Plazma w blefaroplastyce stanowi nowoczesne rozwiązywanie problemów związanych z kompleksami w obrębie twarzy. Technologia plazmy ma na celu obkurczenie skóry, a co za tym idzie wyeliminowanie jej nadmiaru, co szczególnie dotyczy okolic oczu.
Plazma
Technologię plazmy wprowadził amerykański fizykochemik oraz noblista z 1932 roku Irving Langmuir. Warto podkreślić, że plazma to przewodzący gaz, który zawiera taką samą ilość dodatnio i ujemnie naładowanych jonów i elektronów, które w sposób istotny zmieniają jego właściwości. Plazma emitowania jest w milisekundowych impulsach, w których energia dostarczana jest do tkanek bez obejmowania chromoforów. Na skutek działania plazmy tworzą się tzw. punkty sublimacji, których zadaniem jest obkurczenie skóry oraz eliminacja nadmiaru tkanki.
Blefaroplastyka
Blefaroplastyka to zabieg chirurgiczny, którego celem jest usunięcie nadmiaru skóry wraz z tkanką tłuszczową w obrębie powiek. Nazwa pochodzi z języka greckiego od słowa blefaro („powieka”).
Wykonanie blefaroplastyki przy zastosowaniu plazmy prowadzi do poprawy estetyki skóry w obrębie powiek, złagodzenie, a w niektórych przypadkach nawet eliminację problemów, które występują w aparacie ochronnym oka.
Zastosowanie plazmy w blefaroplastyce
Technologia plazmy znajduje szerokie zastosowanie w dziedzinie zabiegów jaką jest blefaroplastyka. Szczególnym wskazaniem do jej stosowania jest nadmiar skóry powiek górnych, który spowodowany jest postępującym procesem starzenia się. Warto podkreślić, że nadmiar skóry powiek daje efekt zmęczenia, a także powoduje ograniczenie pola widzenia, poczucie braku równowagi, niekiedy również ból głowy.
W Polsce w tego rodzaju zabiegach wykorzystywane są urządzenia emitujące plazmę o różnych parametrach, mocy oraz trybie pracy.
Technologia plazmy wywołuje uszkodzenie komórek skóry poprzez ich termiczną modyfikację. W zależności od zaawansowania zmian specjalista wykonujący zabieg wykorzystuje odpowiednią dawkę energii oraz ustala moc. Liczba zabiegów uwarunkowana jest indywidualną predyspozycją każdego pacjenta.
Do głównych wskazań zabiegowych należą:
- opadające powieki;
- redukcja oznak starzenia się skóry;
- usunięcie defektów skórnych (blizny, rozstępy).
Przeciwwskazania
Osoby, które nie powinny korzystać z tego rodzaju zabiegów to pacjenci z:
- chorobami serca;
- rozrusznikiem serca;
- metalowymi implantami;
- kobiety w ciąży;
- kobiety karmiące piersią;
- nowotworami;
- cukrzycą;
- łuszczycą;
- bielactwem;
- osoby niepełnoletnie.
Działania niepożądane
W zabiegach wykorzystujących plazmę działaniem niepożądanym może być obrzęk oraz zaczerwienienie. Obrzęk może utrzymywać się do 2-3 dni po zabiegu. Zaś w przypadku nieprzestrzegania przez pacjenta zaleceń pozabiegowych może dojść do powstawania przebarwień skóry.
Aby zminimalizować w jak największym stopniu wystąpienie działań niepożądanych przeprowadza się diagnozę oraz ocenę wiotkości skóry pacjenta. Dodatkowo parametry zabiegu są indywidualnie dobierane do jego potrzeb. Końcowy etap zabiegu obejmuje poinformowanie oraz wyjaśnienie sposobu jak postępować z pielęgnacją skóry.
Podsumowanie
Wykorzystywanie plazmy w blefaroplastyce jest skuteczną metodą w temacie prewencji wczesnych oznak starzenia się skóry powiek. Jedną z głównych zalet tej metody jest łatwość przeprowadzania zabiegu, klarowność oraz nieinwazyjność. Warto podkreślić, że techniki zabiegu blefaroplastyki dają szerokie spektrum działania w przypadku zmiennych objawów, a także symptomów dynamicznie nasilających się wraz z wiekiem.
Bibliografia
- Sekita-Pilch M., Kosmetologia Estetyczna, Zastosowanie technologii plazmy w blefaroplastyce, 1/2018.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |