
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Jak stres wpływa na wygląd skóry? Bardzo często stres kojarzony jest z negatywnymi emocjami. Warto podkreślić, że permanentny może negatywnie odbić się nie tylko na wyglądzie zewnętrznym, ale również zdrowiu.
Stres to nadmierna reakcja organizmu w stosunku do potrzeby na czynniki środowiskowe, które noszą nazwę stresorów. Ze względu na to, że jest on bodźcem niekontrolowanym stanowi zagrożenie nie tylko dla zdrowia psychicznego człowieka, ale również fizycznego.
Warto podkreślić, że skóra stanowi organ, który jest bezpośrednim odbiorcą emocji, również stresu. Jej główną funkcją jest zapewnienie organizmowi homeostazy pomiędzy jego wnętrzem, a środowiskiem zewnętrznym. W związku z tym jako organ odbierający, wyposażona jest w specjalne receptory, które odpowiedzialne są za przesyłanie sygnałów z zewnątrz do rdzenia kręgowego, a w dalszym etapie do mózgu.
Permanentny stres może negatywnie odbijać się na kondycji skóry objawiając się początkowo świądem, pieczeniem, nadwrażliwością oraz przesuszeniem, które prowadzi do wzmożonej produkcji sebum. Zaburzony proces krążenia krwi powoduje upośledzenie procesu oddychania komórkowego. Oprócz tego hormon stresu (kortyzol) przyczynia się do rozpadu oraz hamowania syntezy kolagenu, a także innych struktur białkowych odpowiedzialnych za budowę skóry. W wyniku działania stresu funkcje płaszcza hydro-lipidowego skóry zmniejszają się. Wszystkie te czynniki powodują obniżenie jędrności skóry, a także zwiększają podatność na infekcje, stany zapalne oraz urazy mechaniczne.
Z zewnątrz skóra staje się bardziej ziemista, przesuszona, w większym stopniu stają się widoczne pory skóry oraz naczynia krwionośne i zmarszczki.
W wyniku działania stresu może dojść do rozwoju jednostek chorobowych tj:
Trądzik pospolity należy do najczęściej występujących chorób wieku młodzieńczego. Z biegiem czasu jednak występuje powszechna opinia, że coraz częściej dotyczy on osób, które skończyły 30 rok życia. Do czynników, które przyczyniają się do jego rozwoju należy gromadzenie się bakterii beztlenowych, przerost gruczołów łojowych, nadmierna produkcja sebum oraz rogowacenie ujść gruczołów łojowych. Należy podkreślić, że oprócz czynników środowiskowych, hormonalnych, higienicznych oraz farmakologicznych powodem zaostrzającym objawy trądziku jest stres. Jego permanentna obecność powoduje zwiększenie produkcji androgenów nadnerczowych, czego efektem jest zwiększona aktywność gruczołów łojowych.
Łuszczyca to choroba przewlekła o podłożu autoimmunologicznym. Jak się okazuje stres wykazuje nieodzowny wpływ na zaostrzenie jej objawów i przebiega na dwóch etapach: hormonalnym oraz nerwowym. Droga hormonalna biegnie po osi HPA i cechuje się obniżonym poziomem glikokortykosteroidów. To z kolei przekłada się na obniżenie immunosupresji, a także do zwiększenia aktywności układu immunologicznego. Z kolei droga nerwowa przebiega od korowych ośrodków reagowania na stres poprzez autonomiczne włókna nerwowe, aż po zakończenia skórne nerwów czuciowych.
Atopowe zapalenie skóry należy do chorób przewlekłych, które nawracają się z zapalną dermatozą. Należy podkreślić, że atopowe zapalenie skóry wykazuje silne połączenie z czynnikami stresogennymi. Stres bowiem może wpływać na pogorszenie bariery lipidowej naskórka oraz jego homeostazę. U niektórych chorych może to wpłynąć na zwiększoną wrażliwość skóry na alergeny oraz drobnoustroje. W wyniku stresu podnosi się temperatura skóry, jej powierzchnia staje się sucha, a także nasila się stan zapalny.
Trądzik różowaty to przewlekły stan zapalny skóry, który w dużej mierze dotyczy osób dojrzałych, szczególnie kobiet. Należy podkreślić, że przyczyny rozwoju choroby występują w temacie zaburzeń naczynioruchowych, a więc w łatwym czerwienieniu się skóry, w wyniku działania bodźców fizycznych oraz emocjonalnych. Do czynników nasilających jego objawy zalicza się również stres, który przyczynia się do rozszerzania naczyń krwionośnych oraz zwiększania wydzielania łoju skóry.
W dzisiejszych czasach stres należy do jednych z największych zagrożeń dla cywilizacji. Tymczasowy czynnik stresujący działa motywacyjnie stymulując układ hormonalny. Jednak jego zbyt długi czas trwania powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu układu immunologicznego, może zaburzać procesy gojenia się ran oraz zwiększać ryzyko wielu dermatoz.
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Jak skutecznie schudnąć z brzucha?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły
Jedna odpowiedź
U mnie stres spowodował egzemę, miałam potworne problemy skórne w czasie, kiedy akurat w moim życiu działy się trudne rzeczy. Udało mi się wrócić do równowagi dużym wysiłkiem.