
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Somnambulizm (lunatyzm) to zespół złożonych zachowań podczas snu wolnofalowego, których najbardziej charakterystycznym przejawem jest chodzenie ze zmiennym stanem świadomości i zaburzeniami samooceny w relacji do otoczenia. Szacuje się, że może dotyczyć nawet do 15% populacji na całym świecie, przy czym częściej chorują dzieci niż osoby dorosłe. Szczyt zachorowań przypada na 11.-12. rok życia.
Pierwsze publikacje na temat somnambulizmu datuje się na pierwszą połowę XIX wieku, jednak dopiero znaczny postęp medycyny w XX wieku pozwolił zdefiniować sennowłóctwo jako chorobę snu należącą do grupy parasomnii. Mimo tego do dziś nie wiadomo, co jest dokładną przyczyną lunatykowania. Wskazuje się udział kilku czynników, w tym genetycznych. Wielu naukowców twierdzi, że podłożem są zaburzenia układu serotoninergicznego, jako że znacznie częściej somnambulizm diagnozuje się u osób z nieprawidłowym metabolizmem serotoniny. Inna hipoteza wskazuje natomiast na zaburzenia metabolizmu kwasu gamma-amino-masłowego.
Co ciekawe, somnambulizm w wielu przypadkach jest dziedziczny. Do czynników wyzwalających wystąpienie epizodu zaliczamy:
U pacjentów chorych na somnambulizm, szczególnie u dzieci, odnotowuje się również częstsze występowanie: lęków nocnych, moczenia nocnego i mówienia przez sen.
Epizody pojawiają się zwykle w pierwszej połowie nocy, podczas trwania snu głębokiego. Aż około 90% przypadków ma miejsce w 3 i 4 stadium NREM, nieco rzadziej w 2 stadium NREM. Obraz kliniczny somnambulizmu jest zróżnicowany. Szczególnie charakterystyczne jest zdezorientowanie po przebudzeniu oraz niepamięć przebiegu epizodu. Pojedynczy rozpoczyna się najczęściej siadaniem na łóżku, rozglądaniem się dokoła. Wszystkie ruchy są przy tym spowolnione i ociężałe. Nierzadko chory opuszczają łóżko i spacerują po pokoju. gwałtowne ruchy pojawiają się częściej u osób starszych.
Ponadto chorzy mogą otwierać drzwi i okna, wychodzić z sypialni, wspinać się po schodach czy przesuwać meble. Problemem jest wykonywanie rutynowych czynności w sposób nieprawidłowy, np. oddawanie moczu do kosza na śmieci. Wiele zachowań bywa niebezpiecznych dla zdrowia, kończąc się zranieniem lub upadkiem. Co ciekawe, podczas dłuższych epizodów chorzy mogą wykonywać bardziej skomplikowane czynności, takie jak gotowanie czy granie na instrumentach. Zdarza się, że krzyczą i przeklinają, jednak agresja podczas somnambulizmu dotyczy zaledwie 2% osób.
Epizody mogą występować z różną częstotliwością, od 3–4 razy w tygodniu do 1–2 w miesiącu, ale najczęściej pojawia się jeden (rzadziej dwa) epizod w ciągu nocy. Zwykle rozpoczynają się około 1–3 godzin po zaśnięciu i średnio trwają od 10 do 20 minut. Nie jest to jednak regułą. Zdarza się, że mogą być znacznie krótsze (około 30 sekund) lub dłuższe niż 30 minut. Po zakończeniu chorzy mają tendencję do samodzielnego wracania do łóżka i ponownego zasypiania.
W trakcie epizodu nie należy wybudzać osób lunatykujących, jeśli nie jest to konieczne, ale jedynie ostrożnie odprowadzić do łóżka, ponieważ nagle wybudzeni mogą gwałtownie zareagować. Nie ma jasnych rekomendacji dotyczących leczenia pacjentów z somnambulizmem. W pierwszej kolejności zaleca się higienę snu oraz metodę budzenia bezstresowego, natomiast w epizodach stwarzających zagrożenie dla zdrowia pacjenta i jego otoczenia – benzodiazepiny. Pacjenci powinni unikać czynników wyzwalających epizody. Warto spróbować medytacji przed snem lub hipnozy.
W przypadku dzieci udowodniono skuteczność budzenia antycypacyjnego. Metoda ta polega na wybudzaniu dziecka około 15–30 minut przed spodziewanym wystąpieniem epizodu, a następnie upewnieniu się, czy dziecko nie zasnęło ponownie przez okres 5 minut.
![]() |
Spirulina w proszku 100%
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu..Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w tabletkach 100%
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo..Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Czym kierować się przy wyborze fotela zabiegowego?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły