Jak powinna wyglądać sterylizacja narzędzi kosmetycznych?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Prowadzenie własnego gabinetu kosmetycznego wiąże się z koniecznością spełniania określonych norm oraz zasad postępowania. Dzięki temu zarówno pracownicy, jak i klienci funkcjonują w bezpiecznych warunkach.

Jak powinna wyglądać sterylizacja narzędzi kosmetycznych?
stock.adobe.com, autor: olenachukhil

Z tego powodu wśród licznych obowiązków gabinetów znajduje się sterylizacja narzędzi kosmetycznych. Pozwala ona na uniknięcie przeniesienia chorób wywołanych głównie przez wirusy. Zmniejsza też ryzyko zakażeń spowodowanych przez bakterie naturalnie znajdujące się na skórze w przypadku jej uszkodzenia.

Sytuacja, w której sterylizacja i dezynfekcja narzędzi kosmetycznych nie zostaje wykonana, jest sprzeczna z wymogami Państwowego Instytutu Sanitarnego. Jest to po prostu łamanie prawa.

Oprócz wymagań nakładanych przez zewnętrzne instytucje, czystość i sterylność gabinetu jest niezwykle ważną kwestią dla klientów. Chętniej przyjdą – i wrócą – na zabieg wykonywany w higienicznych i bezpiecznych warunkach.

Jak sterylizować narzędzia kosmetyczne w gabinecie? Jakich procedur należy przestrzegać, i jakie urządzenia oraz akcesoria są w tym celu niezbędne?

Sterylizacja i dezynfekcja narzędzi w gabinecie kosmetycznym krok po kroku

Warto w tym miejscu wspomnieć, że sterylizacja to nie to samo, co dezynfekcja. Narzędzia w salonie kosmetycznym są poddawane tej drugiej zawsze przed sterylizacją.
Dezynfekcja pozwala na usunięcie form wegetatywnych mikroorganizmów, nie dając jednak gwarancji usunięcia przetrwalników.

Dezynfekcja narzędzi przeprowadzana jest zazwyczaj dwuetapowo, za pomocą myjek oraz namaczania w płynie dezynfekującym, przez czas określony na opakowaniu preparatu.
Dezynfekcji podlegają narzędzia do manicure oraz inne sprzęty kosmetyczne i stomatologiczne oraz pęsety, nożyczki, radełka i wszelkie powierzchnie (lampy, stoły, blaty), a także skóra – zarówno osoby przeprowadzającej zabieg, jak i będącej klientem gabinetu.

Po zakończeniu czynności z wykorzystaniem środków do dezynfekcji narzędzi kosmetycznych należy przełożyć je do opakowania do sterylizacji, a następnie umieścić w autoklawie, gdzie zostaną wyjałowione.

Jak i czym dezynfekować narzędzia kosmetyczne?

Po zakończeniu zabiegu kosmetycznego wszystkie używane doń narzędzia (oczywiście oprócz jednorazowych, które wystarczy wyrzucić do odpowiedniego pojemnika) należy umieścić w wanience, którą następnie wypełnia się preparatem biobójczym. Oprócz gotowych płynów na rynku dostępne są koncentraty; to, jaki płyn do dezynfekcji narzędzi kosmetycznych jest stosowany w danym gabinecie, zależy od indywidualnych preferencji oraz warunków w nim panujących.

Przybory muszą moczyć się w środku do dezynfekcji narzędzi kosmetycznych przez czas określony na jego opakowaniu lub ulotce dołączonej przez producenta, a następnie zostać wysuszone – zazwyczaj poprzez rozłożenie ich na ręcznikach papierowych.

Sterylizacja narzędzi kosmetycznych

Sterylizacja narzędzi w salonie kosmetycznym pozwala unicestwić wszelkie formy mikroorganizmów, pozostawiając przedmioty zupełnie jałowymi.

Procedura ta musi obejmować wszystkie elementy wykonane z metalu, które miały lub mogły mieć kontakt z krwią. Dotyczy to sprzętów do wykonywania manicure i pedicure (np. kopytek, cążków), regulacji brwi (np. pęset) oraz elementów konstrukcyjnych narzędzi przeznaczonych do wykonywania makijażu permanentnego.

Sterylizację narzędzi w gabinecie kosmetycznym przeprowadza się w urządzeniu (autoklawie), które musi spełniać wymogi dla sprzętów medycznych; najczęściej stosowane są autoklawy klasy B, które pozwalają na sterylizację praktycznie każdego typu materiałów oraz takich przedmiotów jak igły, rurki, endoskopy, pilniki czy nożyczki. Na rynku dostępne są także autoklawy niższych klas (np. N, S), jednak nie powinny być one wykorzystywane do sterylizacji narzędzi kosmetycznych.

Przepisy określają, że każdy gabinet oraz salon kosmetyczny powinien posiadać na wyposażeniu własny autoklaw. Jeżeli nie ma takiej możliwości, zobowiązany jest do korzystania z usług podmiotu, który posiada taki sprzęt, zgłoszony do sanepidu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
Jak powinna wyglądać sterylizacja narzędzi kosmetycznych?
stock.adobe.com, autor: Яна Айбазова

Przygotowanie do sterylizacji narzędzi kosmetycznych – krok po kroku

Przygotowując przeznaczone do sterylizacji narzędzia do zapakowania, należy się upewnić, że są one całkowicie suche – w przeciwnym wypadku woda będzie znajdować się w opakowaniach także po wyjęciu ich z autoklawu.

Pakowanie może być wykonywane bez rękawiczek ochronnych, jednak konieczne jest umycie i zdezynfekowanie rąk.

Niezależnie od tego, w jakiego typu torebek lub rękawów do sterylizacji będą znajdowały się narzędzia, należy używać tylko tych wyposażonych w znak CE – jedynie one bowiem są uznawane przez sanepid.

Do kluczowych zasad przygotowań do sterylizacji narzędzi kosmetycznych należy:

  • demontaż rozbieralnych narzędzi na podzespoły na czas sterylizacji;
  • opakowanie w pozycji „otwarte” narzędzi takich jak nożyczki czy cążki;
  • w przypadku sprzętów, które wymagają smarowania, należy je wykonać przed sterylizacją;
  • ważne, by wykorzystywać do tego celu wyłącznie środki, które przepuszczają parę wodną;
  • wypełnianie pakietów maksymalnie do trzech czwartych objętości;
  • zabezpieczenie ostrych elementów tak, by nie uszkodziły pakietu;
  • zachowanie odległości minimum 30 mm między zgrzewem pakietu a narzędziem.

W każdym pakiecie przed jego zamknięciem powinny zostać umieszczone paskowe testy kontroli sterylizacji. Pozwalają one potwierdzić prawidłowe przeprowadzenie całego cyklu.

Sterylizacja narzędzi kosmetycznych w domu

W przypadku niektórych zabiegów kosmetycznych możliwe jest wykonywanie ich poza salonem, na przykład w domu. Dotyczy to przede wszystkim manicure i pedicure, do których również należy wykorzystywać narzędzia poddane dezynfekcji i sterylizacji. Jak sterylizować narzędzia kosmetyczne w domu?

O ile mycie i dezynfekcja narzędzi kosmetycznych w domu nie nastręczają problemu – sprzęty takie jak myjki ultradźwiękowe, wanienki do dezynfekcji i przeznaczone doń preparaty można z powodzeniem stosować również w warunkach domowych, tak sterylizacja staje się pewnym problemem.

Co prawda można znaleźć informacje o wypiekaniu narzędzi w piekarniku, jednak nie można traktować tego jak pewnej i bezpiecznej metody. Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie sprzętów do profesjonalnej sterylizatorni. Wiele osób korzysta też z usługi sterylizacji narzędzi kosmetycznych w szpitalu. Co ważne, muszą być przedtem umyte, zdezynfekowane i zapakowane w specjalne opakowania do sterylizacji.

Sterylizacja narzędzi kosmetycznych – ile kosztuje?

W przypadku sterylizacji niezbędne jest posiadanie autoklawu lub skorzystania z usług podmiotu, który takim sprzętem dysponuje. Cena sterylizacji narzędzi kosmetycznych nie jest w nich wysoka. Opłacalność takiego rozwiązania zależy jednak od ilości oddawanych przyborów. Gabinety mające wielu klientów, używające dużych ilości sprzętu zdecydowanie powinny zainwestować we własny autoklaw parowy; cena takiego urządzenia wynosi minimum kilka tysięcy złotych i zależy od jego parametrów, takich jak ciśnienie, wymiary, certyfikacja oraz tego, jak szybko i głośno pracuje.

Za najskuteczniejszą i najbardziej bezpieczną opcję uważa się autoklawy parowe. Dzięki wykorzystaniu pary wodnej i ciśnienia docierają one do najdrobniejszych zakamarków umieszczonych w nich narzędzi. Ważne, by do przyborów kosmetycznych używać wyłącznie najbardziej zaawansowanych sprzętów klasy B, zwanych także medycznymi. Umożliwiają one wyjątkową skuteczną i dokładną sterylizację.

Dezynfekcja i sterylizacja narzędzi kosmetycznych – znaczenie

Przez długi czas wiele osób prowadzących gabinety kosmetyczne uważało, że prawidłowa dezynfekcja narzędzi kosmetycznych jest działaniem wystarczającym i nie ma konieczności przeprowadzania dodatkowej sterylizacji. Nie potwierdza tego Państwowy Inspektorat Sanitarny. Z tego powodu obowiązkowe jest sterylizowanie wszystkich przyborów, które mają kontakt ze skórą klienta.

Czynność ta jest tak ważna ze względu na specyfikę zabiegów kosmetycznych. W ich trakcie istnieje bowiem duże ryzyko przeniesienia zagrażających zdrowiu, a nawet życiu mikroorganizmów. Niewysterylizowane narzędzia mogą spowodować wystąpienie u klientów i personelu niebezpiecznych schorzeń. Dlatego wszystkie – podobnie jak cały salon – muszą być czyste, bezpieczne i pozbawione jakichkolwiek drobnoustrojów.

Dezynfekcja i sterylizacja narzędzi w gabinecie kosmetycznym gwarantuje higienę i bezpieczeństwo wykonywanej pracy. Jeżeli gabinet ma cieszyć się uznaniem i dużą liczbą stałych klientów, konieczne jest wyposażenie go w profesjonalne urządzenia, które zabezpieczą zarówno personel, jak i osoby korzystające z jego usług. Zmniejsza to również ryzyko problemów i konsekwencji prawnych, które wiążą się niedopełnieniem obowiązków wobec sanepidu.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *