Myjki ultradźwiękowe – do czego są wykorzystywane?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Myjka ultradźwiękowa jest to urządzenie na szeroką skalę wykorzystywane nie tylko w laboratorium ale przez wielu rzemieślników np. złotników, wytwórców niewielkich metalowych elementów, jak również na większa skalę w przemyśle.

Myjki ultradźwiękowe - do czego są wykorzystywane?

Myjka ultradźwiękowa pozwala na uzyskanie maksymalnej czystości danego elementu w czasie o wiele krótszym niż z wykorzystaniem metod konwencjonalnych. Myjka wspomaga proces mycia, dezynfekcji i sterylizacji. Kawitacja powoduje, iż wewnątrz myjki wytwarzają się drobne pęcherzyki powietrza, które osadzają się dokładnie na powierzchni czyszczonego przedmiotu, a następnie brud jest rozbijany na bardzo drobne cząsteczki w wyniku działania fali pulsacyjnej. Wytworzone pęcherzyki następnie odpadają od powierzchni i rozpraszają się wewnątrz zbiornika w zastosowanym medium. Kawitacja działa bardzo intensywnie, ale nie powoduje uszkodzeń przedmiotu poddanemu procesowi mycia. Ultradźwięki bardzo skutecznie usuwają wiele zanieczyszczeń tj. pasty polerskie, pasty szlifierskie, wióry i opiłki, smary i inne. Elementy o skomplikowanych konstrukcjach, bardzo delikatne i ażurowe można idealnie domyć z brudu z użyciem myjki i odpowiedniego medium.

Myjki ultradźwiękowe - do czego są wykorzystywane?

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

W laboratorium myjki ultradźwiękowe świetnie sprawdzą się w myciu i dezynfekcji drobnych elementów i takich, do których jest utrudniony dostęp z użyciem konwencjonalnych przyborów do mycia jak szczotki, gąbki i inne. W laboratorium świetnie sprawdzą się do mycia pipet, kolb, korków, probówek, szczypiec i innych.

Myjka ultradźwiękowa to pojemnik, zbiornik, komora wraz z odpowiednim systemem sterowania, we którego wnętrzu umieszczony zostaje preparat myjący, woda lub inny środek do mycia lub dezynfekcji. Ilość preparatu powinna skutecznie zakryć myte przedmioty. Istotne jest, aby sprawdzić, czy zastosowany preparat do mycia nie uszkodzi przedmiotów, jakie chcemy oczyścić np. do mycia biżuterii zawierającej perły nie można używać preparatów z etanolem, gdyż mogą uszkodzić delikatną ich strukturę i spowodować przebarwienia. Fale dźwiękowe o częstotliwości powyżej 20 kHz generowane są przez przetwornik ultradźwiękowy. Fale rozchodzą się w zastosowanym płynie powodując powstawanie w cieczy stref niskiego i wysokiego ciśnienia. Niskie ciśnienie powoduje wytworzenie mikropęcherzyków, które rozszerzają się w wyniku działania wysokiego ciśnienia i pękają. Proces powstawania, rozszerzania się i implodowania pęcherzyków przebiega okresowo i zwany jest kawitacją. Energia, która powstaje w wyniku kawitacji jest wykorzystywana do czyszczenia i dezynfekcji mytych elementów. W niektórych przypadkach kawitacja może również służyć do sterylizacji, gdyż kawitacja skutecznie doprowadza do pękania komórek drobnoustrojów, bakterii, pleśni, grzybów i zarodników. Dla zwiększenia skuteczności działania myjek ultradźwiękowych niektóre modele posiadają możliwość podgrzania płynu.

Myjki ultradźwiękowe można również wykorzystać do użytku domowego. Są to urządzania bardzo proste w obsłudze i niewymagające specjalistycznego przeszkolenia. Myjki ultradźwiękowe w „domowych” warunkach idealnie sprawdzą się do odświeżenia pierścionków, łańcuszków, sztućców czy starych monet. W salonach kosmetycznych i fryzjerskich myjki wykorzystuje się do dezynfekcji i czyszczenia nożyczek, cążków, pęset, szczotek i grzebieni. W warsztatach samochodowych pomagają oczyścić ze smaru i brudu wiele drobnych elementów, nawet tych, które są zardzewiałe.

Myjki ultradźwiękowe można zastosować w bardzo wielu dziedzinach przemysłu i życia codziennego, są nieinwazyjne i bardzo skuteczne, a ich cena nie jest wysoka.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *