
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Implanty łydek to zabieg z zakresu chirurgi plastycznej, który skierowany jest do każdej osoby nieusatysfakcjonowanej wyglądem swoich nóg. Zabieg zapewnia redukcję asymetrii, a także zmniejszenie dysproporcji w budowie kończyn dolnych. Implanty łydek posiadają największe zainteresowanie wśród mężczyzn.
Zabieg wszczepienia implantów łydek wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Rozpoczyna się od wykonania przez lekarza nacięcia w zgięciu kolanowym. Kolejnym krokiem jest umieszczenie implantu w ciele pacjenta, który dopasowywany jest pod względem kształtu i rozmiaru indywidualnie do jego potrzeb. Cała procedura trwa 2 godziny.
Wszczepiane implanty charakteryzują się wysoką twardością, mimo to dość łatwo układają się. Taki efekt gwarantuje materiał silikonowy, z którego są wykonane.
Wskazówka
Operacja wszczepiania implantów najbardziej popularna jest wśród mężczyzn, ponieważ daje efekt naturalnie wyrzeźbionych łydek.
Po przeprowadzonym zabiegu pacjent przebywa około 2 dni w pozycji leżącej, w której nogi uniesione są do góry. Jest to koniecznie, ponieważ takie ustawienie kończyn przyspiesza gojenie się ran, a także minimalizuje ryzyko powstania zakażenia lub obrzęku.
Po upływie tego czasu usuwane są opatrunki, a sam pacjent zaczyna być aktywny fizycznie, pokonując niewielkie dystanse podczas spacerów. Jest to bardzo ważne, ponieważ w tym czasie mięśnie przyswajają ciało obce.
Powrót do całkowitej sprawności pacjenta trwa około 3 tygodnie. W tym czasie dodatkowo zmniejsza się opuchlizna kończyn dolnych, znika również zasinienie skóry.
Implanty łydek można podzielić na:
Oprócz tego wyróżnia się również tzw. implanty stałe, które produkowane są ze stałego silikonu. Są tworzone jednak w przypadku zamówień indywidualnych.
Do komplikacji pozabiegowych należy:
1. Przylipiak A., Niczyporuk M., Galicka E., Donejko M., Głażewska E., Kakareko K., Przylipiak J., Podstawy Medycyny Estetycznej, Kresowa Agencja Wydawnicza KAW, Białystok 2014.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły