
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Liposukcja czyli operacyjne modelowanie sylwetki ciała to jedna z najbardziej popularnych metod pozbywania się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Mimo swej inwazyjności wciąż wykonywana jest zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, szczególnie w obrębie brzucha, pośladków, bioder, ramion, policzków czy pleców.
Liposukcja to chirurgiczne usuwanie nadmiaru tkanki tłuszczowej z okolic gdzie gromadzi się jej najwięcej. Należy do nich m.in. partia brzucha, bioder czy pośladków. Liposukcję można również wykonać w tzw. miejscach opornych na odchudzanie. Zalicza się do nich wewnętrzna część ud, łydki, ramiona czy plecy. Należy zaznaczyć, że liposukcja to zabieg, który najlepsze efekty przynosi pacjentom stosunkowo szczupłym, u których nadmiar tkanki tłuszczowej występuje tylko miejscowo. W związku z tym liposukcja nie jest terapią otyłości, a przede wszystkim zabiegiem modelowania sylwetki ciała. Należy podkreślić, że liposukcja skuteczna jest również w redukcji cellulitu. Podczas zabiegu wraz z tkanką tłuszczową lekarz usuwa guzki i zgrubienia tłuszczowe, co przyczynia się do wyrównania powierzchni skóry.
Zabieg liposukcji wykonuje przy pomocy tempo zakończonej, grubej igły, która podłączona jest do pompy ssącej. Początkowo lekarz wykonuje kilkumilimetrowe nacięcie na skórze, a następnie ostrzykuje tkanki pacjenta specjalnym płynem, który wspomaga usuwanie tłuszczu. Następnie końcówkę z igłą wprowadza się do tkanki tłuszczowej, gdzie podciśnienie jakie wytwarzane jest w całym urządzeniu, zasysa tłuszcz odprowadzając go na zewnątrz.
Zaraz po operacji na skórze pacjenta widoczne jest zasinienie skóry oraz jej bolesność, co jest zjawiskiem naturalnym. Dolegliwości te zmniejszane są przez podanie pacjentowi środków przeciwbólowych.
Efekty przeprowadzonej liposukcji nie są widoczne natychmiastowo. Wszystko ze względu na obrzęk, który utrzymuje się na ciele pacjenta przez okres 2-3 miesięcy. Dodatkowo na jej powierzchni widoczne są wyraźne nierówności, które są efektem nieodessania wszystkich komórek tłuszczowych w trakcie zabiegu. Należy wiedzieć, że organizm potrzebuje czasu, aby samodzielnie się ich pozbyć. W celu uzyskania jak najlepszych efektów zaleca się po zabiegu stałe stosowanie opatrunków uciskowych, których zadaniem jest obkurczenie rozciągniętej skóry pacjenta.
Wskazówka
Liposukcja często jest dzielona na dwa etapy. Za jednym razem zwykle usuwa się około 1,5 litra tkanki. W związku z tym większa ilość tkanki tłuszczowej w organizmie pacjenta wymaga przeprowadzenia kolejnego zabiegu.
Liposukcja to zabieg zapewniający trwałe efekty. Raz usunięta tkanka tłuszczowa nie występuje ponownie w miejscu, w którym występowała wcześniej. W związku z tym fakt ten można uznać za jej dużą zaletę. Mimo to z operacyjnym usuwaniem tkanki tłuszczowej wiążą się jednak pewne niedogodnienia. Jeśli pacjent ponownie przybierze na wadze wówczas tkanka tłuszczowa nie zostanie równomiernie rozłożona na powierzchni ciała. Oznacza to, że miejsce na ciele, które zostało poddane liposukcji pozostanie szczupłe, jednak może przyczynić się do zniekształcenia sylwetki.
Kolejnym niepożądanym efektem ubocznym zabiegu liposukcji może być wystąpienie nierówności na powierzchni skóry, które wynika ze zbyt płytkiego odsysania tłuszczu.
Należy zaznaczyć, że liposukcja jest zabiegiem, którego nie poleca się osobom z niską elastycznością skóry. Wszystko dlatego, że wiotka, rozciągnięta skóra nie jest w stanie obkurczyć się po zabiegu. W związku z tym po wykonaniu liposukcji pozostanie na ciele nieestetycznie wyglądający nadmiar skóry. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest przeprowadzenie chirurgicznego usunięcia tkanki tłuszczowej wraz z fragmentem skóry.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły