Wizyta u trychologa obecnie staje się coraz bardziej popularna. Nic w tym dziwnego bowiem trycholog jest w stanie określić kondycję oraz rodzaj włosów, a także ewentualne przyczyny problemów związane z nimi oraz skórą głowy. Jak więc wygląda wizyta u tego rodzaju specjalisty?
Czym jest trychologia?
Trychologia to dziedzina nauki zajmująca się problemami włosów jak i samej skóry głowy. W Polsce kierunek ten jest stosunkowo młody, ponieważ możemy korzystać z niego dopiero od kilku lat. Zanim jednak wyodrębnił się zawód jakim jest trycholog, chorobami włosów oraz chorobami skóry głowy zajmowali się dermatolodzy.
Jak wygląda wizyta u trychologa?
Wizyta u trychologa rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu z pacjentem oraz wykonania badania skóry głowy, jak również włosów. Następnie lekarz specjalista proponuje odpowiednią dla danego przypadku terapię. Prowadzone badanie polega na sprawdzeniu w jakiej fazie wzrostu znajdują się obecnie włosy oraz w jakiej ilości one wypadają. Ma to na celu wykrycie czy przypadkowo nie doszło do zjawiska skrócenia się ich faz wzrostu włosa. Ponadto badaniu zostaje poddana również skóra głowy. Ma ono za zadanie wykrycie ewentualnych chorób takich jak łuszczyca, łupież czy stany zapalne skóry głowy.
Do wykonania takiego badania niezbędny jest specjalistyczny mikroskop wyposażony w mikrokamerę. Dzięki tego rodzaju udogodnieniu włosy i skóra głowy oglądane są aż z 200-krotnym powiększeniem. Obserwacji poddane zostają również mieszki włosowe oraz naczynia krwionośne, aby sprawdzić czy właściwie je odżywiają. Warto zaznaczyć, że badanie trychologiczne nie jest w żaden sposób inwazyjne, choć niektórzy lekarze w trakcie badania pobierają z kilku miejsc na głowie aż 100 włosów. Ma to swoje zalety, ponieważ podczas tak przeprowadzanego badania można ocenić jak wygląda cebulka włosa oraz stwierdzić czy nie jest uszkodzona. Ciekawostką jest tu fakt, że podczas tak prostego badania istnieje możliwość zdiagnozowania ponad 200 schorzeń dotyczących włosów jak i skóry głowy.
Jak powinny wyglądać nasze włosy?
Oto prawidłowe parametry badania trychologicznego:
- 85% włosów powinno znajdować się w głównej fazie, czyli fazie wzrostu (Anagen);
- 1% włosów powinien znajdować się w fazie spoczynku (Katagen);
- 14% włosów powinno znajdować się w fazie Telogenu.
Wizyta u trychologa – leczenie
Kuracja u specjalisty trychologa zwykle polega na ogólnym lub miejscowym podaniu leków. Zwykle są one naturalne i opierają się na wyciągach ziołowych, proteinach oraz olejkach leczniczych. W końcowym etapie jakim jest leczenie pacjenta, trycholog ściśle określa kurację. Musi wiedzieć czy skórze oraz włosom potrzebne jest nawilżenie, odżywienie czy działanie oczyszczające. Często zdarza się, że trycholog kieruje na kurację innowacyjnymi zabiegami dermatologicznymi lub kosmetologicznymi. Najczęściej stosowanymi zabiegami są:
- mezoterapia;
- ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym;
- karboksyterapia.
Warto podkreślić, że wizyta u trychologa i zabiegi z tej dziedziny opierają się na bardzo nowoczesnych technologiach. Dzięki temu są bardzo skuteczne i co najważniejsze bezpieczne dla pacjenta.
Polecane produkty:
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |