
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Fitokosmetyki to produkty oparte na składnikach pochodzenia roślinnego. Warto podkreślić, że wiele roślin wykorzystywanych jest do produkcji kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry oraz włosów. Do najczęściej stosowanych zalicza się dziurawiec, lipa, podbiał pospolity, pokrzywa zwyczajna oraz świetlik łąkowy.
Do najczęściej wykorzystywanych roślin w dziedzinie kosmetologii zalicza się:
Jednym z głównych źródeł związków aktywnych w dziurawcu jest jego kwiat. W skład wchodzi m.in. olejek eteryczny, tanina, heperycyna oraz pseudoheperycyna. Warto podkreślić, że wyciąg z kwiatu dziurawca aktywizuje procesy regeneracyjne w tkankach skóry, przeciwdziała zmarszczkom, a także wspomaga odnowę naskórka. Dodatkowo chroni i zapobiega przekrwieniu skóry co sprawia, że chętnie wykorzystywany jest w pielęgnacji cery wrażliwej, naczyniowej, ze skłonnością do trądziku różowatego.
Heperycyna obecna w dziurawcu sprawia, że cechuje się on działaniem uwrażliwiającym skórę na promieniowanie UV. Oznacza to, że preparaty z dziurawcem nie powinny być stosowane na skórę poddawaną działaniu słońca, ze względu na wystąpienie ryzyka reakcji fotouczuleniowej.
Kwiaty rumianku to źródło flawonoidów, choliny, śluzów oraz karotenoidów. Dzięki tym składnikom rumianek charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym, bakteriobójczym, łagodzi podrażnienia, a także zapobiega reakcjom alergicznym. Stanowi więc częsty składnik kosmetyków przeznaczonych do cery wrażliwej i alergicznej.
Podbiał pospolity stanowi źródło śluzów, garbników, flawonoidów, fitosteroli, choliny oraz gorczycy. Wyciąg z podbiału pospolitego stosowany jest m.in. w olejkach do kąpieli, kremach oraz szamponach przeciwłupieżowych.
Surowcem kosmetycznym pokrzywy są jej liście, które zawierają kwasy organiczne, flawonoidy, karotenoidy, garbniki, fitosterole, chlorofil, białka oraz witaminy. Pokrzywa zwyczajna wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze. Dodatkowo wykorzystywana jest w preparatach przeciwzmarszczkowych, przeciwtrądzikowych, a także w szamponach przeciwłupieżowych.
Świetlik łąkowy to źródło przede wszystkim kwasów fenolowych, olejków eterycznych, pochodnych kumaryny, soli mineralnych oraz garbników. Cechuje się działaniem przeciwzapalnym, przeciwalergicznym, niweluje podrażnienia. Stanowi składnik produktów łagodzących oraz kojących. Należy podkreślić, że pomaga zmniejszyć uciążliwe objawy zapalenia spojówek oraz brzegów powiek.
Do głównych składników obecnych w ziołach wykorzystywanych w kosmetologii zalicza się:
Stanowią składnik roślinnych olejków lotnych. Przykładem azulenów jest chamazulen, który łagodzi stany zapalne oraz uczuleniowe. Warto podkreślić, że azuleny spowalniają produkcję histaminy oraz decydują o odpowiedzi immunologicznej.
Związki te wykazują właściwości bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Ich źródłem jest łopian większy, babka lancetowata oraz glistnik jaskółcze ziele.
Wykazują podobne właściwości do ludzkich hormonów. Należąca do nich cholina znajduje się m.in. w mniszku lekarskim, a histamina w pokrzywie zwyczajnej.
Jednym z najcenniejszych źródeł pektyn są owoce cytryny zwyczajnej, jabłoni domowej oraz buraka zwyczajnego. Związki te wykazują działanie silnie łagodzące.
To bogate źródło surowców roślinnych takich jak fiołek trójbarwny, bez czarny czy skrzyp polny. Flawonoidy występują w roślinach kwiatowych jako żółte barwniki.
W kosmetologii wykorzystywane są ze względu na właściwości biokosmetyczne, a także jako promotory innych substancji czynnych. Do najczęściej wykorzystywanych olejów roślinnych w kosmetyce należą: olej z awokado, eukaliptusowy, z krzewu herbacianego,olej jojoba, kokosowy, palmowy, sandałowy, sezamowy oraz słonecznikowy.
Składniki aktywne pochodzenia roślinnego stanowią dodatek w procesie produkcji preparatów kosmetycznych. Warto podkreślić, że są łagodne i rzadko wywołują podrażnienia oraz uczulenia. Zastosowanie fitokosmetyków w dziedzinie kosmetologii przynosi zadowalające efekty w pielęgnacji cery suchej, wrażliwej i naczyniowej.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły
Jedna odpowiedź
Ostatnio coraz częściej odkrywam „zbawienne” właściwości ziół i roślin.