
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Hirudoterapia należy do niekonwencjonalnych metod leczenia, która polega na wykorzystaniu pijawek. Początkowo były one stosowane w starożytnym Egipcie w celach pozbycia się „zepsutej krwi”.
Hirudoterapia czyli leczenie chorób lub dolegliwości wykorzystując pijawki należy do naturalnych sposobów terapeutycznych. Wykorzystywana była już w czasach starożytnych. Galen uważał, że równowagę organizmu człowieka można przywrócić przez krwawienie. Określił on 45 punktów na ciele, z których zalecał upuszczanie krwi. Zjawisko to nazwano Hirudo. Warto podkreślić, że w Średniowieczu lekarze dokonywali upustów krwi u pacjentów chorych tak samo często jak w przypadku osób zdrowych, traktując to jako formę profilaktyki zdrowotnej.
Zabiegi z wykorzystaniem pijawek posiadały największe zainteresowanie w XVIII i XIX wieku. Rozwój tej metody nastąpił wraz z francuskim lekarzem naczelnym jednego ze szpitali w Paryżu. Rozpowszechnił on tezę, że wszystkie choroby wywołuje nadmiar krwi w organizmie, a najlepszym sposobem ich leczenia jest zastosowanie pijawek. Jak się okazuje w tamtym czasie do zabiegów tego typu wykorzystywano aż 80 milionów pijawek rocznie. Pijawki, a co za tym idzie hirudoterapia zyskała w tym czasie duży rozgłos w Europie.
Warto podkreślić, że w ostatnich latach wyizolowano, a także opisano substancje czynne, które produkują pijawki. Nazwano je hirudozwiązkami i znalazły szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej.
Wśród wielu rodzajów pijawek w hirudoterapii wykorzystuje się zaledwie kilka ich odmian. Zastosowanie znalazły pijawki z gatunku Hirudo medicinalis (pijawka lekarska), Hirudo verbana, Hirudo troctina, Hirudinaria manillensis, Ma-crobdella decora, Theromyzon tessulatum, Glossiphonialata, Haemadipsa hainana oraz Haementeria ghilianii.
Wskazówka
Podczas zabiegów używa się tylko pijawek hodowanych w specjalnych laboratoriach, ponieważ tylko takie zapewniają pełne bezpieczeństwo pacjentom.
Ślina pijawek zawiera wiele substancji czynnych. Do tej pory zatwierdzono ponad 100 związków aktywnych. Jedną z najlepiej poznanych jest hirudyna. Jest nieenzymatycznym peptydem, który składa się z 65 aminokwasów, wśród których dominuje glutamina i asparagina. Hirudyna wykazuje właściwości antykoagulacyjne, a więc wpływa na zmniejszenie krzepliwości oraz zwiększenie płynności krwi. Medycyna wykorzystuje ją w metodzie pozajelitowej, ponieważ nie przenika do organizmu z przewodu pokarmowego.
W ślinie pijawek znajduje się również apyraza, saratyna, kalina czy destabilaza, które zmniejszają lepkość krwi w wyniku hamowania agregacji jej płytek.
Inną grupą związków aktywnych pochodzących od pijawek są neuroprzekaźniki czyli związki uczestniczące w przepływie impulsów elektrycznych w komórkach nerwowych. Należy do nich dopamina, serotonina, histamina oraz acetylocholina.
Ślina pijawek zawiera również triglicerydazę oraz esterazę cholesterolową, czyli enzymy odpowiedzialne za proces rozkładu triglicerydów cholesterolu. Na uwagę zasługują również endorfiny (hormony szczęścia), które wykazują działanie uspokajające i przeciwbólowe. Redukują złe samopoczucie, nudności, depresję oraz pomagają utrzymać zdrowie psychiczne w dobrej kondycji. Istotne znaczenie wykazuje antyelastaza – enzym hamujący elastazę, który z kolei rozkłada ważny element budulcowy tkanki łącznej – elastynę.
Zanim zabieg zostanie rozpoczęty istotne jest odpowiednie dobranie wielkości pijawek do pacjenta. Hirudoterapia określa je głównie na podstawie wieku, rodzaju schorzenia, czasu jego trwania i zaawansowania, a także budowy ciała chorego oraz płci. Istotne jest również miejsce, do którego dopuszczone są pijawki.
Podczas zabiegu stosuje się od 2 do 9 pijawek, niekiedy ich ilość sięga nawet 20 sztuk. Terapię powtarza się co 3-5 dni i trwa od 45 do 90 minut.
Obecnie w leczeniu pacjentów wykorzystuje się dwie techniki terapeutyczne (miejscowa lub kompleksowa).
Leczenie miejscowe wykorzystuje działanie obecnego w ślinie pijawek związku, który rozszerza naczynia krwionośne, a także hialuronidazy zwiększającej przepuszczalność błon, które położone są blisko komórek. Technika zabiegu ma ograniczony obszar, przez co wykorzystywana jest w terapii miejscowej np. do łagodzenia owrzodzeń. Druga metoda obejmuje leczenie całościowe i uważana jest za skuteczniejszą metodę od poprzedniej.
Warto podkreślić, że hirudoterapia znalazła zastosowanie również w kosmetologii. W związku z tym w tym zakresie wykonywane są kąpiele energostymulujące, do których dodaje się od 10 do 15 wysuszonych i sproszkowanych pijawek lekarskich. Obecnie korzysta się również z terapii hybrydowych, które obejmują zastosowanie różnego rodzaju maści, kremów oraz maseczek bazujących na wyciągach z pijawek lekarskich.
![]() |
Spirulina + Żelazo
Spirulina to naturalna alga, która uzupełnia niedobory ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Uzupełniona została w organicznie wiązane, naturalne żelazo. Dzięki takiemu połączeniu ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły