
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Niemal każdy miał kiedyś jakiś problem ze skórą. Niekoniecznie oznaczał on wizytę u dermatologa, ale z pewnością było to dość niekomfortowe. Choroby skóry często są jedynie przejściowe i powiązane z wiekiem. Część z nich jednak jest bardzo groźna i trzeba natychmiast udać się do specjalisty. Jakie są najczęstsze choroby skóry?
Co prawda trądzik dzieli się na wiele różnych rodzajów (np. chlorowy czy różowaty), ale najczęściej spotykany jest ten młodzieńczy. Zazwyczaj wynika on ze zmian hormonalnych, które odbywają się w wieku pokwitania. Jest to rezultatem nadmiernego pobudzenia gruczołów łojowych, inaczej nazywanych łojotokami. W wyniku trądziku tworzą się różnego typu zaskórniki, krostki i grudki, które nazywane są również wągrami i pryszczami.
Leczenie trądziku odbywa się na dwa sposoby. Można stosować leki doustne albo specjalne maści, które wysuszają zaskórniki czy krosty od zewnątrz. Najczęściej stosowane preparaty to między innymi kwas salicylowy, kwas AHA i przeciwbakteryjne nadtlenki benzoilu. Rozwinięciem tego tematu jest artykuł na venologe hamburg. W razie poważniejszych problemów stosuje się również leki hormonalne w rodzaju cyproteronu czy antybiotyki (np. erytromycyna). Zanim jednak udamy się do dermatologa warto spróbować preparatów stosowanych bez recepty, które przy lżejszych przypadkach w zupełności wystarczą.
Bardzo częsta jest również łuszczyca, na którą choruje co 50 osoba w Polsce. Jest chorobą zapalną i przewlekłą, a jej efektem jest specyficzne rogowacenie naskórka. Bardzo często przekazywana jest genetycznie. Łuszczyca wygląda bardzo nieestetycznie, dlatego chorym osobom bardzo zależy na jak najszybszym wyleczeniu. Najczęściej dotyka ona stref w okolicy łokci, owłosienia czy kolan. W zależności od tego, jaką część skóry zaatakowała łuszczyca, stosuje się inne preparaty. W razie mniejszych objawów stosuje się np. mocznik, a gdy sytuacja wymyka spod kontroli glikokortykosteroidy.
Opryszczka wywołana jest przez wirusy HSV1 i HSV2. Podział dotyczy zazwyczaj części twarzy, którą dotyka choroba. Zapalenie pojawia się najczęściej w okolicach wargi czy jamy ustnej. W przypadku tej pierwszej powstają powierzchniowe, zapalne pęcherzyki, które formują się w coraz większe skupiska. Są one wypełnione treścią surowiczą, która zamienia się w ropę, a następnie w strupy. Powstawanie opryszczki jest stopniowe, można więc wcześniej zaradzić jej objawom, stosując nawet specjalne preparaty bez recepty.
Co prawda czerniak nie jest tak powszechnie występujący jak choroby podane wyżej, ale należy o nim wspomnieć. Głównie z tego powodu, że jest nowotworem i wiele osób niebezpiecznie go lekceważy. Dotyczy on 2% osób, które są powiązane z chorobami nowotworowymi. Wywodzi się z melanocytów. Najczęściej gromadzi się na skórze, błonie śluzowej oraz naczyniowej. Zazwyczaj na czerniaka chorują osoby o skórze białej, a dzieje się to prawie zawsze po 40 roku życia. Czerniakowi można zapobiegać na wiele różnych sposobów: unikając słońca, robiąc regularnie badania przesiewowe oraz szczepiąc się na ospę lub gruźlicę, które redukują jego szanse powstania.
Artykuł sponsorowany
Zapisz się do newslettera!
Czym jest promieniowanie UVA i jak się przed nim chronić?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły