Jakie są najczęstsze choroby skóry?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Niemal każdy miał kiedyś jakiś problem ze skórą. Niekoniecznie oznaczał on wizytę u dermatologa, ale z pewnością było to dość niekomfortowe. Choroby skóry często są jedynie przejściowe i powiązane z wiekiem. Część z nich jednak jest bardzo groźna i trzeba natychmiast udać się do specjalisty. Jakie są najczęstsze choroby skóry?

Jakie są najczęstsze choroby skóry?

Trądzik

Co prawda trądzik dzieli się na wiele różnych rodzajów (np. chlorowy czy różowaty), ale najczęściej spotykany jest ten młodzieńczy. Zazwyczaj wynika on ze zmian hormonalnych, które odbywają się w wieku pokwitania. Jest to rezultatem nadmiernego pobudzenia gruczołów łojowych, inaczej nazywanych łojotokami. W wyniku trądziku tworzą się różnego typu zaskórniki, krostki i grudki, które nazywane są również wągrami i pryszczami.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Leczenie trądziku odbywa się na dwa sposoby. Można stosować leki doustne albo specjalne maści, które wysuszają zaskórniki czy krosty od zewnątrz. Najczęściej stosowane preparaty to między innymi kwas salicylowy, kwas AHA i przeciwbakteryjne nadtlenki benzoilu. Rozwinięciem tego tematu jest artykuł na venologe hamburg. W razie poważniejszych problemów stosuje się również leki hormonalne w rodzaju cyproteronu czy antybiotyki (np. erytromycyna). Zanim jednak udamy się do dermatologa warto spróbować preparatów stosowanych bez recepty, które przy lżejszych przypadkach w zupełności wystarczą.

Łuszczyca

Bardzo częsta jest również łuszczyca, na którą choruje co 50 osoba w Polsce. Jest chorobą zapalną i przewlekłą, a jej efektem jest specyficzne rogowacenie naskórka. Bardzo często przekazywana jest genetycznie. Łuszczyca wygląda bardzo nieestetycznie, dlatego chorym osobom bardzo zależy na jak najszybszym wyleczeniu. Najczęściej dotyka ona stref w okolicy łokci, owłosienia czy kolan. W zależności od tego, jaką część skóry zaatakowała łuszczyca, stosuje się inne preparaty. W razie mniejszych objawów stosuje się np. mocznik, a gdy sytuacja wymyka spod kontroli glikokortykosteroidy.

Opryszczka

Opryszczka wywołana jest przez wirusy HSV1 i HSV2. Podział dotyczy zazwyczaj części twarzy, którą dotyka choroba. Zapalenie pojawia się najczęściej w okolicach wargi czy jamy ustnej. W przypadku tej pierwszej powstają powierzchniowe, zapalne pęcherzyki, które formują się w coraz większe skupiska. Są one wypełnione treścią surowiczą, która zamienia się w ropę, a następnie w strupy. Powstawanie opryszczki jest stopniowe, można więc wcześniej zaradzić jej objawom, stosując nawet specjalne preparaty bez recepty.

Czerniak

Co prawda czerniak nie jest tak powszechnie występujący jak choroby podane wyżej, ale należy o nim wspomnieć. Głównie z tego powodu, że jest nowotworem i wiele osób niebezpiecznie go lekceważy. Dotyczy on 2% osób, które są powiązane z chorobami nowotworowymi. Wywodzi się z melanocytów. Najczęściej gromadzi się na skórze, błonie śluzowej oraz naczyniowej. Zazwyczaj na czerniaka chorują osoby o skórze białej, a dzieje się to prawie zawsze po 40 roku życia. Czerniakowi można zapobiegać na wiele różnych sposobów: unikając słońca, robiąc regularnie badania przesiewowe oraz szczepiąc się na ospę lub gruźlicę, które redukują jego szanse powstania.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *