
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Betulina w kosmetyce od niedawna cieszy się zainteresowaniem. Mimo to, na szczególną uwagę zasługuje jej zdolność do wiązania się z receptorami melanokortynowymi, przez co wpływa na regulację procesu pigmentacji skóry.
Betulina to związek chemiczny, który naturalnie występuje w korze brzozy. Z punktu chemicznego zalicza się do grupy triterpenów pentacyklicznych. Cechą charakterystyczną betuliny jest jej brak toksyczności zarówno w warunkach in vitro jak i in vivo.
W niewielkich ilościach betulinę pozyskuje się z różnych gatunków roślin m.in. kory leszczyny, olchy, grabu. W przemyśle zaś betulinę izoluje się z dwóch gatunków brzozy – brodawkowej oraz omszonej. Występuje ona w formie krystalicznych skupisk i znajduje się w warstwie korowej w cienkościennych komórkach brzozy.
Betulinę pozyskuje się metodą sublimacji na drodze ekstrakcji rozpuszczalnikami organicznymi (aceton, chloroform) oraz krystalizacji z właściwymi rozpuszczalnikami.
Ciekawostka
W korze brzozy wraz z betuliną występuje również kwas betulinowy, lupeol, aldehyd betulinowy oraz allbetulina.
Zarówno betulina, kwas betulinowy oraz lupeol charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym oraz przeciwalergicznym. Kwas betulinowy prowadzi do śmierci komórek nowotworowych w ludzkim organizmie np. czerniaka, a także komórek nerwiaka niedojrzałego oraz glejaka. Ponadto wykorzystywany jest jako nietoksyczny dla zdrowych komórek ludzkich lek w terapii czerniaka. Warto podkreślić, że betulina oraz związki pochodne wyizolowane z liści czapetki hamują rozwój wirusa HIV w zarażonej komórce w stadium początkowym. Ponadto działa osłonowo na sąsiadujące komórki przed jego rozprzestrzenianiem się. Działanie to polega na hamowaniu płaszcza proteinowego wirusa, w wyniku czego powoduje jego zablokowanie i łączenie się z błoną zewnętrzną komórek gospodarza.
Betulina wykazuje również działanie hepatoochronne, które polega na zmniejszeniu cytotoksyczności chlorku kadmu w komórkach HepG2.
Poprzez spowalnianie uwalniania się histaminy betulina charakteryzuje się działaniem przeciwalergicznym. W związku z tym przeznaczona jest do pielęgnacji cery wrażliwej oraz skłonnej do alergii. Trafnym okazuje się również wprowadzenie betuliny jako składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery dojrzałej. Wykazuje bowiem właściwości antyoksydacyjne związane z hamowaniem syntezy rodników ponadtlenkowych. Zapobiega stresowi oksydacyjnemu opóźniając proces starzenia się skóry.
Wykazuje skuteczność w walce z wirusem opryszczki pospolitej, przyspiesza proces gojenia się ran, a także zmniejsza obrzęki. Preparaty z jej zawartością zaleca się więc po zabiegach medycyny estetycznej, piercingu czy tatuażu.
Ze względu na charakterystyczną strukturę, betulina stanowi prekursor niskocząsteczkowych inhibitorów receptorów melanokortynowych. Jej zdolność do hamowania produkcji melaniny oraz właściwości fotoprotekcyjne sugerują, że związek ten może odgrywać ważną rolę w prewencji przebarwień skóry.
Należy podkreślić, że betulina oraz jej pochodne są dobrymi emulgatorami, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w emulsjach typu o/w.
Kwas betulinowy z kolei wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz antyseptyczne, przez co znajduje zastosowanie w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry objętej łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry (AZS) oraz wypryskiem kontaktowym. Chroni skórę przed działaniem promieni UV. Produkty z jego obecnością zapobiegają fotostarzeniu, a co za tym idzie pojawianiu się zmarszczek czy elastozy.
Lupeol również znajduje zastosowanie w kosmetologii. Jego pochodne przyczyniają się do zmniejszania obrzęków.
Betulina to substancja, o której nie wszystko jeszcze wiadomo. Jednak ze względu na szeroką dostępność w przyrodzie można ją łatwo pozyskać i poddać badaniom, pod kątem tworzenia nowych związków o wysokiej aktywności biologicznej.
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły