
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Zespół trzaskającego biodra charakteryzuje się bolesnym i gwałtownym przesuwaniem się pasma biodrowo-piszczelowego nad krętarzem większym kości udowej, czemu może towarzyszyć słyszalny trzask. Problem ten dotyczy zwykle młodych sportowców wykonujących powtarzalne ćwiczenia z wykorzystaniem pełnego zakresu ruchu w stawie biodrowym.
Wyróżnia się dwie podstawowe formy schorzenia:
Wewnątrzstawowa spowodowana jest uszkodzeniem obrąbka lub chrząstki stawowej. Niekiedy przyczyną może być również obecność wolnego ciała obcego w jamie stawowej.
Forma zewnątrzstawowa, w zależności od nieprawidłowego ruchu danej struktury anatomicznej, dzieli się na dwa podtypy: zewnętrzny i wewnętrzny. W podtypie wewnętrznym zauważa się nieprawidłowy i nagły ruch ścięgna mięśnia biodrowo-lędźwiowego, które w czasie ruchu biodra przeskakuje nad wyniosłością biodrowo-lędźwiową. Z kolei podtyp zewnętrzny manifestuje się w sytuacjach nagłego przeskakiwania pasma biodrowo-lędźwiowego lub mięśnia pośladkowego większego przez krętarz większy kości udowej.
Zespół trzaskającego biodra może występować jednocześnie (lub po) z następującymi jednostkami chorobowymi:
Podsumowując, biodro może przeskakiwać w momencie konfliktu tkanek miękkich z wystającymi fragmentami kości.
Przesuwająca się składowa pasma ulega pogrubieniu i przerostowi. Niekiedy dochodzi do przeskakiwania zgrubiałego przyczepu przedniej części mięśnia pośladkowego średniego, który łączy się z pasmem biodrowo-piszczelowym. Jednocześnie dochodzi do podrażnienia i przerostu kaletki krętarzowej.
Objawy obejmują również:
Na poniższym filmie możemy zobaczyć pacjenta z Centrum Fizjoterapeuty, który posiada zespół trzaskającego biodra:
Jedną z metod diagnostycznych jest dynamiczna ocena zespołu trzaskającego biodra. Rozpoczyna się ją przykładając sondę ultrasonograficzną w płaszczyźnie strzałkowej. Głowa i szyjka kości udowej służą jako punkty orientacyjne w badaniu. W celu uwidocznienia ścięgna mięśnia prostego uda przesuwamy sondę bocznie oraz dogłowowo do wysokości kolca biodrowego przedniego dolnego.
W trakcie badania pacjent leży na plecach i wykonuje płynne ruchy kończyną dolną, przechodząc z pozycji neutralnej do odwiedzenia, zgięcia i rotacji zewnętrznej w stawie biodrowym, po czym wracając do pozycji neutralnej.
W większości przypadków satysfakcjonujące jest leczenie zachowawcze. Zaleca się odpoczynek, rozciąganie, leczenie przeciwzapalne oraz zaprzestanie intensywnych ćwiczeń. Iniekcje kortykosteroidów i leków miejscowo znieczulających są przydatne w leczeniu ewentualnego stanu zapalnego okolicznych pochewek i kaletek. Postępowanie zachowawcze pomaga wyeliminować dolegliwości bólowe pomimo utrzymującego się uczucia przeskakiwania.
Dodatkowo zaleca się ćwiczenia na korekcję postawy ciała oraz zabiegi zmniejszające wzmożone napięcie tkanek. Wiele korzyści przynosi stosowanie zabiegów fizykalnych, takich jak np. pole magnetyczne, laseroterapię, ultradźwięki czy krioterapię.
Inną metodą pomocniczą jest kinesiotaping. Zadaniem plastrów do tapingu jest zmniejszenie przyparcia pasma biodrowo-piszczelowego do krętarza większego, co w efekcie powoduje zmniejszenie tarcia.
Zobacz również: Zespół trzaskającego biodra – fizjoterapia.
W sytuacjach, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów, wskazane jest leczenie operacyjne. Zwykle wyborem jest artroskopia.
![]() |
Plastry kinesiotaping
Oryginale plastry do kinesiotapingu wyróżniają się wysoką jakością i trwałością w stosowaniu. Zastosowanie innowacyjnej technologii Finger Print sprawia, że dopasowują się one do linii papilarnych skóry, przez co ich działanie jest jeszcze skuteczniejsze Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły