
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Lampa Wooda to urządzenie, które wykorzystuje się w celu wykonania wstępnej diagnostyki skóry pod kątem kosmetycznym i dermatologicznym. Jej działanie polega na wywołaniu zjawiska fluorescencji, które z kolei powoduje, że różne rodzaje chorób skórnych odznaczają się innym zabarwieniem światła.
Lampa Wooda została stworzona w 1925 roku. Jest lampą kwarcową, która wykorzystuje specjalny filtr, zbudowany z krzemianu baru z dodatkiem tlenku niklu, który emituje wiązkę promieni UV. Ciekawostką jest fakt, że każdy rodzaj schorzenia dotyczącego skóry widoczny jest w innym odcieniu światła. Mimo upływu wielu lat od opracowania tego rodzaju urządzenia wykorzystuje się je do dnia dzisiejszego, zarówno w kosmetologii jak i dermatologii. Głównym zastosowaniem lampy Wooda jest diagnostyka powierzchownych schorzeń skóry wywołanych przez bakterie, grzyby, a także tych związanych z nadmierną pigmentacją.
Stosowanie lampy pozwala zdiagnozować oraz zróżnicować zmiany skórne, a także określić ich dokładne granice. Wykorzystanie tego urządzenia pozwala również odróżnić zmiany bielacze od odbarwień występujących w łupieżu pstrym. Dodatkowo światło lampy Wooda pomocne jest w stwierdzeniu zmian pigmentacyjnych tj. ostuda, piegi, plamy soczewicowate), a także w ocenie skóry po peelingach chemicznych. Szerokie zastosowanie lampy, a także prosty sposób jej użycia sprawia, że jest ona jednym z głównych narzędzi diagnostycznych zarówno w pracy kosmetologa i dermatologa. Dziś produkuje się lampy małych rozmiarów, przenośne oraz łatwe w użyciu.
Lampę Wooda wykorzystuje się dość szeroko w kosmetologii. Dzięki niej możliwa jest diagnostyka rodzaju ceru oraz przydatków skóry. Ze względu na to, że każdy rodzaj zmian skórnych oraz każdy typ cery odznacza się innym zabarwieniem światła, mamy do czynienia z kolorami:
Dzięki temu możliwe jest dokładne wykonanie diagnostyki skóry, a co za tym idzie dobranie odpowiedniego do niej zabiegu oraz kosmetyków.
Należy zaznaczyć, że aby badanie posiadało jak najbardziej wiarygodne wyniki, należy wykonać je według określonych zasad.
Badanie z użyciem lampy Wooda jest całkowicie bezpieczne zarówno dla osoby badanej, jak i wykonującej diagnostykę. Jedynym przeciwwskazaniem do użycia lampy jest występowanie otwartych ran w miejscu przeprowadzanego badania.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Jakie zastosowanie może mieć olej arganowy na włosy?
Depilacja laserowa – co warto o niej wiedzieć?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły