Powikłania po zabiegach medycyny estetycznej to często pojawiający się temat. Mimo że zabiegi z zakresu medycyny estetycznej znacząco ingerują w ciało człowieka, nie dają 100% bezpieczeństwa. Wszystko dlatego, że nie działają jedynie powierzchownie na skórę, a poprzez uraz i podawanie różnego rodzaju związków w jej głębokie warstwy. Dzięki temu gwarantują wysoką skuteczność jednak związane są z wysokim stopniem ryzyka i niebezpieczeństwem wystąpienia powikłań.
Zbyt duży rozmiar ust, policzków, naciągnięte oczy oraz zbyt wyraźne rysy twarzy to tylko niektóre efekty dążenia kobiet do trendu idealnego wyglądu, który na przełomie kilkunastu lat stał się numerem jeden. Moda na bycie idealną w coraz większym stopniu przybiera karykaturalne efekty końcowe, które przyczyniają się do błędów, a co za tym idzie powikłań zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.
Wśród najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach medycy estetycznej wyróżnia się:
- botox;
- zabiegi laserowe;
- mezoterapię igłową;
- nici;
- kwas hialuronowy.
Czym jest powikłanie?
Powikłanie to dolegliwość, która stanowi następstwo innej choroby lub stanu, na które specjalista wykonujący zabieg nie ma 100% wpływu. Z punktu prawnego zaś, powikłanie określa się jako następstwo właściwie przeprowadzonego zabiegu, którego nie można uniknąć, choć można było je przewidzieć. Innymi słowy powikłaniem nazywany możliwą reakcję organizmu na prawidłowo wykonaną procedurę, wbrew której osoba przeprowadzająca zabieg nie może przeciwdziałać.
Co warunkuje bezpieczeństwo zabiegów medycyny estetycznej?
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na bezpieczne przeprowadzenie zabiegu jest odpowiednia kwalifikacja pacjenta, właściwy sprzęt, a także doświadczenie oraz profesjonalizm lekarza. Zwykle powikłania pojawiają się gdy zachodzi czynnik ludzki. Mowa tu o niewiedzy i braku umiejętności specjalisty lub zatajenie przeciwwskazań do zabiegu przez samego pacjenta.
Aby procedura zabiegowa została przeprowadzona bezpiecznie lekarz musi dokładnie przeprowadzić wywiad z pacjentem oraz jednocześnie być dobrze wyczulony na sytuację, w której dana osoba może zataić ważne informacje na temat swojego zdrowia. Następnie specjalista powinien wykonać badanie stanu skóry, a także określić przyczynę powstania jej problemu.
Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo zabiegów medycyny estetycznej jest zachowanie wszelkich zasad aseptyki i antyseptyki w gabinecie. Oznacza to, że w miejscach tego typu na nadrzędną uwagę zasługuje dokładne odkażanie skóry pacjenta, a także czystość (sterylność) narzędzi i urządzeń wykorzystywanych w zabiegach. Należy podkreślić, że w procedurach medycyny estetycznej bardzo często dochodzi do przerwania ciągłości skóry, w związku z tym zachowanie takich zasad jest niezmiernie ważne.
Co jeszcze wpływa na wystąpienie powikłań zabiegowych?
- choroby o podłożu autoimmunologicznym;
- alergie;
- nieodpowiedni dobór zabiegu przez specjalistę;
- niewłaściwe postępowanie pacjenta po zabiegu;
- nieprzestrzeganie zaleceń pozabiegowych;
- zaburzenia psychiczne pacjenta, w tym również dotyczące własnego wyglądu.
Powikłania w zabiegach medycyny estetycznej
Powikłania w zabiegach medycyny estetycznej dotyczą głównie okolicy twarzy, szczególnie:
- lwiej zmarszczki (okolica między brwiami);
- grzbietu nosa;
- bruzd nosowo-wargowych;
- czoła;
- skroni;
- ust.
1. Lwia zmarszczka.
Jak się okazuje aż 40% przypadków powikłań dotyczy tego miejsca. Główną przyczyną ich pojawienia się jest podanie kwasu hialuronowego do tętnicy oraz zatkanie jej światła. Kwas podany również obok tętnicy może przyczynić się do ucisku jej ścian, w wyniku czego może ograniczyć lub zablokować przepływ krwi i spowodować niedotlenienie tkanek, a co za tym idzie ich martwicę.
2. Grzbiet nosa.
Zabiegi dotyczące korekcji kształtu nosa należą do bardzo popularnych. W związku z tym specjalista musi pamiętać o przebiegu w tym miejscu tętnicy grzbietowej nosa oraz licznych jej rozgałęzień. Warto nadmienić, że blisko 25% powikłań w obszarze nosa dotyczy podawania kwasu hialuronowego. Lekarze chcąc zminimalizować ryzyko ich powstania podają preparat kaniulą, nie igłą, jednak i to nie daje 100% bezpieczeństwa.
3. Bruzdy nosowo-wargowe.
Okolica bruzd nowo-wargowych podobnie jak miejsce lwiej zmarszczki objęte jest niebezpieczeństwem podania preparatu do tętnicy, a co za tym idzie zatkania jej.
4. Czoło.
Czoło uważane jest za jedną z bezpieczniejszych okolic jeśli chodzi o przeprowadzanie zabiegu z zakresu medycy estetycznej. Jednak i tu należy zachować dużą ostrożność, szczególnie jeśli zmarszczki wypełnia się kwasem hialuronowym.
5. Skronie.
Szczególnie niebezpieczne jest tzw. płytkie podawanie kwasu w obrębie skroni. Wynika to z faktu, że okolica ta powszechnie uważana jest za niebezpieczną.
6. Usta.
Do najczęstszych powikłań w obrębie ust należy:
- obrzęk, podrażnienie, zaczerwienienie – jest to jednak fizjologiczna reakcja, która ustępuje samoistnie. Istotne jest nie przykładanie lodu po zabiegu, ponieważ istnieje ryzyko krystalizacji wypełniacza;
- krwiaki i siniaki – utrzymują się zwykle 7-10 dni;
- reakcja alergiczna na wypełniacz;
- stan zapalny, obrzęk, zaczerwienienie, uczucie ciepła – zaleca się wówczas stosowanie leków przeciwzapalnych, ostatecznością jest rozpuszczenie wypełniacza, co wiąże się z kolejną wizytą u lekarza.
Podsumowanie
Wystąpienie powikłań po wykonaniu zabiegów z zakresu medycyny estetycznej uwarunkowane jest zarówno przez lekarza specjalistę jak i pacjenta. W dużej mierze przyczyniają się do tego niskiej jakości kursy oraz szkolenia, wygórowane oczekiwania ze strony klienta oraz zatajanie ważnych informacji na temat własnego zdrowia.
Bibliografia
- Dudziak J., Kosmetologia Estetyczna, Błędy a powikłania w zabiegach estetycznych. Obszar-twarz, 6/2019.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
3 Responses
Bardzo potrzebny artykuł!
Świetny i tak, jak już zauważono w komentarzu powyżej, bardzo potrzebny post. Wydaje mi się natomiast, że warto byłoby podać konkretne przykłady powikłań związanych np. z chorobami autoimmunologicznymi, np. utrudnione gojenie itp. – to lepiej działa na wyobraźnię (większy potencjał prewencyjny) niż samo stwierdzenie, że takie powikłania mogą nastąpić. Może wtedy mniej osób zatajałoby swój stan zdrowia przed lekarzem, wychodząc z błędnego założenia, że przecież to nie ma nic do rzeczy.
zgadzam się z poprzedniczami, ludzie jednak jeszcze nie rozumieją, że na takie zabiegi nie decydują się tylko egocentryczne kobiety, ale też Ci, którym przywracają wiarę w siebie. Co do powikłań to zawsze trzeba mieć je na uwadze