
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Liście krzewu herbacianego w kosmetologii znalazły szerokie zastosowanie. Jako komponent kosmetyczny znaleźć je można między innymi w peelingach, kremach, szamponach do włosów, mydłach do rąk, płynach do higieny intymnej, żelach oraz tonikach do pielęgnacji twarzy.
Cenne właściwości liści herbaty znane są już od tysięcy lat. Dzięki zróżnicowanym smakom oraz różnorodności składników aktywnych herbata stanowi jeden z najbardziej znanych i najczęściej spożywanych napojów na całym świecie. Warto podkreślić, że każdy rodzaj herbaty otrzymywany jest z tej samej rośliny czyli krzewu herbacianego. Stanowi on zawsze zieloną roślinę.
Świeże liście herbaty zawierają w składzie 36% polifenoli, 25% węglowodanów, 15% białek, 6,5% lignianów, 5% związków popiołowych, 4% aminokwasów, 2% tłuszczów, 1,5% kwasów organicznych, 0,5% chlorofilu, karotenoidów oraz substancji lotnych. Warto podkreślić, że świeże liście herbaty zawierają inny skład niż przygotowana z nich herbata. Bardzo ważną rolę odgrywają tu procesy produkcyjne, ponieważ w ich wyniku giną niektóre związki, zaś inne zmieniają się w trakcie procesu utleniania.
Pod względem chemicznym każda herbata posiada w składzie dużą ilość związków aktywnych. Należą do nich: alkaloidy (teina, teobromina), związki polifenolowe (katechiny, barwniki), związki mineralne (glin, wapń, cynk, sód i fluor), witaminy, lipidy, białka i aminokwasy.
Rynek kosmetyczny obfituje w szeroki wybór produktów na bazie liści herbaty. Do najpopularniejszych należą:
W produktach takich jak peelingi herbatę dodaję się ze względu na obecność w niej antyoksydantów, które spowalniają proces starzenia się skóry. Warto podkreślić, że zielona herbata skutecznie usuwa nadmiar toksyn z organizmu, odświeża, zmniejsza podrażnienia oraz wykazuje właściwości przeciwzapalne.
Z kolei w produktach do pielęgnacji twarzy zastosowanie znajduje herbata biała oraz zielona. Należą one do najmniej przetworzonych, co oznacza, że zawierają największą ilość składników odżywczych. Dzięki zawartości herbaty produkty do pielęgnacji twarzy wykazują właściwości przeciwzmarszczkowe, matujące, a także chronią przed działaniem promieni UV, powstawaniem przebarwień oraz działaniem wolnych rodników. W taki sposób skutecznie opóźniają procesy starzenia się skóry.
Produkty do kąpieli tj. żele, pianki czy płyny w zdecydowanej większości zawierają ekstrakty z zielonej herbaty, rzadziej z białej. Oprócz właściwości antyoksydacyjnych produkty tego typu stanowią źródło składników odżywczych w postaci minerałów oraz witamin.
Szampony do pielęgnacji włosów z wyciągiem z herbaty zalecane są osobom z problemem nadmiernego ich wypadania oraz łamania się i rozdwajania. Produkty tego typu dostarczają włosom substancji odżywczych, a także ochraniają strukturę kosmyków oraz samą skórę. Zaś w połączeniu z żeń-szeniem włosy stają się bardziej lśniące i miękkie w dotyku.
Balsamy oraz masła do ciała bazują na herbacie białej i zielonej. W tego rodzaju kosmetykach obecność herbaty hamuje proces niszczenia kolagenu znajdującego się w skórze właściwej. Niwelują stany zapalne, a także łagodzą podrażnienia. Zwiększają proces regeneracji, elastyczność oraz ujędrnienie i ukrwienie skóry. W płynach do higieny intymnej zielona oraz biała herbata wykazują działanie oczyszczające oraz łagodzące.
Liście herbaty ze względu na właściwości antyoksydacyjne znajdują zastosowanie również w produktach jakimi są mydła do rąk. Z kolei w połączeniu ze składnikami odświeżającymi takimi jak ogórek stanowią bardzo lekką i przyjemną kompozycję.
Kremy do rąk zawierające wyciąg z herbaty wykazują działanie regeneracyjne i przeciwzapalne. Z kolei dzięki właściwościom antyoksydacyjnym hamują proces starzenia się skóry dłoni, nawilżają i zmiękczają suche skórki.
Przygotowana herbata pozostawia po sobie nie w pełni wykorzystane fusy. Znajdują one zastosowanie w wielu kierunkach, dzięki czemu można je wykorzystać na wiele sposobów:
Zobacz również: Pielęgnacja siwych włosów.
Liście krzewu herbacianego cenione są ze względu na jego skład chemiczny oraz walory zapachowe i smakowe. Dzięki wielu sposobom technologicznym z tej samej rośliny istnieje możliwość pozyskania kilku rodzajów herbat. Zarówno w medycynie jak i kosmetologii zastosowanie znalazł wyciąg z herbaty, a nie bezpośrednio z liści krzewu herbacianego. Jednak to co jest najbardziej istotne to fakt, że został zahamowany proces utleniania, na skutek czego wiele prostych związków uległoby zniszczeniu oraz innym niekorzystnym przemianom. W kosmetologii największe zastosowanie znalazła zielona herbata, ponieważ wykazuje największy potencjał antyoksydacyjny.
![]() |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły
4 odpowiedzi
Herbata to taki częsty gość w naszym domu, którego już nawet nie zauważamy. Jest – bo musi być, bo co zamiast? Bo jak tu nie pić herbaty? A warto poświęcić jej trochę uwagi i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, także o jej dobroczynnym wpływie na organizm człowieka – też od zewnątrz!
Nie sądziłam,że ma aż tyle zastosowań 😀
Nie sądziłam,że ma aż tyle zastosowań 😀
Bardzo ciekawy wpis, wiedziałam tylko o różnych zastosowaniach herbaty zielonej.