Sauna fińska w kosmetologii to temat warty poświęcenia uwagi. Stanowi ona fizykalny zabieg ciepłoleczniczy, który szczególne zastosowanie znajduje w odnowie biologicznej. Zalecana jest jako forma wypoczynku oraz w celu zmniejszania objawów schorzeń związanych z układem ruchu, sercowo-naczyniowego oraz oddechowego.
Sauna sucha (fińska)
Klasyczna wizyta w saunie polega na naprzemiennym przegrzewaniu ciała gorącym i suchym powietrzem oraz ochładzaniu go używając zimnych zabiegów wodoleczniczych. Temperatura w saunie wynosi od 70 do 100°C, z kolei wilgotność powietrza waha się w granicach 10-20%. Każde wylanie wody na kamienie, które znajdują się na piecu ogrzewającym wnętrze sauny, powoduje znaczny wzrost wilgotności nawet do 50%.
Po przegrzaniu ciała następuje proces jego ochłodzenia poprzez zastosowanie zimnego prysznica. Zaleca się, aby wizyta w saunie trwała od 10 do 15 minut.
Zastosowanie sauny fińskiej
Sauna fińska słynie ze swojego pozytywnego działania na układ krążenia. Szczególne znaczenie ma w przypadku pacjentów z pierwotnym nadciśnieniem tętniczym. Należy podkreślić, że regularne korzystanie z sauny może obniżyć ciśnienie tętnicze krwi, a także zwiększać frakcję wyrzutową lewej komory u osób z przewlekłą niewydolnością serca. Dodatkowo wizyta w saunie fińskiej wpływa na poprawę funkcji płuc i układu oddechowego. Wykazuje także działanie przeciwbólowe w schorzeniach reumatycznych.
Należy podkreślić, że sauna pozytywnie wpływa na kondycję skóry. Częste wizyty (4 razy w tygodniu po 30 minut) zmniejszają ryzyko występowania wykwitów skórnych w formie łusek u osób chorych na łuszczycę.
W czasie pobytu w saunie zwiększa się temperatura skóry, która powoduje rozszerzenie naczyń skórnych tętniczych oraz wzrost przepływu krwi przez naczynia. Dochodzi do aktywacji pracy gruczołów potowych, a co za tym idzie zwiększenia procesu pocenia się. To z kolei przekłada się na zmniejszenie objętości osocza oraz utratę jonów, co zwiększa wydzielanie reniny oraz aktywności układu renina-angitensyna-aldosteron. Dzięki wysokiej temperaturze jaka panuje w saunie następuje proces samooczyszczania się organizmu z toksyn.
Bibliografia
-
Zalewski P., Zawadka M., Klawe J., Tafil-Klawe M., Pawlak J., Bitner A., Kosmetologia Estetyczna, Sauna sucha (fińska) w medycynie i kosmetyce – zastosowanie i wpływ na organizm, 2/2012.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Jedna odpowiedź
Krótko i na temat — ciekawie. 🙂