Odpowiedzialność prawna za zabiegi poprawiające urodę

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Odpowiedzialność prawna za zabiegi poprawiające urodę to temat często pojawiający się w gabinetach kosmetologicznych oraz medycyny estetycznej. Nic w tym dziwnego, ponieważ nieumiejętne przeprowadzenie zabiegu z zastosowaniem m.in. kwasu hialuronowego może przyczynić się do powstawania owrzodzeń lub martwicy skóry wywołując tym uszczerbek na wyglądzie oraz zdrowiu pacjenta.

Odpowiedzialność prawna za zabiegi poprawiające urodę

Zabiegi poprawiające urodę mają na celu przywrócenie lub ulepszenie naturalnego wyglądu skóry. Skala inwazyjności ich wykonywania jest różna, z czym związany jest również różny stopień powikłań pozabiegowych oraz ewentualnych błędów osoby wykonującej zabieg, ponieważ nie w każdym przypadku jest to lekarz.

Skutki uboczne źle przeprowadzonych zabiegów

Niewłaściwie przeprowadzone procedury zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego mogą przyczyniać się do powstawania głębokich owrzodzeń, a nawet martwicy skóry. Zastosowanie wypełniacza jakim jest botox może przynieść jeszcze większe ryzyko uszczerbku na wyglądzie oraz zdrowiu pacjenta. Następstwem tego może być porażenie nerwów, opadnięcie powieki, asymetria twarzy, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Występuje również ryzyko zakażenia się gronkowcem złocistym lub wirusami (wirusowe zapalenie wątroby).

W wyniku przeprowadzania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej może dojść do:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • niewłaściwego dostosowania ilości kwasu hialuronowego w celu powiększenia ust;
  • poparzenia skóry w zabiegach laserowych;
  • zastosowania niewłaściwych substancji przeznaczonych do konkretnego zabiegu.

Często dochodzi do roszczeń w przypadku zabiegów powiększania piersi. U pacjentek dochodzi do sączenia się z ran żelu, nie gojenia się ran oraz martwicy tkanek. Na skutek tego konieczne jest przeprowadzenie amputacji piersi.

Osoby przeprowadzające zabiegi, po których następują tego rodzaju problemy ponoszą odpowiedzialność odszkodowawczą.

Odpowiedzialność prawna za zabiegi poprawiające urodę

Każda osoba poszkodowana zarówno w gabinecie kosmetycznych jak i medycyny estetycznej może domagać się zadośćuczynienia oraz uzyskania odszkodowania. W skrajnych przypadkach może również starać się o uzyskanie renty.

Początkowo jednak należy zbadać sprawę, w której niezbędna jest dokumentacja danego pacjenta prowadzona w kartotece gabinetu. Niekiedy zdarza się jednak, że nie prowadzi się tego rodzaju formalności w gabinetach kosmetycznych, a zgodę na przeprowadzenie danej terapii ustala się na podstawie umowy ustnej. Zdecydowane zasady prowadzi się w placówkach specjalizujących się w zabiegach chirurgii plastycznej.

Kluczowym krokiem jest również wizyta prawnika, podczas której konieczne jest przedstawienie spostrzeżeń osoby wykonującej zabieg, a także opisanie jak zabieg został wykonany. Ponadto należy zaznaczyć jakie ustalenia zostały podjęte z pacjentem oraz do jakich negatywnych skutków doprowadził zabieg (pod uwagę brana jest również sfera psychiczna jak i społeczna poszkodowanego).

Prawa poszkodowanego zarówno podczas zabiegów z zakresu medycyny estetycznej czy chirurgii plastycznej niczym nie różnią się od tzw. błędów medycznych. Oznacza to, że osoba poszkodowana może zażądać zadośćuczynienia. W takiej sytuacji może obejmować ono zwrot kosztów wykonanego zabiegu, leczenia naprawczego, leków oraz rehabilitacji.

Bibliografia

  1. Sieńko A., Kosmetologia Estetyczna, Odpowiedzialność za zabieg korygujący urodę, 4/2020.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *