Zabiegi z zastosowaniem igieł cieszą się dużą popularnością w gabinetach kosmetycznych oraz medycyny estetycznej. Mimo że dają natychmiastowe i spektakularne efekty warto mieć świadomość, że naruszają one tkanki w sposób inwazyjny. W związku z tym niosą za sobą ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych.
Igły w kosmetologii i medycynie estetycznej
Jednym z pierwszych zastosowań igieł w zabiegach z zakresu kosmetologii były zabiegi manualnego oczyszczania skóry twarzy. To właśnie dzięki cienkiej, sterylnej igle można było skutecznie pozbyć się wykwitów skórnych w postaci prosaków, które pod wpływem żadnej innej metody nie były w stanie wydostać się z pod grubej warstwy naskórka. Innym rodzajem zabiegu wymagającym przerwania naskórka w obrębie twarzy był makijaż permanentny.
Mezoterapia mikroigłowa, mezoterapia igłowa oraz micorneedling to kolejne zabiegi, które oferują gabinety kosmetyczne oraz medycyny estetycznej. Mimo, że różnią się one techniką podawania składników aktywnych łączy je wielokrotna ilość nakłuć skóry. Przyczyniają się one do mirkouszkodzeń stymulując w ten sposób proces odnowy, regeneracji oraz przeznaskórkowej absorpcji substancji odżywczych.
Na uwagę zasługują również zabiegi podawania wypełniaczy w postaci kwasu hialuronowego. Jednym z najmłodszych zabiegów kosmetologii estetycznej, w której wykorzystano igły są nici PDO.
Należy podkreślić, że wymienione rodzaje terapii odnowy skóry stanowią przykład jednych z wielu innych jakie oferują gabinety kosmetologiczne i medycyny estetycznej.
Zasady bezpieczeństwa
Mówiąc o zasadach bezpieczeństwa podczas wykonywania zabiegów z wykorzystaniem igieł należy wyjaśnić kilka ważnych w tym zakresie definicji. Należy do nich:
- naruszenie ciągłości tkanek – to przecięcie ostrym narzędziem tkanki. Naruszenie ciągłości skóry może nastąpić w wyniku działania nożyczek, cążek, igieł, dłuta kosmetologicznego;
- zakażenie – to przedostanie się do organizmu czynnika chorobotwórczego, który stale się w nim rozwija;
- dezynfekcja – to proces usuwania biologicznych czynników chorobotwórczych wykorzystujący w tym celu metody fizyczne oraz chemiczne;
- sterylizacja – to proces niszczenia form biologicznych czynników chorobotwórczych;
- dekontaminacja – to niszczenie biologicznych czynników chorobotwórczych w wyniku mycia, dezynfekcji oraz sterylizacji;
- odpady medyczne – odpady powstające w wyniku przeprowadzania świadczeń zdrowotnych, a także przeprowadzania badań medycznych.
Uwaga!
Mimo wysokiej skuteczności inwazyjnych terapii, do których należą zabiegi wykorzystujące działanie igieł oraz powodujące przerwanie ciągłości skóry należy być świadomym występowania ewentualnych zagrożeń jakie za sobą niosą.
Zagrożenia dla personelu
Wszystkie miejsca takie jak gabinety kosmetyczne, podologiczne, salony fryzjerskie czy odnowy biologicznej, studia tatuażu mają obowiązek stosowania odpowiednich procedur, które będą zapewniać ochronę przed zakażeniami lub chorobami zakaźnymi.
Procedury te posiadają formę szczegółowego opisu czynności, które powinny występować w każdym zakładzie pracy, a także obowiązywać każdego pracownika. Dotyczą one:
- sposobu postępowania podczas czynności, w których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek;
- zasad korzystania ze sprzętu, który zostaje poddawany sterylizacji;
- sposobu przeprowadzania dezynfekcji skóry oraz błon śluzowych;
- metody dekontaminacji (oczyszczania lub odkażania) urządzeń oraz pomieszczeń.
W przypadku osób wykonujących zabieg z użyciem igieł zagrożenie występuje ze strony zakłucia się igłą wcześniej użytą przez pacjenta, która miała styczność z jego krwią. Wiąże się to z ewentualnym uszczerbkiem na zdrowiu w postaci zakażenia się wirusowym zapaleniem wątroby WZW oraz wirusem HIV.
Aby zapobiec temu zagrożeniu należy stosować podwójne rękawiczki, bezpieczne igły, pojemniki na zużyte igły, buty z zakrytymi palcami. Należy również zwrócić uwagę, aby nie zostawiać zużytych igieł w łatwo dostępnych miejscach.
Zagrożenia dla klientów
Klient przychodząc do gabinetu kosmetycznego lub medycyny estetycznej musi być zabezpieczony przez specjalistę wykonującego zabieg. Jest to równoznaczne z tym, że musi on wykazywać całkowite zaufanie oraz posiadać świadomość, że w rękach specjalistów zapewnione jest maksimum jego bezpieczeństwa.
Podsumowanie
Zapewnienie bezpieczeństwa własnej osobie oraz klientowi w czasie terapii powinno być kluczową kwestią obowiązującą podczas zabiegu w każdym gabinecie. Spełnione, wyżej wymienione środki ostrożności zostaną docenione przez klientów. W końcowym efekcie przełoży się to na mniejszą ilość powikłań, lojalność oraz ich zaufanie.
Bibliografia
- Vanetta P., Kosmetologia Estetyczna, Zabiegi z wykorzystaniem igieł. Zasady bezpieczeństwa, 2/2020.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |