
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Jak się nie malować? Należy podkreślić, że dla niektórych kobiet codzienny makijaż jest wyzwaniem. Jego wykonanie zależy również od doboru kosmetyków oraz umiejętności ich aplikacji. Mimo że makijaż zawsze staramy się wykonać jak najlepiej potrafimy często popelniamy błędy świadomie lub mniej świadomie.
Codzienny makijaż to nie lada wyzwanie. Właściwie wykonany podkreśla atuty urody, a także tuszuje jej niedoskonałości. Dzięki zastosowaniu odpowiednich technik powiększa usta, oczy, a także zmniejsza nos i wyszczupla rysy twarzy. Niewłaściwe zastosowanie kosmetyków kolorowych może z kolei spowodować odwrotny skutek. Poznajmy najczęstsze błędy makijażowe.
Zobacz również: Makijaż dzienny – podstawowe zasady.
Często dzieje się tak, że ze względu na chęć posiadania nienaruszonego makijażu kobiety aplikują zbyt dużą ilość kosmetyków. Uważają bowiem, że dzięki temu niedoskonałości skóry staną się mniej widoczne, a cera przestanie wydzielać nadmierną ilość sebum. Wynik końcowy jednak jest daleki od ideału, ponieważ potęguje on efekt tak zwanej maski. Dodatkowo skóra obciążona nadmierną ilością podkładu staje się przesuszona i marszczy się co przekłada się na jej starszy i zmęczony wygląd.
Nieestetyczne, posklejane rzęsy stają się automatycznie zaniedbane. Aplikowanie na nie zbyt dużych ilości tuszu osłabia ich strukturę, przez co znacznie szybciej tracą objętość, a efekcie końcowym wypadają. W celu uzyskania estetycznego i naturalnego wyglądu warto postawić na klasyczne tusze oraz umiarkowaną ich ilość na rzęsach.
Brwi powinny w sposób naturalny podkreślać kobiecą urodę. Niekiedy zdarza się, że zbyt wyraźna ich stylizacja wywołuje odwrotny efekt. Najczęstszym błędem jest stosowanie zbyt intensywnych kosmetyków do stylizacji brwi, a także sposób nadawania im kształtu (zbyt cienkie oraz byt grube brwi nadają karykaturalny efekt wizualny).
Jednym z najbardziej rzucających się w oczy błędów makijażowych jest niedopasowany odcień podkładu do koloru skóry. Kobiety zwykle decydują się na ciemniejsze odcienie podkładów, co sprawia, że skóra ich zyskuje wręcz pomarańczowy odcień.
Właściwie nałożony róż stanowi pewnego rodzaju kropkę nad i w makijażu dziennym. Kosmetyk ten dopełnia go w 100%, podkreśla kości policzkowe oraz dodaje cerze blasku i świeżości. Wiele kobiet nakłada go w sposób, który dodaje im lat. Zbyt duża ilość różu również nie jest najlepszym pomysłem. W większości przypadków wystarczy tylko jedno pociągnięciem pędzlem. W przypadku doboru koloru różu warto wybrać, taki który nie będzie wchodził w interakcję z kolorem ust.
Ilość rozświetlacza w makijażu codziennym w dużej mierze jest kwestią gustu. Mimo to w niektórych przypadkach jego ilość jest stanowczo zbyt duża. Jeśli na skórze występują wykwity lub nierówności, nadmierna ilość rozświetlacza może uwydatnić niedoskonałości cery.
W niektórych sytuacjach cienie do powiek mogą być sprzymierzeńcem kobiety, w niektórych przekleństwem. Wszystko zależy od ich koloru oraz sposobu aplikacji. Osoby, które nakładają cienie w dużych ilościach dodają sobie lat, a także optycznie pomniejszają oczy.
Nałożenie cieni wyłącznie na górną powiekę sprawia, że oczy stają się mniejsze i wyglądają na bardziej zmęczone. Aplikacja na dolną powiekę przyczynia się do trójwymiarowości oka, a także nadaje głębię spojrzeniu. Jeśli mamy na celu optyczne powiększenie oczu, warto zastosować cienie na dolną powiekę delikatnie je blendując.
Chcąc uniknąć makijażowych błędów warto wybierać dobrej jakości kosmetyki, a także zadbać o właściwą technikę ich nakładania. Wówczas codzienny makijaż będzie wyglądał naturalnie, a Ty nabierzesz pewności siebie.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły