Lampa Wooda w kosmetologii

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Lampa Wooda to urządzenie, które wykorzystuje się w celu wykonania wstępnej diagnostyki skóry pod kątem kosmetycznym i dermatologicznym. Jej działanie polega na wywołaniu zjawiska fluorescencji, które z kolei powoduje, że różne rodzaje chorób skórnych odznaczają się innym zabarwieniem światła.

Lampa Wooda w kosmetologii

Lampa Wooda

Lampa Wooda została stworzona w 1925 roku. Jest lampą kwarcową, która wykorzystuje specjalny filtr, zbudowany z krzemianu baru z dodatkiem tlenku niklu, który emituje wiązkę promieni UV. Ciekawostką jest fakt, że każdy rodzaj schorzenia dotyczącego skóry widoczny jest w innym odcieniu światła. Mimo upływu wielu lat od opracowania tego rodzaju urządzenia wykorzystuje się je do dnia dzisiejszego, zarówno w kosmetologii jak i dermatologii. Głównym zastosowaniem lampy Wooda jest diagnostyka powierzchownych schorzeń skóry wywołanych przez bakterie, grzyby, a także tych związanych z nadmierną pigmentacją.

Stosowanie lampy pozwala zdiagnozować oraz zróżnicować zmiany skórne, a także określić ich dokładne granice. Wykorzystanie tego urządzenia pozwala również odróżnić zmiany bielacze od odbarwień występujących w łupieżu pstrym. Dodatkowo światło lampy Wooda pomocne jest w stwierdzeniu zmian pigmentacyjnych tj. ostuda, piegi, plamy soczewicowate), a także w ocenie skóry po peelingach chemicznych. Szerokie zastosowanie lampy, a także prosty sposób jej użycia sprawia, że jest ona jednym z głównych narzędzi diagnostycznych zarówno w pracy kosmetologa i dermatologa. Dziś produkuje się lampy małych rozmiarów, przenośne oraz łatwe w użyciu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Lampa Wooda w kosmetologii

Lampę Wooda wykorzystuje się dość szeroko w kosmetologii. Dzięki niej możliwa jest diagnostyka rodzaju ceru oraz przydatków skóry. Ze względu na to, że każdy rodzaj zmian skórnych oraz każdy typ cery odznacza się innym zabarwieniem światła, mamy do czynienia z kolorami:

  • cera normalna – kolor niebiesko-fioletowy;
  • skóra sucha – kolor jasnoróżowy;
  • cera tłusta – kolor prawie czarny;
  • skóra odpowiednio nawodniona – kolor ciemnofioletowy;
  • skóra z nadmiernym rogowaceniem – kolor biały;
  • grzyby – kolor zielony;
  • łupież pstry – kolor blado-czerwony;
  • zmiany trądzikowe – kolor żółto-pomarańczowy.

Dzięki temu możliwe jest dokładne wykonanie diagnostyki skóry, a co za tym idzie dobranie odpowiedniego do niej zabiegu oraz kosmetyków.

Należy zaznaczyć, że aby badanie posiadało jak najbardziej wiarygodne wyniki, należy wykonać je według określonych zasad.

  1. Badanie wykonuje się w ciemnym pomieszczeniu. Z kolei ubiór osoby, która je wykonuje, nie powinien odbijać promieniowania UV.
  2. Przed użyciem lampę rozgrzewa się przez około 3 minuty.
  3. Odległość pomiędzy skórą, a lampą nie powinna przekraczać 15-20 centymetrów.
  4. Przed wykonaniem badania na skórę nie powinno się nakładać żadnych kosmetyków, maści i innych preparatów.

Przeciwwskazania

Badanie z użyciem lampy Wooda jest całkowicie bezpieczne zarówno dla osoby badanej, jak i wykonującej diagnostykę. Jedynym przeciwwskazaniem do użycia lampy jest występowanie otwartych ran w miejscu przeprowadzanego badania.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *