
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Fibryna bogatopłytkowa w ostatnim czasie stała się bardziej popularna od swojego poprzednika – osocza bogatopłytkowego. Zabiegi z jej wykorzystaniem to innowacja w branży medycyny estetycznej.
Fibryna (białko fibrylarne) jest składnikiem osocza, które uczestniczy w procesach krzepnięcia krwi. Bogata jest w komórki macierzyste oraz czynniki wzrostu. Fibryna pozyskiwana jest z krwi pacjenta. Jednak, aby była skutecznym materiałem zabiegowym, pacjent musi przed terapią wykonać podstawowe badania tj. morfologia krwi, aby sprawdzić czy wyniki są w normie.
Po pobraniu krwi od pacjenta, jej próbka poddawana jest obróbce. Ze względu na to, że fibryna należy do tzw. tkanek autologicznych, zabieg nie wiążę się z ryzykiem wystąpienia alergii oraz innych skutków ubocznych.
Fibryna w głębokich warstwach skóry tworzy włókna fibryny, które układają się na kształt siateczki, przez co zmarszczki stają się mniej widoczne. Z kolei uszkodzone mieszki włosowe, jeśli dochodzi do utraty włosów, odbudowują się.
Fibryna bogatopłytkowa przyczynia się do ciągłego uwalniania czynników wzrostu, w ciągu tygodnia od zabiegu. Ponadto daje możliwość dostępu do białek macierzy zewnątrzkomórkowej tj. włóknik, kolagen typu IV, elastyna. Podsumowując fibryna bogatopłytkowa stymuluje wzrost naczyń krwionośnych, a także globalne odmłodzenie, napięcie oraz regenerację skóry. Podanie fibryny bogatopłytkowej przyczynia się do jej koagulacji, tworząc żel czyli materiał, który daje efekt wypełnienia.
Wskazówka
Płynną fibrynę należy podać pacjentowi w dość krótkim czasie, ponieważ po około 5 minutach od momentu jej wirowania następuje naturalny proces wykrzepiania, który blokuje jej dalsze stosowanie.
Różnice widoczne są już w samym procesie ich pozyskiwania. W efekcie osocze bogatopłytkowe to produkt bogaty w płytki krwi, który uwalnia w sposób natychmiastowy duże stężenia czynników wzrostu. Dzięki temu podawane w głębokie warstwy skóry naturalnie pobudza proces ich naprawy oraz odbudowy.
Fibryna bogatopłytkowa z kolei różni się nieco składem od osocza oraz strukturą po podaniu jej w tkanki. Oznacza to, że proces odwirowania krwi jest wolniejszy. Ponadto odseparowywane są nie tylko płytki krwi, ale również czynniki wzrostu oraz komórki tj. fibryny, leukocyty oraz komórki macierzyste. Fibryna po podaniu w tkanki wykazuje strukturę trójwymiarową. Z kolei w jej bliskiej przestrzeni znajdują się płytki krwi.
Fibryna wykorzystywana jest między innymi do uzupełniania ubytków skóry, a także do ich odtwarzania. Wykazuje bowiem dużo mocniejsze działanie w odróżnieniu od osocza. Można zatem stwierdzić, że jest udoskonaloną wersją osocza bogatopłytkowego.
Fibrynę bogatopłytkową wykorzystuje się w sytuacji trudno gojących się ran pooperacyjnych w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu, atrofii sromu i pochwy oraz regeneracji tkanek pochwy. Stosowana jest również w celu nadania odpowiedniego ukrwienia, nawilżenia oraz napięcia skóry miejsc intymnych, a także jako terapię wspomagającą podczas chirurgicznych lub laserowych zabiegów ginekologicznych.
Wskazówka
Fibryna bogatopłytkowa nasila działanie lasera. W wyniku jej działania dochodzi do syntezy nowego kolagenu, a także wpływa na przyspieszanie procesu regeneracji tkanek.
Zastosowanie fibryny w ginekologii estetycznej przyczynia się do namnażania komórek śródbłonka naczyń krwionośnych, co wpływa na poprawę ukrwienia oraz lepszego odżywienia tkanek. Stymulacji podlegają również fibroblasty na skutek czego dochodzi do produkcji nowego kolagenu czyli głównego czynnika odpowiedzialnego za jędrność i elastyczność skóry.
Fibryna bogatopłytkowa znajduje zastosowanie również w leczeniu tzw. problemów pociążowych, do których należą rozstępy czy blizny po cesarskim cięciu.
Fibryna bogatopłytkowa daje możliwość odmłodzenia skóry m.in. w obrębie twarzy. Pozytywne efekty jej działania widoczne są również w leczeniu schorzeń tj. łuszczyca czy egzema. Należy podkreślić, że fibryna może być stosowana zarówno w celach profilaktycznych jak i w regeneracji skóry.
Przeciwwskazania
![]() |
Spirulina + Żelazo
Spirulina to naturalna alga, która uzupełnia niedobory ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Uzupełniona została w organicznie wiązane, naturalne żelazo. Dzięki takiemu połączeniu ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Jakie zastosowanie może mieć olej arganowy na włosy?
Depilacja laserowa – co warto o niej wiedzieć?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły