Ałun potasowy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Ałun potasowy jest naturalnym minerałem górskim, który występuje w różnych miejscach na ziemi. W Polsce znaleźć go można m.in. w Sandomierzu, w Międzyzdrojach, a także na Dolnym Śląsku. Głównie słynie ze swoich właściwości antyseptycznych i ściągających. Dzięki temu szeroko wykorzystywany jest w branży kosmetycznej m.in. do produkcji antyperspirantów.

Ałun potasowy

Ałun doskonale znany był już w starożytności i właśnie stąd pochodzi jego nazwa. Z języka greckiego „alum” oznacza „cierpki smak”. Z kolei w starożytnym Rzymie ałun rozpoznawany był jako ałun potasowy i wykorzystywany był jako dezodorant, jak również minerał o właściwościach leczniczych.

Ałun potasowy – właściwości

Ałun potasowy jest kryształem, który powstał z soli. Obecnie dostępnych jest wiele jego rodzajów. Wyróżniamy m.in.:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • ałun glinowo – sodowy;
  • ałun glinowo amonowy;
  • ałun glinowo – potasowy (najbardziej popularny).

Ałun potasowy zawierać może dodatek innych związków np. żelaza, sodu, manganu czy chromu. Może występować w różnej formie np. w proszku, sztyfcie przypominającym kostkę mydła oraz kamienia. Jest produktem dość tanim i bardzo wydajnym bowiem jedna jego kostka może wystarczyć aż na kilka lat regularnego stosowania. Ałun to produkt bezzapachowy (nie koliduje z zapachem perfum), cierpki w smaku oraz bezbarwny (nie brudzi ubrań). Mimo że nie wywołuje alergii to nie powinny stosować go osoby uczulone na glin.

Ałun znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych, ściągających oraz wysuszających. Ponadto zmniejsza dolegliwości bólowe, a także pieczenie oraz świąd skóry. Dodatkowym atutem jest również jego działanie przeciwgrzybicze, jak również hypoalergiczne.

Zastosowanie

Ałun wykazuje szerokie zastosowanie, szczególnie w kierunku jakim jest kosmetologia. Jego zastosowanie zależy przede wszystkim od tego w jakiej postaci jest używany:

  • w proszku – wykorzystywany jest do oczyszczania wody oraz do produkcji ognioodpornych tkanin. Ponadto jest jednym ze składników proszków do pieczenia chleba;
  • w kostce – wykorzystywany jest do niwelowania przykrego zapachu potu, dezynfekcji skóry np. po goleniu, a także do hamowania drobnych krwawień. Stosowany bezpośrednio na skórę wysusza wykwity skórne (trądzik).

Minerał ten wykorzystywany jest również do niwelowania przykrego zapachu z ust po zjedzeniu cebuli czy czosnku. Może łagodzić również lekkie oparzenia słoneczne oraz ukąszenia owadów. Ze względu na swoje właściwości łagodzące można go stosować na skórę po depilacji jeśli występuje skłonność do podrażnień.

W jaki sposób używać ałun potasowy?

Stosowanie ałunu nie należy do czynności trudnych. Końcówkę kostki należy zwilżyć letnią wodą, a następnie przecierać nią miejsca podrażnione lub objęte nadmierną potliwością ciała (stopy, dłonie, pachy, miejsca intymne).Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

4 Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *