Betulina w kosmetyce

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Betulina w kosmetyce od niedawna cieszy się zainteresowaniem. Mimo to, na szczególną uwagę zasługuje jej zdolność do wiązania się z receptorami melanokortynowymi, przez co wpływa na regulację procesu pigmentacji skóry.

Betulina w kosmetyce

Betulina

Betulina to związek chemiczny, który naturalnie występuje w korze brzozy. Z punktu chemicznego zalicza się do grupy triterpenów pentacyklicznych. Cechą charakterystyczną betuliny jest jej brak toksyczności zarówno w warunkach in vitro jak i in vivo.

W niewielkich ilościach betulinę pozyskuje się z różnych gatunków roślin m.in. kory leszczyny, olchy, grabu. W przemyśle zaś betulinę izoluje się z dwóch gatunków brzozy – brodawkowej oraz omszonej. Występuje ona w formie krystalicznych skupisk i znajduje się w warstwie korowej w cienkościennych komórkach brzozy.

Betulinę pozyskuje się metodą sublimacji na drodze ekstrakcji rozpuszczalnikami organicznymi (aceton, chloroform) oraz krystalizacji z właściwymi rozpuszczalnikami.

Ciekawostka

W korze brzozy wraz z betuliną występuje również kwas betulinowy, lupeol, aldehyd betulinowy oraz allbetulina.

Właściwości betuliny

Zarówno betulina, kwas betulinowy oraz lupeol charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym oraz przeciwalergicznym. Kwas betulinowy prowadzi do śmierci komórek nowotworowych w ludzkim organizmie np. czerniaka, a także komórek nerwiaka niedojrzałego oraz glejaka. Ponadto wykorzystywany jest jako nietoksyczny dla zdrowych komórek ludzkich lek w terapii czerniaka. Warto podkreślić, że betulina oraz związki pochodne wyizolowane z liści czapetki hamują rozwój wirusa HIV w zarażonej komórce w stadium początkowym. Ponadto działa osłonowo na sąsiadujące komórki przed jego rozprzestrzenianiem się. Działanie to polega na hamowaniu płaszcza proteinowego wirusa, w wyniku czego powoduje jego zablokowanie i łączenie się z błoną zewnętrzną komórek gospodarza.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Betulina wykazuje również działanie hepatoochronne, które polega na zmniejszeniu cytotoksyczności chlorku kadmu w komórkach HepG2.

Betulina w kosmetyce

Poprzez spowalnianie uwalniania się histaminy betulina charakteryzuje się działaniem przeciwalergicznym. W związku z tym przeznaczona jest do pielęgnacji cery wrażliwej oraz skłonnej do alergii. Trafnym okazuje się również wprowadzenie betuliny jako składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery dojrzałej. Wykazuje bowiem właściwości antyoksydacyjne związane z hamowaniem syntezy rodników ponadtlenkowych. Zapobiega stresowi oksydacyjnemu opóźniając proces starzenia się skóry.

Wykazuje skuteczność w walce z wirusem opryszczki pospolitej, przyspiesza proces gojenia się ran, a także zmniejsza obrzęki. Preparaty z jej zawartością zaleca się więc po zabiegach medycyny estetycznej, piercingu czy tatuażu.

Ze względu na charakterystyczną strukturę, betulina stanowi prekursor niskocząsteczkowych inhibitorów receptorów melanokortynowych. Jej zdolność do hamowania produkcji melaniny oraz właściwości fotoprotekcyjne sugerują, że związek ten może odgrywać ważną rolę w prewencji przebarwień skóry.

Należy podkreślić, że betulina oraz jej pochodne są dobrymi emulgatorami, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w emulsjach typu o/w.

Kwas betulinowy z kolei wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz antyseptyczne, przez co znajduje zastosowanie w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry objętej łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry (AZS) oraz wypryskiem kontaktowym. Chroni skórę przed działaniem promieni UV. Produkty z jego obecnością zapobiegają fotostarzeniu, a co za tym idzie pojawianiu się zmarszczek czy elastozy.

Lupeol również znajduje zastosowanie w kosmetologii. Jego pochodne przyczyniają się do zmniejszania obrzęków.

Podsumowanie

Betulina to substancja, o której nie wszystko jeszcze wiadomo. Jednak ze względu na szeroką dostępność w przyrodzie można ją łatwo pozyskać i poddać badaniom, pod kątem tworzenia nowych związków o wysokiej aktywności biologicznej.

Bibliografia

  1. Kozioł A., Garasińska-Pryciak E., Kosmetologia Estetyczna, Biologiczna aktywność betuliny i zastosowanie w kosmetyce, 4/2016.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *