
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Jak dbać o szyję i dekolt? To pytanie, które często zadajemy sobie w codziennej pielęgnacji skóry twarzy. Wielokrotnie zdarza się, że okolica szyi i dekoltu jest zaniedbywana, przez co traci swoje nawilżenie, a co za tym idzie dobry wygląd. Aby zahamować proces utraty jędrności, powstawania zmarszczek oraz przebarwień warto pamiętać o stosowaniu masaży, ćwiczeń oraz odpowiednich kosmetyków.
Pierwsze niechciane oznaki starzenia się skóry w postaci zmarszczek mogą pojawić się już przed ukończeniem 30 roku życia. Dlatego też tak ważna jest codzienna dbałość o tę okolicę ciała. Wszystko dlatego, że zarówno skóra szyi jak i dekoltu jest znacznie cieńsza niż w obrębie twarzy. Niewielka ilość włókien kolagenowych, która tu występuje sprawia, że przy niewłaściwej pielęgnacji lub jej zupełnym braku naskórek szybko traci jędrność i starzeje się. Ponadto ograniczona ilość gruczołów łojowych w obrębie szyi i dekoltu warunkuje słabe zatrzymanie wilgoci w skórze. W związku z tym brak konkretnych czynności pielęgnacyjnych sprzyja pogorszeniu jej kondycji. Aby temu zapobiec warto działać profilaktycznie.
Aby pielęgnacja skóry szyi i dekoltu przebiegała w sposób prawidłowy należy właściwie dobrać do niej kosmetyki. Nie musi być to jednak wyzwanie. Dobrym rozwiązaniem będą te same preparaty, które stosujemy w przypadku pielęgnacji twarzy (mleczko, tonik, płyn micelarny). Po oczyszczeniu, skórę należy przemyć letnią wodą, która przyczyni się do poprawy krążenia krwi i wpłynie na poprawę jej jędrności. Na koniec nie można zapomnieć o tonizacji.
Bardzo ważne jest wykonywanie peelingu, co najmniej raz w tygodniu. Jeśli skóra jest wrażliwa lub wykazuje skłonność do rozszerzania się lub pękania naczynek, warto skorzystać z peelingu enzymatycznego. Regularne złuszczanie przyczyni się nie tylko do odnowy skóry. Sprawi, że stanie się ona gładka, rozjaśniona, a składniki kosmetyków będą znacznie łatwiej absorbowane przez naskórek.
Po wykonaniu peelingu zaleca się aplikację serum lub też serum i maski odpowiednio dostosowanej do rodzaju skóry. Dość uniwersalnym rozwiązaniem jest zastosowanie preparatów o działaniu nawilżającym oraz odżywczym.
Kolejnym krokiem w pielęgnacji skóry szyi i dekoltu jest aplikacja kremu i wykonanie na nim masażu. Zwykle przeprowadza się go przy użyciu opuszków palców. Masaż należy rozpocząć od dekoltu, przechodząc na okolicę szyi i twarzy ruchami głaskania, rozcierania, ugniatania i oklepywania. Ostatnim etapem zabiegu jest ponowny ruch głaskania stosowany w celu wyciszenia i uspokojenia pobudzonych tkanek.
W pielęgnacji skóry szyi i dekoltu zaleca się także wykonywanie ćwiczeń, które polegają na przechylaniu głowy w prawą i lewą stronę, skłanianiu głowy w przód oraz w tył, a także wykonywaniu okrężnych ruchów głową.
Do głównych błędów pielęgnacyjnych skóry szyi i dekoltu należy brak lub niestaranne stosowanie kremu. Mowa tu o niewłaściwym kierunku wykonywania ruchów podczas jego aplikacji. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ruchy dłoni powinny odbywać się zgodnie z kierunkiem przebiegu mięśni. W przypadku dekoltu na boki, w przypadku szyi od dołu do góry. Ta sama zasada dotyczy również twarzy.
Innym równie istotnym błędem pielęgnacyjnym jest:
Pielęgnacja to codzienny rytuał, który powinien być traktowany w sposób holistyczny. Oznacza to, że dbając o skórę twarzy powinniśmy pamiętać również o miejscach tj. szyja czy dekolt. Należy zaznaczyć, że proces starzenia się jest zjawiskiem nieuniknionym, jednak stosowanie regularnej i właściwiej pielęgnacji ciała może w dużym stopniu spowolnić zjawisko powstawania zmarszczek oraz utraty jędrności naskórka.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Jak skutecznie schudnąć z brzucha?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły