.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

  1. U mnie stres spowodował egzemę, miałam potworne problemy skórne w czasie, kiedy akurat w moim życiu działy się trudne rzeczy. Udało mi się wrócić do równowagi dużym wysiłkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *