Liście krzewu herbacianego w kosmetologii

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Liście krzewu herbacianego w kosmetologii znalazły szerokie zastosowanie. Jako komponent kosmetyczny znaleźć je można między innymi w peelingach, kremach, szamponach do włosów, mydłach do rąk, płynach do higieny intymnej, żelach oraz tonikach do pielęgnacji twarzy.

Liście krzewu herbacianego w kosmetologii

Herbata – właściwości

Cenne właściwości liści herbaty znane są już od tysięcy lat. Dzięki zróżnicowanym smakom oraz różnorodności składników aktywnych herbata stanowi jeden z najbardziej znanych i najczęściej spożywanych napojów na całym świecie. Warto podkreślić, że każdy rodzaj herbaty otrzymywany jest z tej samej rośliny czyli krzewu herbacianego. Stanowi on zawsze zieloną roślinę.

Świeże liście herbaty zawierają w składzie 36% polifenoli, 25% węglowodanów, 15% białek, 6,5% lignianów, 5% związków popiołowych, 4% aminokwasów, 2% tłuszczów, 1,5% kwasów organicznych, 0,5% chlorofilu, karotenoidów oraz substancji lotnych. Warto podkreślić, że świeże liście herbaty zawierają inny skład niż przygotowana z nich herbata. Bardzo ważną rolę odgrywają tu procesy produkcyjne, ponieważ w ich wyniku giną niektóre związki, zaś inne zmieniają się w trakcie procesu utleniania.

Pod względem chemicznym każda herbata posiada w składzie dużą ilość związków aktywnych. Należą do nich: alkaloidy (teina, teobromina), związki polifenolowe (katechiny, barwniki), związki mineralne (glin, wapń, cynk, sód i fluor), witaminy, lipidy, białka i aminokwasy.

Herbata w kosmetologii

Rynek kosmetyczny obfituje w szeroki wybór produktów na bazie liści herbaty. Do najpopularniejszych należą:

W produktach takich jak peelingi herbatę dodaję się ze względu na obecność w niej antyoksydantów, które spowalniają proces starzenia się skóry. Warto podkreślić, że zielona herbata skutecznie usuwa nadmiar toksyn z organizmu, odświeża, zmniejsza podrażnienia oraz wykazuje właściwości przeciwzapalne.

Z kolei w produktach do pielęgnacji twarzy zastosowanie znajduje herbata biała oraz zielona. Należą one do najmniej przetworzonych, co oznacza, że zawierają największą ilość składników odżywczych. Dzięki zawartości herbaty produkty do pielęgnacji twarzy wykazują właściwości przeciwzmarszczkowe, matujące, a także chronią przed działaniem promieni UV, powstawaniem przebarwień oraz działaniem wolnych rodników. W taki sposób skutecznie opóźniają procesy starzenia się skóry.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Produkty do kąpieli tj. żele, pianki czy płyny w zdecydowanej większości zawierają ekstrakty z zielonej herbaty, rzadziej z białej. Oprócz właściwości antyoksydacyjnych produkty tego typu stanowią źródło składników odżywczych w postaci minerałów oraz witamin.

Szampony do pielęgnacji włosów z wyciągiem z herbaty zalecane są osobom z problemem nadmiernego ich wypadania oraz łamania się i rozdwajania. Produkty tego typu dostarczają włosom substancji odżywczych, a także ochraniają strukturę kosmyków oraz samą skórę. Zaś w połączeniu z żeń-szeniem włosy stają się bardziej lśniące i miękkie w dotyku.

Balsamy oraz masła do ciała bazują na herbacie białej i zielonej. W tego rodzaju kosmetykach obecność herbaty hamuje proces niszczenia kolagenu znajdującego się w skórze właściwej. Niwelują stany zapalne, a także łagodzą podrażnienia. Zwiększają proces regeneracji, elastyczność oraz ujędrnienie i ukrwienie skóry. W płynach do higieny intymnej zielona oraz biała herbata wykazują działanie oczyszczające oraz łagodzące.

Liście herbaty ze względu na właściwości antyoksydacyjne znajdują zastosowanie również w produktach jakimi są mydła do rąk. Z kolei w połączeniu ze składnikami odświeżającymi takimi jak ogórek stanowią bardzo lekką i przyjemną kompozycję.

Kremy do rąk zawierające wyciąg z herbaty wykazują działanie regeneracyjne i przeciwzapalne. Z kolei dzięki właściwościom antyoksydacyjnym hamują proces starzenia się skóry dłoni, nawilżają i zmiękczają suche skórki.

Domowe zastosowanie herbaty

Przygotowana herbata pozostawia po sobie nie w pełni wykorzystane fusy. Znajdują one zastosowanie w wielu kierunkach, dzięki czemu można je wykorzystać na wiele sposobów:

  • okłady z torebek herbacianych dobrze sprawdzają się w przypadku zmęczonych, obolałych lub opuchniętych oczu. Dodatkowo zmniejszają zaczerwienienia oraz niwelują stany zapalne. Zmniejszają widoczność cieni pod oczami oraz obrzęki;
  • czarna herbata jako barwnik – intensywny napar z czarnej herbaty zapewnia głęboki kolor włosów, a także gwarantuje kamuflaż pierwszych oznak siwizny;
  • moczenie dłoni i stóp w naparze z czarnej herbaty redukuje brzydkie zapachy.

Zobacz również: Pielęgnacja siwych włosów.

Podsumowanie

Liście krzewu herbacianego cenione są ze względu na jego skład chemiczny oraz walory zapachowe i smakowe. Dzięki wielu sposobom technologicznym z tej samej rośliny istnieje możliwość pozyskania kilku rodzajów herbat. Zarówno w medycynie jak i kosmetologii zastosowanie znalazł wyciąg z herbaty, a nie bezpośrednio z liści krzewu herbacianego. Jednak to co jest najbardziej istotne to fakt, że został zahamowany proces utleniania, na skutek czego wiele prostych związków uległoby zniszczeniu oraz innym niekorzystnym przemianom. W kosmetologii największe zastosowanie znalazła zielona herbata, ponieważ wykazuje największy potencjał antyoksydacyjny.

Bibliografia

  1. Karwowska K., Kosmetologia Estetyczna, Wykorzystanie liści krzewu herbacianego w przemyśle spożywczym i kosmetycznym, 5/2016.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

4 odpowiedzi

  1. Herbata to taki częsty gość w naszym domu, którego już nawet nie zauważamy. Jest – bo musi być, bo co zamiast? Bo jak tu nie pić herbaty? A warto poświęcić jej trochę uwagi i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, także o jej dobroczynnym wpływie na organizm człowieka – też od zewnątrz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *