
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Sauna fińska w kosmetologii to temat warty poświęcenia uwagi. Stanowi ona fizykalny zabieg ciepłoleczniczy, który szczególne zastosowanie znajduje w odnowie biologicznej. Zalecana jest jako forma wypoczynku oraz w celu zmniejszania objawów schorzeń związanych z układem ruchu, sercowo-naczyniowego oraz oddechowego.
Klasyczna wizyta w saunie polega na naprzemiennym przegrzewaniu ciała gorącym i suchym powietrzem oraz ochładzaniu go używając zimnych zabiegów wodoleczniczych. Temperatura w saunie wynosi od 70 do 100°C, z kolei wilgotność powietrza waha się w granicach 10-20%. Każde wylanie wody na kamienie, które znajdują się na piecu ogrzewającym wnętrze sauny, powoduje znaczny wzrost wilgotności nawet do 50%.
Po przegrzaniu ciała następuje proces jego ochłodzenia poprzez zastosowanie zimnego prysznica. Zaleca się, aby wizyta w saunie trwała od 10 do 15 minut.
Sauna fińska słynie ze swojego pozytywnego działania na układ krążenia. Szczególne znaczenie ma w przypadku pacjentów z pierwotnym nadciśnieniem tętniczym. Należy podkreślić, że regularne korzystanie z sauny może obniżyć ciśnienie tętnicze krwi, a także zwiększać frakcję wyrzutową lewej komory u osób z przewlekłą niewydolnością serca. Dodatkowo wizyta w saunie fińskiej wpływa na poprawę funkcji płuc i układu oddechowego. Wykazuje także działanie przeciwbólowe w schorzeniach reumatycznych.
Należy podkreślić, że sauna pozytywnie wpływa na kondycję skóry. Częste wizyty (4 razy w tygodniu po 30 minut) zmniejszają ryzyko występowania wykwitów skórnych w formie łusek u osób chorych na łuszczycę.
W czasie pobytu w saunie zwiększa się temperatura skóry, która powoduje rozszerzenie naczyń skórnych tętniczych oraz wzrost przepływu krwi przez naczynia. Dochodzi do aktywacji pracy gruczołów potowych, a co za tym idzie zwiększenia procesu pocenia się. To z kolei przekłada się na zmniejszenie objętości osocza oraz utratę jonów, co zwiększa wydzielanie reniny oraz aktywności układu renina-angitensyna-aldosteron. Dzięki wysokiej temperaturze jaka panuje w saunie następuje proces samooczyszczania się organizmu z toksyn.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Jak skutecznie schudnąć z brzucha?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły
Jedna odpowiedź
Krótko i na temat — ciekawie. 🙂