Cera trądzikowa a słońce

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Cera trądzikowa a słońce to temat kontrowersyjny, ze względu na różne opinie jakie istnieją w tej kwestii. Dużo prawdy jednak znajduje się w tym, że słońce jest dla cery trądzikowej tzw. fałszywym przyjacielem, ponieważ nawet jeśli początkowo wycisza ono wykwity skórne, to w późniejszym czasie zmiany te pojawiają się w zwiększonej ilości.

Cera trądzikowa a słońce

Cera trądzikowa a słońce

Cera trądzikowa charakteryzuje się nadmierną produkcją sebum (zaburzeniami ze strony pracy gruczołów łojowych), a także zaburzeniami procesu rogowacenia mieszków włosowych. Efektem tego jest nadmierne jej przetłuszczanie się, a także wykwity skóry w postaci zapalnych krost, grudek, zaskórników, prosaków.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Przeprowadzone badania wskazują, że ekspozycja skóry na słońce aktywuje produkcję wykwitów aż o 20%. Moment, w którym skóra wystawiona jest na działanie promieni UV poprawia jej kondycję, jednak tylko tymczasowo. Stany zapalne i grudki zmniejszają się, a opalona cera wygląda znacznie korzystniej. Z biegiem czasu pojawia się jednak nadmierne wysuszenie, co prowadzi do zwiększonej produkcji łoju. Oznacza to, że skóra broni się w naturalny sposób przed zjawiskiem przesuszenia. Dodatkowo dochodzi do zgrubienia górnych warstw naskórka przyczyniając się do zatkania porów skóry i rozwoju stanu zapalnego.

Przebarwienia

Innym negatywnym efektem działania słońca na cerę trądzikową jest powstawanie przebarwień. Promieniowanie UV działające na cerę pobudza produkcję melaniny czyli barwnika skóry jako ochronnego czynnika, który występuje w sytuacjach ryzyka uszkodzenia jądra komórkowego komórek skóry. Skóra produkując melaninę, która może być uszkodzona lub w której obrębie występuje stan zapalny może prowadzić do podskórnych grudek, czego efektem mogą być przebarwienia skóry.

Podsumowanie

Promieniowanie UV wykazuje negatywnie działanie na cerę trądzikową. Nie należy jednak zapominać o pozytywnym wpływie słońca na cały organizm. Mowa tu o przeciwdepresyjnym działaniu promieni słonecznych oraz aktywacji witaminy D o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych. W temacie opalania skóry trądzikowej najważniejszy jest umiar i zdrowy rozsądek. Nadmiar słońca może doprowadzić do wysuszenia skóry oraz nasilenia zmian trądzikowych, a także powstawania nieestetycznych przebarwień skóry, niekiedy trudnych do usunięcia.

Bibliografia

  1. Bury D., Cera trądzikowa a słońce, Cabines nr 10.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *