Niskoenergetyczne światło w odmładzaniu skóry znajduje szerokie zastosowanie. W zabiegach tego rodzaju wykorzystywane jest promieniowanie w zakresie widzialnym oraz podczerwonym. Moc źródeł światła nie przekracza jednak 100 mV, nie działają ablacyjnie oraz nie wywołują denaturacji białek skóry.
Światło
Światło (promieniowanie widzialne) to zakres promieniowania elektromagnetycznego o długości fali od 400 do 780 nm. Promieniowanie, które posiada większą długość fali nazywane jest podczerwonym IR, z kolei jeśli posiada krótszą nosi nazwę ultrafiolet UV. Promieniowanie może wykazywać cechy monochromatyczne. Wówczas składa się z fal o jednakowej długości lub polichromatyczne o różnej długości. Dodatkowo może cechować się koherencją (zgodnością w fazie) oraz polaryzacją. Wszystkie wyżej wymienione czynniki oddziałują z tkankami organizmu.
Promieniowanie UV charakteryzuje się niewielkim stopniem przenikalności. Nieco dłuższą wykazuje promieniowanie widzialne oraz IR. Należy podkreślić, że światło rozpraszane jest lub pochłaniane przez hemoglobinę, melaninę oraz wodę. W przypadku pochłaniania promieniowania o wysokiej mocy światło powoduje podwyższenie temperatury, a co za tym idzie uszkodzenie tkanek organizmu. Zjawisko to nosi nazwę ablacji i wykorzystywane jest w redukcji różnego rodzaju zmian oraz w celach regeneracyjnych, co wiąże się z odbyciem okresu rekonwalescencji.
Zastosowanie światła niskoenergetycznego nie przyczynia się do uszkodzenia tkanek. Wywołuje jedynie procesy naprawcze skóry.
Niskoenergetyczne światło w odmładzaniu skóry
Światło niskoenergetyczne emitujące czerwone i podczerwone oddziałuje na mitochondria zwiększając w ten sposób produkcję ATP. Głównym chromoforem, który pochłania energię promieniowania jest oksydaza cytochromu c (transbłonowe białko, które bierze udział w łańcuchu oddechowym w mitochondrium).
W zabiegach wykorzystujących niskoenergetyczne światło (LLLT – low level laser therapy) na początku stosowano laser rubinowy (694 nm), a także laser HeNe (632,8 nm). Jednak dzięki innowacyjnym technologiom w latach 90 XX wieku w zabiegach LLLT znalazły zastosowanie LED. Obejmują one lasery oraz diody LED w zakresie czerwieni oraz bliskiej podczerwieni (600-1000 nm). Należy podkreślić, że światło o długości fali 600-700 nm przedostaje się w płytkie warstwy skóry, przez co stosowane jest w terapii o powierzchownym działaniu. Z kolei promieniowanie o długości 780-950 nm sięga głębokich warstw skóry cechując się wyższą skutecznością.
Zastosowanie światła niskoenergetycznego przyczynia się do przyspieszenia procesów naprawczych skóry. Jedną z najważniejszych kwestii jest proces leczenia ran, a także innych uszkodzeń tkanek. Mimo że jest to proces wieloetapowy, światło niskoenergetyczne wpływa na wiele rodzajów komórek uczestniczących w tych procesach. W związku z tym zauważono proliferację fibroblastów, podwyższony poziom czynników wzrostu, interleukin oraz cytokin, stymulację makrofagów, limfocytów, a także przyspieszenie syntezy składników macierzy zewnątrzkomórkowej.
W trakcie terapii zauważa się również zwiększenie procesów regeneracyjnych odnoszące się do wzrostu włosów, odbudowy kości oraz ścięgien, która ściśle powiązana jest ze zwiększoną produkcją kolagenu, a także wpływem metaloproteinazy macierzy zewnątrzkomórkowej.
Światło niskoenergetyczne wykorzystywane jest również w celach zmniejszenia problemu łysienia, bowiem pomaga włosom w przejściu z fazy telogenu w fazę anagenu, a także zwiększenie poziomu proliferacji komórek w obrębie mieszków włosowych.
Zobacz również: Cykl rozwoju włosa.
Zabiegi wykorzystujące LLLT stosowane są również w przypadku redukcji przebarwień. Działanie światła może dotyczyć zarówno melanocytów jak i nerwów układu współczulnego. Innym przydatnym zastosowaniem niskoenergetycznego światła jest jego działanie przeciwzapalne w przypadku trądziku pospolitego.
Podsumowanie
Wykorzystywanie niskoenergetycznego światła w kosmetologii najczęściej stanowi formę uzupełniającą innej metody poprawy jakości skóry. Zabiegi tego rodzaju są w coraz większym stopniu dostępne, ze względu na wysokie bezpieczeństwo w stosunku do klienta.
Bibliografia
- Wasylewski M., Kosmetologia Estetyczna, Zastosowanie niskoenergetycznych źródeł światła w terapiach odmładzania skóry, 2/2018.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |