Ekshibicjonizm to parafilia, czyli stan, w którym podniecenie seksualne pojawia się w odniesieniu do niezwykłego, niespotykanego powszechnie bodźca lub zachowania. W tym konkretnym przypadku jest to publiczne obnażanie się, czyli ukazywanie genitaliów przypadkowym osobom spotkanym w miejscach publicznych.
Ekshibicjonizm – co to?
Ekshibicjonizm to perwersyjny sposób osiągania satysfakcji seksualnej. Obejmuje powtarzającą się lub utrwaloną skłonność do okazywania narządów płciowych zaskoczonym, obcym osobom, której prawie zawsze towarzyszy podniecenie seksualne i masturbacja. Mężczyźni z tą parafilią nie poddają się najczęściej leczeniu, ponieważ nie uważają swojej skłonności za chorobę.
Ekshibicjonizm, czyli publiczne obnażanie się, jest karalne zgodnie z polskim prawem karnym. Istotne wydaje się rozpatrzenie tego zagadnienia dodatkowo w dwóch aspektach: zagrożenia dla otoczenia i dla samego sprawcy (chorego). Należy zakładać, że ekshibicjonista mógłby spotkać się z reakcją agresywną ze strony ofiary lub agresją osób będących przypadkowymi świadkami zdarzenia. Nie wolno zapominać, że u napastowanych kobiet lub dziewczynek może dojść do urazu psychicznego, wywołującego reakcje nerwicowe i zaburzenia późniejszych odczuć seksualnych.
Jedną z form ekshibicjonizmu jest peodeiktofilia, czyli obnażanie się ze stwarzaniem poczucia zagrożenia i stosowaniem siły. Pojawia się więc akt przemocy.
Ekshibicjonizm w kontekście prawa
Sprawca aktu ekshibicjonistycznego wykonuje czynność określoną w art. 51 k.w., polegającą na wybryku, którego skutkiem jest zakłócenie spokoju, porządku lub spoczynku nocnego bądź też wywołanie zgorszenia w miejscu publicznym. Taki wybryk narusza określone normy obyczajowe oraz prowadzi do wywołania uczucia wstydu, zażenowania lub zakłopotania choćby u jednej osoby będącej jego świadkiem.
Według prawa obnażanie się nie jest chorobą psychiczną. Polskie prawo, co do zasady, nie przewiduje możliwości leczenia osób, dopuszczających się czynów ekshibicjonistycznych, wbrew ich woli. Stosuje się jedynie karę grzywny do 1500 zł lub karę nagany.
Ekshibicjonizm – przyczyny
Przyczyny ekshibicjonizmu nie zostały w pełni poznane, ponieważ jest to zaburzenie psychiczne, a więc leży ono w głowie pacjenta i w indywidualnych, subiektywnych odczuciach przyjemności seksualnej. Uważa się jednak, że wpływ na rozwój tej parafilii mają:
- nieodpowiednia edukacja seksualna w okresie dojrzewania;
- czynniki genetyczne i środowiskowe predysponujące do wystąpienia zaburzeń na tle seksualnym;
- nieśmiałość w stosunku do kobiet w życiu prywatnym;
- kryzys emocjonalny;
- zaburzenia osobowości mające swój początek jeszcze w dzieciństwie;
- molestowanie lub inne formy wykorzystywania seksualnego w dzieciństwie;
- niskie poczucie własnej wartości;
- ADHD.
Diagnostyką i leczeniem ekshibicjonizmu powinien zajmować się lekarz psychiatra. Pacjent musi jednak samodzielnie zgłosić się do niego po pomoc.
Leczenie ekshibicjonizmu
Przed rozpoczęciem leczenia ekshibicjonizmu należy wykonać tomografię głowy i szczegółowe badania laboratoryjne, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny takiego zachowania, np. guzy mózgu. Należy również wykluczyć upośledzenie umysłowe. Jeśli takie przyczyny ekshibicjonizmu zostaną wykluczone, wdraża się leczenie psychoterapeutyczne. Najczęściej wykorzystuje się w jego trakcie nurt poznawczo-behawioralny, a terapia może trwać nawet wiele miesięcy czy kilka lat. Jeśli lekarz uzna to za konieczne, rozszerzy podstawowe postępowanie o farmakoterapię. Zastosowanie znajdują leki hormonalne, antydepresanty lub leki oddziałujące na ośrodkowy układ nerwowy i zachowania.
Co niezwykle ważne, w większości przypadków nie da się wyeliminować pragnienia obnażania. Jednak dzięki wykorzystywanym metodom terapeutycznym można sprawić, że dany pacjent zrozumie istotę problemu i przestanie obnażać się publicznie. Znajdzie alternatywne sposoby czerpania satysfakcji seksualnej.
Polecane produkty:
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... | |
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Obara D., Godlewski B., Akt ekshibicjonistyczny – czyn o niewielkiej społecznej szkodliwości?, Seksuologia Polska, 1/2009.
- Leksy K., Ekshibicjonizm społeczny w przestrzeni wirtualnej – rozważania społeczno-pedagogiczne, 2011.
- Gałecki P., Szulc A., Psychiatria, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2023.