
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Niskoenergetyczne światło w odmładzaniu skóry znajduje szerokie zastosowanie. W zabiegach tego rodzaju wykorzystywane jest promieniowanie w zakresie widzialnym oraz podczerwonym. Moc źródeł światła nie przekracza jednak 100 mV, nie działają ablacyjnie oraz nie wywołują denaturacji białek skóry.
Światło (promieniowanie widzialne) to zakres promieniowania elektromagnetycznego o długości fali od 400 do 780 nm. Promieniowanie, które posiada większą długość fali nazywane jest podczerwonym IR, z kolei jeśli posiada krótszą nosi nazwę ultrafiolet UV. Promieniowanie może wykazywać cechy monochromatyczne. Wówczas składa się z fal o jednakowej długości lub polichromatyczne o różnej długości. Dodatkowo może cechować się koherencją (zgodnością w fazie) oraz polaryzacją. Wszystkie wyżej wymienione czynniki oddziałują z tkankami organizmu.
Promieniowanie UV charakteryzuje się niewielkim stopniem przenikalności. Nieco dłuższą wykazuje promieniowanie widzialne oraz IR. Należy podkreślić, że światło rozpraszane jest lub pochłaniane przez hemoglobinę, melaninę oraz wodę. W przypadku pochłaniania promieniowania o wysokiej mocy światło powoduje podwyższenie temperatury, a co za tym idzie uszkodzenie tkanek organizmu. Zjawisko to nosi nazwę ablacji i wykorzystywane jest w redukcji różnego rodzaju zmian oraz w celach regeneracyjnych, co wiąże się z odbyciem okresu rekonwalescencji.
Zastosowanie światła niskoenergetycznego nie przyczynia się do uszkodzenia tkanek. Wywołuje jedynie procesy naprawcze skóry.
Światło niskoenergetyczne emitujące czerwone i podczerwone oddziałuje na mitochondria zwiększając w ten sposób produkcję ATP. Głównym chromoforem, który pochłania energię promieniowania jest oksydaza cytochromu c (transbłonowe białko, które bierze udział w łańcuchu oddechowym w mitochondrium).
W zabiegach wykorzystujących niskoenergetyczne światło (LLLT – low level laser therapy) na początku stosowano laser rubinowy (694 nm), a także laser HeNe (632,8 nm). Jednak dzięki innowacyjnym technologiom w latach 90 XX wieku w zabiegach LLLT znalazły zastosowanie LED. Obejmują one lasery oraz diody LED w zakresie czerwieni oraz bliskiej podczerwieni (600-1000 nm). Należy podkreślić, że światło o długości fali 600-700 nm przedostaje się w płytkie warstwy skóry, przez co stosowane jest w terapii o powierzchownym działaniu. Z kolei promieniowanie o długości 780-950 nm sięga głębokich warstw skóry cechując się wyższą skutecznością.
Zastosowanie światła niskoenergetycznego przyczynia się do przyspieszenia procesów naprawczych skóry. Jedną z najważniejszych kwestii jest proces leczenia ran, a także innych uszkodzeń tkanek. Mimo że jest to proces wieloetapowy, światło niskoenergetyczne wpływa na wiele rodzajów komórek uczestniczących w tych procesach. W związku z tym zauważono proliferację fibroblastów, podwyższony poziom czynników wzrostu, interleukin oraz cytokin, stymulację makrofagów, limfocytów, a także przyspieszenie syntezy składników macierzy zewnątrzkomórkowej.
W trakcie terapii zauważa się również zwiększenie procesów regeneracyjnych odnoszące się do wzrostu włosów, odbudowy kości oraz ścięgien, która ściśle powiązana jest ze zwiększoną produkcją kolagenu, a także wpływem metaloproteinazy macierzy zewnątrzkomórkowej.
Światło niskoenergetyczne wykorzystywane jest również w celach zmniejszenia problemu łysienia, bowiem pomaga włosom w przejściu z fazy telogenu w fazę anagenu, a także zwiększenie poziomu proliferacji komórek w obrębie mieszków włosowych.
Zobacz również: Cykl rozwoju włosa.
Zabiegi wykorzystujące LLLT stosowane są również w przypadku redukcji przebarwień. Działanie światła może dotyczyć zarówno melanocytów jak i nerwów układu współczulnego. Innym przydatnym zastosowaniem niskoenergetycznego światła jest jego działanie przeciwzapalne w przypadku trądziku pospolitego.
Wykorzystywanie niskoenergetycznego światła w kosmetologii najczęściej stanowi formę uzupełniającą innej metody poprawy jakości skóry. Zabiegi tego rodzaju są w coraz większym stopniu dostępne, ze względu na wysokie bezpieczeństwo w stosunku do klienta.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły